Strona główna 0_Slider Noclegi w Hampton by Hilton, delegacje za kilka kilometrów. Wrzesień w podróżach...

Noclegi w Hampton by Hilton, delegacje za kilka kilometrów. Wrzesień w podróżach służbowych

4

Od 29 sierpnia do 30 września 2021 prezydent Świdnicy wyjeżdżała służbowo poza miasto 7 razy, a podróże zajęły 11 dni. Kosztowały podatników w sumie 7.275,74 zł. Jakimi sprawami, ważnymi dla mieszkańców, zajmowała się w tym czasie Beata Moskal-Słaniewska? Przypomnijmy, że prezydent z powodu wyjazdów nie uczestniczyła w dwóch kolejnych sesjach Rady Miejskiej.

Zdjęcia udostępnione na portalach społecznościowych

Jak już informowaliśmy, przez cztery dni na przełomie sierpnia i września prezydent Świdnicy przebywała na wydarzeniach, zorganizowanych przez Rafała Trzaskowskiego w Olsztynie pod nazwą Campus Polska Przyszłości. Na pytanie, czy Campus  Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski organizował w ramach obowiązków prezydenta Warszawy, otrzymaliśmy odpowiedź: – Nie. Rafał Trzaskowski jest nie tylko Prezydentem Warszawy, ale także politykiem i w swoim wolnym od pracy czasie może podejmować inne aktywności. Campus nie był organizowany, ani współorganizowany przez Urząd m.st. Warszawy – napisała Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Stołecznego Warszawy. Beata Moskal-Słaniewska tę podróż potraktowała jako służbową i skorzystała z delegacji. Wystąpiła jako zaproszony gość w jednym panelu dyskusyjnym.

– Prezydent Świdnicy uczestniczyła w Campus Przyszłości w Olsztynie w ramach obowiązków służbowych. Otrzymała zaproszenie od Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, tak jak wielu samorządowców, m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, Piotr Grzymowicz – prezydent Olszyna, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Anna Mieczkowska – prezydent Kołobrzegu, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Opola. Koszty delegacji to 3200 zł (koszt hotelu i dojazdu) – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka magistratu. 31 sierpnia Beata Moskal-Słaniewska pojawiła się na uroczystości związanej z rocznicą Porozumień Sierpniowych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. – Tak, prezydent wyjechała do Gdańska w ramach delegacji. Były to tylko koszty dojazdu, wliczone do delegacji do Olsztyna (przejazd Olsztyn – Gdańsk – Olsztyn), nie nocowała tam, a wyżywienie kupowała z własnych środków – potwierdza Dzwonkowska i na naszą prośbę jeszcze raz wyjaśnia, co prezydent robiła na Campusie w Olsztynie i jaką korzyść z tego odnieśli mieszkańcy Świdnicy. – Prezydent Świdnicy otrzymała zaproszenie od Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. Uczestniczyła m.in. w panelu pn. „Samorządów gra w zielone”, gdzie mówiła o działaniach Świdnicy dotyczących walki z niską emisją. Promowała programy modernizacji źródeł ogrzewania czy też rewitalizacji terenów zielonych, które realizujemy. Udział w takich wydarzeniach to promocja miasta, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z innymi włodarzami i samorządowcami.

Na co dokładnie prezydent wydała równowartość miesięcznej pensji niejednego mieszkańca Świdnicy w zaledwie cztery dni, nie płacąc przy tym za wyżywienie? Zwróciliśmy się o skany faktur i delegacji. 2 000 złotych kosztowała opłata za cztery doby w dwuosobowym pokoju w Hotelu Hampton by Hilton w Olsztynie. Dlaczego tak drogi hotel? Dlaczego pokój dwuosobowy? Kogo ze sobą w ramach delegacji Beata Moskal-Słaniewska zabrała do Olsztyna? – Pokój był standardowy i ceny były jednolite dla wszystkich tego typu pokoi.  Zwrócę również uwagę, że wysłana do Pani to faktura pro-forma za rezerwację 1 pokoju z możliwością wykorzystania dla 2 osób. Opłata dokonana została za nocleg Pani prezydent – odpowiada Magdalena Dzwonkowska.

Wyjazd do Gdańska i Olsztyna poprzedził kilkudniowy pobyt służbowy nad Morzem Czarnym w Gruzji. Prezydentka tempa nie zwolniła w kolejnych dniach września. Gdzie wybrała się służbowo, jaki był cel podróży, co dzięki nim zyskali świdniczanie i ile zapłacili? Odpowiada rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska:

Delegacje prezydent miasta we wrześniu 2021 r.

  • 04.09 Krzyżowa – uroczystości 30. jubileuszu podpisania Traktatu o Dobrej Współpracy i Przyjaznym Sąsiedztwie, koszt delegacji -18,39 złPrezydent spotkała się z Katją Meier, Minister ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Saksonii. Była to okazja do podzielenia się wieloma refleksjami na temat naszych sąsiedzkich relacji, partnerstwa, współpracy przygranicznej. W spotkaniu uczestniczył też Hans Jörg Neumann, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu.

Tego samego dnia prezydent wzięła udział w uroczystościach 30. jubileuszu podpisania Traktatu o Dobrej Współpracy i Przyjaznym Sąsiedztwie, które zorganizowano w Krzyżowej. Po Mszy Pojednania i Traktacie Granicznym był to trzeci ważny filar w budowaniu nowej jakości stosunków polsko-niemieckich. Pod dokumentem podpisali się kanclerz Helmut Kohl, premier Jan Krzysztof Bielecki oraz ministrowie spraw zagranicznych – Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Dla upamiętnienia tych wydarzeń zorganizowano w Krzyżowej koncert muzyków Krzyżowa-Music oraz otwarto wystawę „Sąsiedzi w Europie”. Udział w wydarzeniach wzięli m.in. dr Marek Mutor – Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Katji Meier – Minister ds. Europy Saksonii i Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Kontaktów Międzynarodowych.

