Strona główna 0_Slider Czarny protest cywilnych pracowników policji. „Chcemy otrzymywać godne wynagrodzenie, a nie wegetować”...

Czarny protest cywilnych pracowników policji. „Chcemy otrzymywać godne wynagrodzenie, a nie wegetować” [FOTO/VIDEO]

13

Pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy dołączyli do ogólnopolskiego „czarnego protestu”. Chcą w ten sposób zamanifestować i przypomnieć o składanych im obietnicach dotyczących podwyżek płac, a także zwrócić uwagę na pomijanie ich przy okazji podnoszenia uposażenia funkcjonariuszy.

W policji oprócz funkcjonariuszy pracują również pracownicy cywilni. W całym kraju zatrudnionych jest ponad 25 tys. osób, które odpowiadają za sprawy administracyjne, finansowe, kadrowe, informatyczne, a także za zaopatrzenie jednostek policji. – Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonariusze narażają codziennie swoje życie, jednakże nasza praca codzienna na każdym kroku wspomaga ich w wykonywaniu obowiązków. Bez „cywili” nie mogliby funkcjonować, wykonywać swoich obowiązków i dbać o bezpieczeństwo – wskazują uczestnicy protestu, który w środę odbył się przed Komendą Powiatową Policji w Świdnicy.

Poprzez „czarny protest” chcemy zwrócić uwagę rządzących na nierówną sytuację płacową, która u nas występuje. Tak zwani „cywile” nie są funkcjonariuszami i nie korzystają z profitów jakie daje ustawa o Policji, takich jak m.in. wcześniejsza emerytura, wyższa odprawa, zwroty kosztów dojazdu do pracy, dodatki motywacyjne z funduszu motywacyjnego nagród i zapomóg itd. Nasza grupa społeczna, która wykonuje odpowiedzialne zadania w działach finansowych, kadrowych oraz w sekretariatach czy informatyce, pracuje za nieadekwatnie niskie wynagrodzenie – podkreślają protestujący.

Jak wskazują cywilni pracownicy świdnickiej komendy, ich średnie zarobki wynoszą 2500 złotych netto po 15 latach pracy. – Podwyżek jako takich od 10-15 lat nie było, była tylko regulacja płac w 2019 roku – o 250 złotych brutto – wyliczają „cywile”. – Za swoją odpowiedzialną pracę chcemy otrzymywać godne i uczciwe wynagrodzenie, które pozwoli nam godnie żyć, a nie wegetować. Ponadto wobec nas stawia się coraz to nowe zadania, co nie przekłada się na wzrost wynagrodzenia. W budżetówce jesteśmy grupą, która zarabia najmniej ze wszystkich służb mundurowych – zaznaczają pracownicy.

W Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy oraz w jednostkach podległych zatrudnionych jest w sumie 56 pracowników cywilnych.

Michał Nadolski
[email protected]