Strona główna 0_Slider Fundacja „Łączy nas Football” wyróżniona przez dolnośląskich radnych

Fundacja „Łączy nas Football” wyróżniona przez dolnośląskich radnych

0

Znani są licznych akcji charytatywnych i działań na rzecz osób potrzebujących, jak również z organizowania imprez sportowo-rekreacyjnych. Praca członków oraz wolontariuszy Fundacji Wspierania Sportu „Łączy nas Football” została ostatnio doceniona przez radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, którzy jednogłośnie podjęli uchwałę o przyznaniu świdnickiej fundacji Odznaki Honorowej Srebrnej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Decyzję o wyróżnieniu Fundacji Wspierania Sportu „Łączy nas Football” podjęto podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która odbyła się 28 października. Fundacja została zgłoszona do nagrody przez klub radnych Nowoczesna Plus, w tym Jacka Iwancza. Wniosek o nadanie odznaczenia świdnickiej fundacji uzasadniono poprzez wyszczególnienie jej zasług oraz działań podejmowanych na przestrzeni lat:

Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football” rozpoczęła swoją działalność 10 lat temu. Inicjatorem jej powstania byli Wiesław Żurek i Remigiusz Jezierski, obaj mocno związani z piłką nożną. Ten pierwszy działacz sportowy, związany ze świdnicką Polonią Świdnica, społecznik, całe życie związany z piłką nożną, a drugi zawodowy piłkarz, grający w najlepszych klubach polskiej Ekstraklasy (m.in. Śląsk Wrocław, Ruch Chorzów, Jagiellonia Białystok) oraz w najlepszych klubach Izraelu.

W 2011 roku postanowiono zorganizować akcję charytatywną dla znajomego świdniczanina, który uległ wypadkowi. Akcja była spektakularna, Świdnica gościła nawet taką znakomitość jak Tomasz Kuszczak, który był wtedy topowym bramkarzem, grającym wówczas w Manchesterze United, który miesiąc wcześniej osiągnął największe trofeum piłkarskie świata, zdobywając puchar Ligi Mistrzów. Po tym przedsięwzięciu do fundacji dołączyła Karolina Rafałko.

W 2012 roku działalność Fundacji nabiera rozpędu. W lecie po raz pierwszy zorganizowana zostaje Wakacyjna Liga Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży ze Świdnicy. Akcja skierowana jest głównie dla tych najmłodszych, którzy z przyczyn ekonomicznych spędzają wakacje w mieście. Jednym z ważniejszych dążeń Fundacji staje się, aby zorganizować na sportowo czas wolny młodzieży, aby pokazać im, że sport najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Fundacja organizuje podczas wakacji szereg turniejów piłkarskich, a ich uczestnicy zawsze otrzymują nagrody i wyróżnienia, najczęściej w postaci sprzętu sportowego. Zawsze w przedsięwzięciu bierze udział ponad 100 młodych ludzi.

Również w 2012 roku Fundacja „Łączy nas Football” inicjuje regularne wyjazdy dzieci i młodzieży na mecze piłkarskie polskiej Ekstraklasy. Najczęściej są to dzieci ubogie, z niepełnych rodzin, pokrzywdzone przez los oraz podopieczni Świdnickiego Domu Dziecka. Od kilku lat Fundacja podjęła współpracę z Klubem Piłkarskim Zagłębie Lubin, i dzięki niej świdnickie dzieciaki przed meczem wyprowadzają na boisko piłkarzy najlepszych klubów polskiej Ekstraklasy. Jest to dla nich ogromne przeżycie emocjonalne oraz duma. Takie wyjazdy odbywają się 2-3 razy do roku.

W styczniu 2013 roku Fundacja organizuje I Charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej. Celem jest zebranie środków finansowych na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej 6-letniej (wówczas) Mai ze Świdnicy. W sumie udało się pozyskać 9 tys zł. Z każdym kolejnym rokiem i Turniejem, efekt końcowy zbiórek publicznych jest co raz większy, w 2019 roku zebrano spektakularną kwotę 80 tys. zł. Styczniowy Turniej już na dobre zapisał się w kalendarzu świdnickich imprez kulturalno-sportowych. Co roku przedsięwzięcie rośnie w siłę i jego ranga jest większa, a Świdnicę dzięki Fundacji Wspierania Sportu „Łączy nas Football” odwiedzają największe gwiazdy polskiego sportu, nie tylko piłkarze, ale także siatkarze, bokserzy, przedstawiciele sportów motorowych, itp. Fundacja pozyskuje fantastyczne, bardzo atrakcyjne dla kolekcjonerów i nie tylko, gadżety na licytacje, które są głównym czynnikiem sukcesu końcowego zbiórki. Charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej na tyle już stał się popularny w Polsce, że reportaże o nim i o Fundacji nagrywają takie stacje sportowe jak Canal+ Sport. Na sukces styczniowego Turnieju członkowie Fundacji pracują przez cały rok.

Innym ważnym przedsięwzięciem organizowanym przez Fundację „Łączy nas Football” są „Warsztaty Piłkarskie”, które prowadzą znani polscy piłkarze. Przedsięwzięcie składa się z dwóch części – panelowej i sportowej. Podczas tej pierwszej jest pogadanka młodzieży z piłkarzami, bezpośredni kontakt uczestników ze sportowcami. Właśnie wtedy piłkarze opowiadają o przebiegu swojej kariery, o jej początkach, co skutecznie zachęca tych młodych ludzi do spróbowania swoich sił w sporcie. Podczas części sportowej – piłkarze (prowadzący) trenują wraz z beneficjentami, obcując z nimi twarzą w twarz. Fundacji udało się zorganizować kilka edycji „Warsztatów Piłkarskich”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, jak i zebrały bardzo pozytywne opinie wśród ich uczestników.

Fundacja co rocznie przeprowadza szereg imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym, w czerwcu i w listopadzie bardzo często są to inicjatywy okolicznościowe, takie jak „Dzień Dziecka” czy turnieje piłkarskie z okazji 11 listopada. Fundacja zawsze dba o upamiętnienie najważniejszych dat w dziejach naszego kraju oraz ludzi. Od kilku lat organizacja przeprowadza Bieg Papieski, upamiętniający św. Jana Pawła II, patrona miasta Świdnica.

Ważnym podkreślenia jest fakt, w jaki sposób Fundacja prowadzi swoją działalność. Jej członkowie pracują dla Fundacji całkowicie za darmo, jest to ich dodatkowa praca społeczna. Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football” jest organizacją non profit, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Fundacja pozyskuje dotacje i granty od różnych instytucji, a także darowizny od firm i osób prywatnych na działalność Fundacji oraz przygotowanie różnego rodzaju akcji charytatywnych czy imprez rekreacyjno-sportowych.
Z kolei wszystkie środki finansowe pozyskane ze zbiórek publicznych przekazywane są ich beneficjentom. W ciągu 10 lat swojej działalności jest to łączna kwota około 700 tys zł.

Reasumując, Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football” realizuje swoje zadania statutowe dzięki dotacjom i darowiznom, ale przede wszystkim w oparciu o pracę społeczną jej członków i wolontariuszy. Ważnym podkreślenia jest fakt, że z roku na rok Fundacja zjednuje sobie kolejnych przyjaciół, którzy wspierają ją w działaniu.

/opr. mn/

fot. Swidnica24.pl, Fundacja „Łączy nas Football”

Poprzedni artykułZUS będzie wypłacał 500+. Trwają przygotowania do obsługi programu
Następny artykułNie zgadzają się na nierówne traktowanie samorządów przy przyznawaniu dotacji. „Dlaczego jest tak duża dysproporcja?”