Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Filmowa uczta w ramach świdnickiego festiwalu Spektrum, poznawanie tajników fotografii analogowej i cyfrowej, a może przysmaki oraz rękodzieło dostępne na wyciągnięcie ręki podczas Jarmarku Produktów Lokalnych? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Rak nie pyta o wiek. Spotkanie i wernisaż wystawy (piątek)

22 października w Centrum Wspierania Inicjatyw w świdnickim Rynku odbędzie się jedno z najciekawszych wydarzeń promujących wiedzę na temat raka piersi. Wydarzenie skierowane jest do dziewczyn i kobiet w każdym wieku a także ich partnerów, których – wbrew powszechnej opinii – rak piersi również dotyka.

Na wernisaż zdjęć połączony z wykładami i warsztatami edukacyjnymi, zapraszają inicjatorzy akcji „Rak nie pyta o wiek” wykonawcy zdjęć Katarzyna i Piotr Ziemianowicz z „Mocno Fotografia” wraz z Katarzyną Legiejew pomysłodawczynią edukacji młodych kobiet oraz Świdnickim Stowarzyszeniem Amazonki. Spotkanie ma na celu uwrażliwienie kobiet i ich partnerów na szerzącą się plagę raka piersi nie tylko wśród dojrzałych pań, ale przede wszystkim wśród młodych dziewczyn, które coraz częściej zapadają na tę chorobę.

„Granice” w Galerii Fotografii. Wernisaż wystawy (piątek)

W piątek, 22 października o godzinie 18.00 w świdnickiej Galerii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy Vjačeslava Iljašenko, Jiří Samka oraz Anny Lariny-Dzimiry „GRANICE”.

V Senioralia w Świebodzicach (sobota)

Już w najbliższą sobotę (23 października) o godz. 10.30 odbędą się V Senioralia. Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Senioralia rozpoczną się korowodem wokół Rynku, w którym zaprezentują się uczestnicy imprezy. Następnie Burmistrz Miasta przekaże na ręce Przewodniczącego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Aleksandra Jermakowa klucz do symbolicznych bram miasta, tym samym oficjalnie otwierając Senioralia.

Dalsza część wydarzenia będzie się odbywać na hali sportowo-widowiskowej OSiR w Świebodzicach, gdzie wystąpią zaproszone zespoły: „Irysy”, „Goczałkowianie”, „Listek Koniczyny”, „Olszaniacy”, „Retro”, „Żeliszowianie”, „Miłek”, „Świebodziczanie”, a zaraz potem odbędzie się wspólna zabawa.

Turniej siatkarski z okazji 45-lecia Chemika Żarów (sobota)

Swoją działalność rozpoczęli w 1976 roku. Dziś TKKF Chemik obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia. W związku z powyższym Chemicy i Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na okolicznościowy turniej siatkarski.

Pierwszy gwizdek zabrzmi w hali sportowej (ul. Piastowska 10A) w sobotę 23 października o godz. 10:00.

Warsztaty „Atelier fotografa od XIX do XXI wieku” (sobota)

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza wszystkich miłośników fotografii na warsztaty podczas których będą mogli poznać zarówno tajniki fotografii analogowej jak i cyfrowej. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak robić dobre i ciekawe zdjęcia o różnorodnej tematyce wykorzystując możliwości oferowane przez współczesny sprzęt fotograficzny oraz jak szukać inspiracji i ciekawych pomysłów na zdjęcia. Warsztaty te towarzyszą odbywającej się aktualnie wystawie czasowej „Świdnica na kadrach z przeszłości”, którą można oglądać jeszcze do najbliższej niedzieli 24 października. Zajęcia poprowadzi znany świdnicki fotograf – Mariusz Buczma.

Zajęcia odbędą się w sobotę 23 października. Start o godzinie 11.00. Wstęp wolny.

Jarmark Produktów Lokalnych w Bagieńcu (sobota)

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na Jarmark Produktów Lokalnych, który odbędzie się w sobotę, 23 października o godzinie 12.00 w Bagieńcu. – Będzie pyszne jedzonko  miody i inne przysmaki oraz sporo rękodzieła. I nie bójcie się złej pogody czy zimna. U nas jest cieplutko, a poza tym szykujemy coś na rozgrzewkę – zapowiadają organizatorzy. Aktualne informacje na stronie Fundacji.

