Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Spotkanie z Katarzyną Figurą w ramach Festiwalu Filmowego Spektrum, atrakcje przygotowane przez jaworzyńskie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, charytatywne wydarzenia zorganizowane na rzecz małej Marcelinki, a może muzyczna uczta podczas finałowego koncertu z cyklu Symfoniczne Organy Schlaga? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Finałowy koncert cyklu „VI Symfoniczne Organy Schlaga” (piątek)

W piątek w świdnickim Kościele Pokoju odbędzie się finałowy recital organowy z cyklu „VI Symfoniczne Organy Schlaga”. Wystąpi pochodząca ze Słowacji bezkompromisowa, emocjonalna, niesamowita technicznie i interpretacyjnie Zuzana Ferjenčiková.

Koncert rozpocznie się w piątek, 29 października o godzinie 18.30. Na koncerty odbywające się w ramach cyklu VI Symfoniczne Organy Schlaga obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania na stronie koncerty.fundacjadobrejmuzyki.pl.

Charytatywne zajęcia zumby dla chorej Marcelinki (piątek)

Instruktorzy Zumba Fitness Marzena Maziak i Konrad Wrona zapraszają na charytatywną zumbę Halloween, która odbędzie się w piątek, 29 października w godz. 19.00-20.00 na hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W tym dniu, oprócz dobrej zabawie będzie można również pomagać.

Wszystkie wpłaty zasilą konto 17-miesięcznej Marcelinki Andreasik ze Strzegomia, u której zdiagnozowano złośliwy nowotwór mózgu. Wstęp: cegiełka w wysokości min. 15 złotych.

5. Nocne Pływanie w Żarowie (piątek)

Po raz piąty pływacy spotkają się na krytym basenie w Żarowie, by ustanowić rekord przepłyniętych długości. Do pobicia jest dystans 77 km i 525 metrów. Każdy chętny w piątek, 29 października będzie mógł zmierzyć się z wyzwaniem. Sportowe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.00 i potrwa do 23:00.

Każdy zawodnik przez 30 minut musi przepłynąć jak największą ilość długości basenu. Udział w zawodach sportowych jest płatny i wynosi 10 złotych. Opłatę wpisową dokonuje się w dniu zawodów w kasie krytej pływalni.

Dla najlepszej kobiety oraz mężczyzny czekają nagrody, ufundowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, które jest organizatorem wydarzenia. Dodatkowo wyróżniony zostanie najmłodszy i najstarszy uczestnik wydarzenia. Na pływaków czekają pamiątkowe medale, batony energetyczny, woda i słodki poczęstunek. Wśród uczestników w dniu wydarzenia o godz. 23.00 rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe (do odbioru w dniu zawodów oraz do dnia 7.11.2021 w kasie krytej pływalni w Żarowie).

Zawodnicy mogą korzystać z pływalni od godz. 19:00-23:00.

Charytatywny turniej piłkarski dla chorej Marcelinki (sobota)

W najbliższą sobotę, 30 października na stadionie sportowym w Żarowie rozegrany zostanie charytatywny turniej piłkarski zorganizowany przez kluby sportowe „Zjednoczeni Żarów” i „Silesia Żarów” we współpracy z gminą Żarów. Turniej rozegrany zostanie w dwóch kategoriach: 2010/2012 i 2013/2014.

Celem wydarzenia jest wsparcie trwającej zbiórki na rzecz Marcelinki Andreasik ze Strzegomia, u której zdiagnozowano złośliwy nowotwór mózgu.

Wpisowe 100 złotych, zapisy pod nr tel. 784 283 680. Podczas turnieju będzie możliwość zakupu ciast i przekąsek. Początek o godzinie 8.30.

7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum: spotkanie z Katarzyną Figurą (sobota)

Kiedy myślimy o najbarwniejszych aktorskich biografiach końcówki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i początków III RP, w tym zestawie zawsze pojawi się Katarzyna Figura. Aktorka, która od początku fascynowała swoją grą i przykuwała uwagę nieprzeciętną prezencją. Choć Figura rozpoczynała ekranową karierę epizodycznymi występami u Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa, to prawdziwy przełom przyniosły jej role w „Pociągu do Hollywood” Radosława Piwowarskiego i w „Kingsajzie” Juliusza Machulskiego. Cała Polska zwróciła na nią uwagę, okrzykniętą ją mianem „polskiej Marylin Monroe”. Zainteresowanie przyszło również z zagranicy. Aktorka stworzyła jeszcze szereg wspaniałych postaci w polskim kinie, zarówno w młodym wieku, jak i później (m.in.: „Żurek” Ryszarda Brylskiego). Dziś częściej grywa w teatrze. Jak patrzy na dawne kreacje? Czy czeka jeszcze na jakieś konkretne role filmowe?

