Strona główna Kultura Finał cyklu koncertów „VI Symfoniczne Organy Schlaga” już niebawem!

Finał cyklu koncertów „VI Symfoniczne Organy Schlaga” już niebawem!

0

W piątek w świdnickim Kościele Pokoju odbędzie się finałowy recital organowy z cyklu „VI Symfoniczne Organy Schlaga”. Wystąpi pochodząca ze Słowacji bezkompromisowa, emocjonalna, niesamowita technicznie i interpretacyjnie Zuzana Ferjenčiková.

fot. Bartek Barczyk

Zuzana Ferjenčiková od wczesnego dzieciństwa kształciła się w zgodzie z rosyjską tradycją pianistyczną najpierw u Olgi Ormisowej, później u Jevgenija Irshaia. Naukę gry na organach kontynuowała w konserwatorium u Milana Hrica, później na uniwersytecie w Bratysławie u J. V. Michalko i w Wiedniu u P. Planyavsky’ego, ale szczególny wpływ wywarło na nią nauczanie i współpraca z jej mistrzem Jeanem Guillou (Paryż). Jest laureatką licznych nagród na międzynarodowych konkursach, a w 2004 roku jako pierwsza kobieta zdobyła I nagrodę na znaczącym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. Od września 2021 roku została mianowana profesorem organów na Uniwersytecie Codarts w Rotterdamie. Jako wykonawczyni interesuje się głównie epoką romantyzmu, w szczególności twórczością Franciszka Liszta, ale także muzyką współczesną, zwłaszcza kompozycjami Jeana Guillou.

Koncert rozpocznie się w piątek 29 października o godzinie 18.30. Na koncerty odbywające się w ramach cyklu VI Symfoniczne Organy Schlaga obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie koncerty.fundacjadobrejmuzyki.pl.

/Fundacja Dobrej Muzyki, opr. mn/

Poprzedni artykułModna i elegancka – podkreśl swój styl dzięki ramonesce
Następny artykułRuszają z pomocą dla 17-miesięcznej Marcelinki. Organizowane są zbiórki i licytacje, będzie charytatywny turniej i zajęcia zumby