Strona główna 0_Slider Minister zdrowia zapowiada zwiększenie liczby łóżek covidowych w szpitalach. Będą zmiany w...

Minister zdrowia zapowiada zwiększenie liczby łóżek covidowych w szpitalach. Będą zmiany w świdnickim Latawcu?

0

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju minister zdrowia zapowiedział podjęcie działań dotyczących zwiększenia liczby łóżek covidowych w szpitalach. Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy na razie nie otrzymał polecenia zapewnienia łóżek dla pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W placówce nie ma obecnie ani jednego chorego na COVID-19.

Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza. Spodziewaliśmy się, że 5 tys. zakażeń dziennie osiągniemy pod koniec tego tygodnia. Naszą reakcją jest stosowne zwiększanie infrastruktury łóżkowej. Na bieżąco reagujemy na zapotrzebowanie co do infrastruktury, zarówno łóżek szpitalnych, jak i respiratorów. Aktualnie dla pacjentów podejrzanych o zakażenie i zakażonych SARS-CoV-2 przeznaczonych jest blisko 10 tys. łóżek – mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak wskazywał, obecnie w kraju jest 16 szpitali tymczasowych. – Podczas spotkania z wojewodami ustaliliśmy, że będziemy pilnować odpowiedniego buforu łóżek, tj. 70-80%, aby „nie wyjmować łóżek z systemu”. W gotowości do udzielenia świadczeń w przypadku zwiększenia liczby zakażeń jest 7 szpitali pasywnych. W najbliższym czasie uruchomione zostaną szpitale w Ostrołęce, Poznaniu i na Okęciu – informował Niedzielski.

Czy zapowiedź zwiększenia liczby łóżek covidowych będzie skutkowała zmianami również w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy? Obecnie w placówce nie ma ani jednego pacjenta chorego na COVID-19, jednak jeszcze pół roku temu szpital musiał zapewnić w sumie 101 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Jak wyjaśnia Łukasz Czajkowski z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, aktualnie nie ma planów dotyczących zapewnienia łóżek covidowych przez placówkę. – Na razie nie jesteśmy jeszcze brani pod uwagę. Takie kroki są planowane w szpitalach w Legnicy i Wrocławiu – mówi Czajkowski.

W dolnośląskich szpitalach zajętych jest obecnie 219 z 508 łóżek covidowych, a także 25 z 38 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.

/mn, Ministerstwo Zdrowia/

Poprzedni artykułKolejni kierowcy stracili prawa jazdy
Następny artykułBransoletka z grawerem – najlepszy pomysł na prezent