Specjalne spotkanie z tegoroczną jurorką Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w sobotę, 30 października o godzinie 11.30 w teatrze miejskim. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Radia Wrocław, Miłosława Bożek. Wstęp wolny.

Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl.

Hogwarts Express i halloweenowe zwiedzanie w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Jeśli uwielbiacie czytać serię J.K. Rowling lub oglądać przygody Harry’ego Pottera na dużym ekranie i chcielibyście choć na chwilę podejrzeć, jak ten świat wygląda, zapraszamy na peron 9 i ¾, gdzie przyjedzie Hogwarts Express. Z okazji Halloween przygotowujemy mnóstwo ciekawych atrakcji – zachęca Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i zaprasza na warsztaty już w najbliższą sobotę, 30 października.

– Aby opuścić nudny świat mugoli i dostać się do świata Ministerstwa Magii, musicie zdradzić przy wejściu specjalne hasło. Ale aby je zdobyć, musicie na początek zagrać w grę terenową, ponieważ elementy hasła są ukryte przed oczami ciekawskich gapiów w specjalnych parowozach, które niegdyś kursowały do czarodziejskiego świata. Gdy wam się to uda, traficie do magicznego świata Harry’ego Pottera zlokalizowanego w salach ekspozycyjnych Muzeum. Tam wraz z opiekunami spędzicie czas rzucaniu zaklęć, zawodach na miotle, wróżeniu z fusów i laniu wosku, grach czarodziejów, nauce rzucania eliksirów. Spotkanie zakończone będzie biesiadą pełną magicznych smakołyków. Fanów Harrego zachęcamy do przyjścia w przebraniach, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie przy peronie 9 i ¾ – zapraszają organizatorzy.

Muzeum przy ul. Towarowej 4 w Jaworzynie Śląskiej w weekendy jest czynne od 10.00 do 18.00, sobotnie warsztaty potrwają od 11.00 do 17.00. Z kolei o godz. 18.00 rozpocznie się nocne hallowenowe zwiedzanie jaworzyńskiego muzeum.

Muzealny pociąg specjalny Czeski Ekspress (sobota)

Województwo Pardubickie we współpracy z Muzeum Starych Maszyn w Žamberku oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku przygotowało niezwykłą ofertę podróży Parowym Expressem, który połączy region pardubicki z województwem dolnośląskim. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 października.

Parowy Express tworzy lokomotywa 555.153 wraz ze składem zabytkowych wagonów. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny – klasa 52 DR – maszyny, które po przejęciu po wojnie przez kolej czeską zostały oznaczone serią 555. Ta pierwsza podróż jest symboliczna i jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z muzeum kolejowego w Dolnej Lipce przy współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, muzeami należącymi do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz polskimi samorządami.

Więcej informacji o przejeździe na stronie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Rozkład jazdy pociągu specjalnego dostępny jest stronie muzeum na Facebooku.

Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View”: projekcje filmowe w technologii VR (sobota)

W ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” odbędą się cztery pokazy filmowe w technologii VR. Bezpłatne pokazy w 360° filmów tj.: „Poza ciałem” oraz „Uśmiech na oddziale” odbędą się w Żarowie z udziałem reż. Pawła Jóźwiaka-Rodana. Po projekcji VR będzie można porozmawiać z reżyserem tychże filmów o technologii, sposobach realizacji tego typu materiałów filmowych i własnych odczuciach.

Aby wziąć udział w projekcjach filmowych VR należy wysłać zgłoszenie na [email protected]. W treści wiadomości należy podać: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu oraz wybór seansu filmowego. O udziale w projekcjach decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Seanse filmowe: 30 października 2021 (lokal „Czarna sala” Jacka Marczyńskiego), seans 1 – godz. 15.00-15.45, seans 2 – godz. 16.00-16.45, seans 3 – godz. 17.00-17.45, seans 4 – godz. 18.00-18.45. Podany wyżej czas trwania seansu obejmuje: rejestrację uczestników, krótką prelekcję na temat filmów, uruchomienie aplikacji, seans filmowy oraz rozmowy z reżyserem. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Strzegomskie Zaduszki Bluesowe (sobota)

Już 30 października o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury znów będzie można poczuć bluesa! Podczas czwartej edycji Strzegomskich Zaduszek Bluesowych wystąpią ŚLAD, Z Dzielni Chłopcy oraz Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa.

Bilety w cenie 10 złotych do nabycia na www.biletyna.pl lub w Strzegomskim Centrum Kultury w dniu koncertu. Więcej informacji na stronie internetowej SCK.

/opr. mn/

Poprzedni artykuł17 tysięcy papierosów bez akcyzy
Następny artykułRuszyła akcja „Znicz 2021”. Na drogach więcej patroli policji, apele o ostrożność