  • 07-09.09 Karpacz – Forum Ekonomiczne, koszt delegacji – 2093,37 zł, w tym koszt noclegu, wyżywienia i udziału w wydarzeniu -1968 złPrezydent wzięła udział w 30. Forum Ekonomicznym, które zorganizowano w Karpaczu. Jest to największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów. Miała przyjemność uczestniczyć w roli panelistki w dyskusji pt. „Zrównoważona gospodarka na rzecz klimatu”. Samorząd, biznes, nauka – ile wspólnie możemy zrobić dla klimatu? Jak chronić zasoby naturalne? Jak kształtować nawyki konsumenckie? Jak prowadzić edukację ekologiczną? Czym jest dla nas zrównoważony rozwój? Jak minimalizować zużycie energii? To tylko część zagadnień z bardzo inspirującego panelu, prowadzonego przez Agnieszkę Sznyk z Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOVO. W panelu wzięli też udział Andrzej Porębski, Lidl Polska, Ryszard Hordyński, Huawei Polska oraz Wojciech Kamieniecki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
  • 20.09. Katowice – Europejski Kongres Gospodarczy – koszt delegacji – 422,87 zł

Prezydent wzięła udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym zorganizowanym w Katowicach. Wiodącymi tematami tegorocznej edycji kongresu jest m.in. odbudowa gospodarki po pandemii czy zielona transformacja. To ostatnie zagadnienie stawia przed firmami nowe wyzwania zmieniając strategie i modyfikując priorytety biznesowe. W sumie udział w wydarzeniu wzięło ponad 5 tys. gości z kraju i zagranicy. Miała przyjemność uczestniczyć w jednym panelu w roli prelegenta. Wspólnie z Karolem Janasem, kierownikiem Obserwatorium Polityki Miejskiej, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Karolem Jędrasiakiem, zastępca dyrektora Centrum Transferu Technologii, Akademia WSB, Łukaszem Komoniewskim, prezydentem Będzina, Damianem Niewiadomskim, wiceprezesem ds. sprzedaży InPost, Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna oraz Bogumiłem Sobulą, wiceprezydentem Katowic debatowali na temat rozwoju elektronicznych usług dla mieszkańców miast w ramach Smart City. Mówiliśmy o rozwiązaniach obecnie stosowanych w praktyce – przykłady strategii miejskich, cyfryzacji miejskich usług i służb.

  • 23.09 Urząd Miejski, Wałbrzych – Spotkanie samorządowców Dolnego Śląska, koszty delegacji – 36,77 zł
  • 23.09-24.09 Kraków – Zarząd Związku Miast Polskich, koszty delegacji 580,81 zł (koszty noclegu pokrywa ZMP)

Prezydent wzięła udział w posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich, które odbyło się w Krakowie. Podczas spotkania przedstawiono informację o przewidywanych skutkach programu „Polski Ład” oraz najnowsze stanowisko ZMP w tej sprawie. Wykazano, jakie będą prawdziwe skutki finansowe „Polskiego Ładu” dla JST. Ubytki w 2026 r. wyniosą od ok. 10 mld zł (liczone najbardziej ostrożnie) do 35 mld zł rocznie. Poruszono też następujące tematy: działania Oświęcimia i ZMP w sprawie zmiany niekorzystnych przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, zasady ustalania pensji samorządowców oraz system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. W trakcie spotkania przywitano również 4 nowe miasta członkowskie.

Tego samego dnia odbyła się także gala wręczenia Nagród Samorządowych Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska im. Norberta Barlickiego. Została laureatką w kategorii Samorząd Miejski. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym związanym z samorządem terytorialnym za działania na rzecz wspólnot samorządowych w Polsce. Statutowym celem Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska jest m.in. promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, integrowanie środowisk samorządowych, promocja dobrych praktyk samorządowych oraz nowoczesnych metod zarządzania wspólnotami samorządowymi, opiniowanie aktów prawnych dotyczących samorządów oraz działanie na rzecz pogłębiania regionalnej integracji europejskiej.

Nagrody przyznano w tym roku po raz dziesiąty. Jej kapitułę tworzą m.in. byli i obecni politycy, parlamentarzyści i samorządowcy, a jej przewodniczącym jest Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005. Nagrody tradycyjnie wręczał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

  • 25-27.09 Warszawa – Debata Wolność Kocham i Rozumiem: Jan Lityński i KOR, koszty delegacji 834 zł, w tym koszt noclegu – 774 zł (transport zapewniony innego uczestnika debaty)

W Warszawie prezydent wzięła udział w uroczystościach pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem” ku pamięci Jana Lityńskiego. Na skrzyżowaniu al. „Solidarności” i ul. Towarowej odsłonięto mural upamiętniający Jana Lityńskiego, autorstwa Bruno Neuhamera. Następnie w amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego odbyła się debata z udziałem Bronisława Komorowskiego, Agnieszki Holland, Adama Michnika, Danuty Stołeckiej i Seweryna Blumsztajna, w której również prezydent miała zaszczyt uczestniczyć. Prowadził ją Jacek Fedorowicz. W trakcie wydarzenia odbyła się także prapremiera książki autorstwa Jana Lityńskiego „Ucieczka do wolności” (wydawnictwo „Znak”) – oficjalna premiera zaplanowana jest na 29 września 2021 roku. Andrzej Seweryn odczytał pouczające przesłanie Jacka Bocheńskiego, a wieczór zakończył występ białoruskiego chóru.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]