IV liga: Polonia-Stal Świdnica – MKP Wołów (sobota)

Od ponad trzech lat piłkarze IgnerHome Polonii-Stali Świdnica są w rozgrywkach IV ligi niepokonani na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kapitalna seria rozpoczęła się od spotkania z Miejskim Klubem Piłkarskim Wołów i właśnie z tym przeciwnikiem przyjdzie się biało-zielonym zmierzyć u siebie już w najbliższą sobotę, 23 października. Początek meczu o godz. 13.00.

Więcej informacji w zapowiedzi spotkania.

Rok Lema: spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim (sobota)

23 października o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”, które poprowadzi Barbara Elmanowska. Wstęp wolny.

„Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego to pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje „Fiaska”, „Głosu Pana” i „Kataru” od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?

I liga w piłce ręcznej: ŚKPR Świdnica – Real Astromal Leszno (sobota)

Arcyciekawie zapowiada się drugi w tym sezonie domowy mecz piłkarzy ręcznych ŚKPR-u Świdnica. Po wygranej w Kościanie świdniczanie w sobotę, 23 października o godzinie 18.00 w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz Wojno podejmą Real Astromal Leszno.

Więcej informacji w zapowiedzi spotkania.

225 lat od budowy mostu żelaznego na Strzegomce. Wernisaż wystawy (niedziela)

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na wernisaż wystawy pt. „225 rocznica budowy mostu żelaznego na Strzegomce”, który odbędzie się 24 października o godz. 17.00 na skwerze C. Kulmiza w Żarowie.

Wystawa będzie próbą podsumowania wiedzy o nieistniejącym zabytku techniki, który od 1796 do 1945 roku łączył dwa brzegi Strzegomki, a który dziś łączy lokalnych badaczy i historyków w poszukiwaniu o nim informacji. Wystawa składać się będzie z wcześniej publikowanych materiałów tekstowych oraz wizualnych, które przybliżamy ponownie z okazji 225 rocznicy budowy mostu żelaznego w Łażanach.

Na wystawie znajdą się informacje oraz materiały wizualne pochodzące ze stron internetowych: Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, Żarowskiej Izby Historycznej oraz od osób prywatnych: Marka Zywera i Zbigniewa Malickiego. Wystawa będzie dostępna w formie plenerowej do końca 2021 roku.

XI Koncert Maryjny – Rogoźnica (niedziela)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na 11. edycję Koncertu Maryjnego. Wyjątkowy koncert będzie można usłyszeć w niedzielę, 24 października 2021 roku o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Rogoźnicy.

Festiwal Filmowy Spektrum (od niedzieli)

Blisko 60 filmów, w tym 35 krótkich metraży, 9 nagród, 7 sekcji tematycznych i wiele więcej. 7. edycja świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w dniach 24-30 października.

W konkursie SPEKTRUM o nagrodę powalczy 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność! W tegorocznym konkursie widzowie zobaczą m.in. triumfatorów festiwalu w Gdyni „Moje wspaniałe życie” (nagroda za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka), czyli historię Joanny, w tej roli fenomenalna Agata Buzek, troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim); „Wszystkie nasze strachy” („Złote lwy” dla najlepszego filmu, najlepsze zdjęcia) to oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego; czułe „Piosenki o miłości” (najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych) z debiutującą na dużym ekranie Justyną Święs z zespołu The Dumplings; wybuchowego laureata Złotej Palmy w Cannes – „Titane”, gdzie przeplatają się losy Alexii, posiadaczki tytanowych płytek w skutek wypadku z dzieciństwa, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać; głośny, nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida” przybliżający szczegóły masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. Intymne pejzaże wsi, miasteczek, dzielnic. Wkroczenie w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzenie się rządzącej w nich dynamice. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. Nagrodę przyzna festiwalowa publiczność!

