Strona główna 0_Slider Dziewczyny z Gross-Rosen. Rozstrzygnięcie konkursu

Dziewczyny z Gross-Rosen. Rozstrzygnięcie konkursu

0

Na początku września premierę miała druga książka świdnickiej dziennikarki i reportażystki. Agnieszka Dobkiewicz po raz kolejny sięgnęła do tragicznej historii, związanej z byłym niemieckim obozem Gross Rosen, który swoją główną miał w granicach obecnego powiatu świdnickiego. Na czytelników Swidnica24.pl czekały trzy egzemplarze “Dziewczyn z Gross-Rosen”, opatrzone autografem autorki. Dzisiaj podajemy, do kogo trafią.

Bohaterkami “Dziewczyn z Gross-Rosen” jest sześć kobiet, które podczas II wojny światowej były więźniarkami podobozów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. To już druga książka świdnickiej dziennikarki, współpracującej z Gazetą Wyborczą. W wydanej w 2020 roku “Małej Norymberdze” opisywała nieznane historie katów i więźniów obozu, którego główna siedziba znajdowała się w dzisiejszej Rogoźnicy w gminie Strzegom.

4 października zaprosiliśmy czytelników Swidnica24.pl do udziału w konkursie, w którym do wygrania były 3 egzemplarze książki „Dziewczyny z Gross-Rosen” z autografem autorki. Nagrody trafiają do osób, które w ocenie jury najciekawiej uzasadniły, dlaczego chcą przeczytać książkę Agnieszki Dobkiewicz:

Mam ogromną chęć przeczytać książkę Pani Agnieszki Dobkiewicz „Dziewczyny z Gross-Rosen”, ponieważ tematyka okresu wojennego, a w szczególności uwzględniająca autentyczne wydarzenia z udziałem kobiet, jest dla mnie niezwykle interesująca. Próba wiedzenia „normalnego” życia w obliczu toczącej się wojny i przymusowej pracy w obozach niszczyło plany i marzenia związane ze szczęśliwą przyszłością. Siła kobiet, ich wola walki, przetrwania, odwaga i spryt motywowały do działania. Chociaż nie wszystkim udało się przetrwać, żadna z dzielnych kobiet nie powinna zostać zapomniana. Od niedawna jestem mieszkanką powiatu świdnickiego, dlatego z miłą chęcią poznałabym historię Dziewczyn z Gross-Rosen, które lata temu, w niedalekiej okolicy toczyły życiową walkę o przetrwanie.

Paulina Rejkowicz

Chciałbym przeczytać książkę pani Dobkiewicz, aby dowiedzieć się czegoś więcej o postępowaniu Niemców wobec kobiet podczas drugiej wojny światowej na przykładzie tych sześciu bohaterek. Jak Niemcy-oprawcy próbowali tym kobietom odebrać wszystko co najcenniejsze? Niektóre z opisanych postaci nie przeżyły wojny – czy reszta zachowała nadzieję i godność w tamtych ponurych czasach? Chciałbym poznać odpowiedź na te pytania. Tylko poznając ich losy sprawimy, że bohaterki książki nie znikną na zawsze w mrokach niepamięci. A przecież m.in. o zatarcie pamięci chodziło katom…

Paweł Kukurowski

Książki o tej tematyce pozwalają mi na zatrzymanie się  …nie gnanie za tym szybkim życiem. Czytając ostatnio Tatuażysta z Auschwitz i Szachy ze Śmiercią uświadomiły mi, jak można się cieszyć okruszkiem chleba  jak można dzielić się tym samym okruszkiem mimo głodu jak można pomagać sobie nawet wtedy gdy samemu potrzebuje się pomocy. Nie możemy pozwolić, by nasze dzieci, wnuki zapomniały, co przeżyły nasze Babcie. Dlatego książki o tej tematyce powinny znaleźć się w naszej biblioteczce chociażby na chwilę, aby po przeczytaniu podarować je dalej, by jak najwięcej osób się zatrzymało chociażby na chwilę.
Dorota Dylikowska
Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ. Nadesłanie zgłoszenia konkursowego jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
Poprzedni artykułInternetowy bazarek dla świdnickich zwierzaków
Następny artykułOd soboty startuje świdnickie lodowisko