Strona główna 0_Slider Dzień Dziecka Utraconego. Pożegnanie na świdnickim cmentarzu

Dzień Dziecka Utraconego. Pożegnanie na świdnickim cmentarzu

6

Dzieci martwo urodzone, których rodzice nie zdecydowali się na indywidualne pochówki, spoczęły dzisiaj we wspólnym grobie na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. Po raz pierwszy do udziału w ceremonii zostali zaproszeni mieszkańcy powiatu świdnickiego.

15 października poświęcony jest na całym świecie najmniejszym dzieciom,  które zmarły w wyniku poronienia lub zaraz po urodzeniu. Dzieci utracone to nazwa, która przyjęła się w Polsce,  a ich święto coraz częściej w różny sposób jest obchodzone w naszym kraju. Po raz pierwszy w Świdnicy odbędą się diecezjalne obchody tego święta. Fundacja Małżeństwo Rodzina, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Świdnickiej zaprosili mieszkańców Świdnicy i okolicznych miejscowości na ceremonię pochówku dzieci ze świdnickiego szpitala oraz mszę świętą w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w ich intencji. – Tu chodzi przede wszystkim o osoby,  które często nagle przeżywają dramat- tracą dziecko, doświadczają bólu i cierpienia – zostają osieroconymi rodzicami.  Otoczyć opieką duchową, modlitwą, wesprzeć, nie umniejszać cierpienia i pomóc przeżyć żałobę to główne cele wydarzenia – tłumaczy Paweł Dochniak, inicjator obchodów.

– Ta nasza obecność na pogrzebie dzieci, które nie miały okazji żyć na świecie doczesnym, być przytulane przez rodziców, to jest taki moment, kiedy pozwalamy, by Bóg przyjął je do siebie i przytulił. Módlmy się także za rodziców, aby Bóg otoczył ich opieką. Dziękuję też tym, którzy zaangażowali się w zorganizowanie dzisiejszych uroczystości – mówił ksiądz podczas uroczystości pogrzebowej.

– Rodzice mają prawo do pochowania dziecka utraconego w przypadku poronienia lub martwego urodzenia, bez względu na czas trwania ciąży. Postępowanie ze zwłokami/szczątkami dzieci martwo urodzonych w każdym przypadku i przez wszystkich pracowników szpitala przebiega z zachowaniem godności należnej zmarłemu. Rodzice informowani są przez personel szpitala o możliwości pochowania dziecka oraz procedurach związanych z pochówkiem – mówi Łukasz Czajkowski ze świdnickiego szpitala. – Jeśli rodzice chcą pochować dziecko we własnym zakresie, a jest to wczesne poronienie i lekarz nie może określić jego płci, rodzice mogą pochować dziecko na cmentarzu na własny koszt lub zdecydować się na badania genetyczne w celu określenia płci dziecka. Jeżeli płeć jest znana lub zostanie ustalona na podstawie badań genetycznych, dziecko powinno zostać zarejestrowane w USC, a rodzice mają w tym wypadku prawo do uzyskania świadczeń związanych z pochówkiem. W sytuacji, gdy rodzice rezygnują z prawa pochowania dziecka we własnym zakresie, podpisują zgodę na dokonanie pochówku zorganizowanego przez szpital.

Umowę ze świdnickim szpitalem od lat realizuje Zakład Pogrzebowy Ostatnia Posługa. W dokumentacji pozostają informacje o rodzicach, natomiast szczątki dzieci chowane są raz w roku we wspólnym grobie z tabliczką NN.

Dzisiaj jeszcze o godz. 18:30 odbędzie się również msza Św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w intencji dzieci utraconych i ich rodziców.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Ze względu na obecność wśród uczestników ceremonii rodziców dzieci utraconych, wizerunki osób z konduktu żałobnego nie zostaną upublicznione.

Poprzedni artykułWyposażenie medyczne dla profesjonalistów i amatorów
Następny artykułCel na sobotę to trzy punkty w Oławie! [BĘDZIE LIVE]