Jak co roku Spektrum zaprezentuje również zestaw najciekawszych filmów dokumentalnych sezonu. W sekcji Oko na dokument m.in. głośny film o młodej aktywistce na rzecz klimatu Grecie Thunberg „Jestem Greta”, który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” (nagroda publiczności oraz nagroda specjalna jury konkursu World Cinema Documentary) o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi w Indiach i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę. Film pokazuje ich osobiste historie oraz codzienną pracę w redakcji i poza nią.

Spośród ponad 600 nadesłanych filmów w 4 kategoriach konkursu Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) znalazło się 35 tytułów z 14 państw, między innymi z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji Okiem Młodych swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele świata filmu i sztuki. Oprócz jury głównego, filmy ocenia również jury lokalne: fabuły oglądają uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, dokumenty skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.

Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). To komedia akcji, która łączy pokolenia, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska, a już 24 października uczestnicy festiwalu zobaczą je na pokazie otwarcia Spektrum w Świdnicy.

Nie zabraknie też czegoś dla najmłodszych. W niedzielny poranek festiwalowy zostanie pokazany film „Czarny Młyn” – polski film przygodowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było, na motywach najsłynniejszej powieści mistrza polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej Marcina Szczygielskiego. To wzruszająca opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Z każdym dniem coraz bardziej zaczynają ich fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria niesamowitych zdarzeń, które wystawią na próbę ich przyjaźń.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście spotkań z twórcami, aktorami, gwiazdami prezentowanych w programie filmów i nie tylko. W cyklu Bliżej Jurorów, o swojej karierze filmowej opowie aktorka Katarzyna Figura, która oceniać będzie konkursowe fabuły z sekcji Okiem Młodych czy reżyserka Martyna Majewska (jury konkursu amatorskiego) – spotkanie z nią będzie połączone z projekcją przeglądu jej twórczości, w tym krótkiego metrażu „Maria nie żyje” wyświetlanego na kilkudziesięciu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Wśród jurorów w tym roku także m.in. laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i dokumentalista Piotr Stasik, którego debiut fabularny „Ćmy” miał swoją premierę w tegorocznym Konkursie MFF Nowe Horyzonty; reżyserka Daria Kopiec – jej animacja „Własne śmieci” zdobywa najważniejsze nagrody na festiwalach w Krakowie, Koszalinie czy Jeleniej Górze; Michał Ciechomski – laureat głównej nagrody w konkursie fabularnym Okiem młodych 6. edycji Spektrum za film „Uległość”.

W Świdnicy licznie stawi się ekipa filmowa „Wszystkich naszych strachów” nagrodzonych najwyższym gdyńskim wyróżnieniem – „Złotymi lwami” dla najlepszego filmu, a także nagrodą za najlepsze zdjęcia – m.in. reżyser Łukasz Ronduda i artysta Daniel Rycharski, którego życie i twórczość stanowiły inspirację do historii ukazanej w filmie – w jego rolę brawurowo wcielił się aktor Dawid Ogrodnik. Film pojawi się w kinach w całej Polsce dopiero 5 listopada, zatem na Spektrum – przedpremierowo! Z widzami spotka się też laureat nagrody za reżyserię filmu „Moje wspaniałe życie”, Łukasz Grzegorzek. To historia Joanny – troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. W głównej roli fenomenalna Agata Buzek, a na ekranie partnerują jej Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Do Świdnicy przyjedzie także reżyser „Piosenek o miłości” Tomasz Habowski. „Piosenki…” zostały okrzyknięte objawieniem tegorocznego festiwalu w Gdyni, film oczarował zarówno widzów, jak i krytyków i zdobył nagrodę dla najlepszej produkcji w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. To Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert (Tomasz Włosok), młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Justyna Święs z zespołu The Dumplings) zmieni jego życie. Wśród gości prosto z Gdyni także reżyserka „Zupy nic” Kinga Dębska czy reżyserka „Amatorów” Iwona Siekierzyńska.

Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl. Zakup karnetów i biletów możliwy jest stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułRudy Gafi szuka domu
Następny artykułCzyja zguba? [Aktualizacja]