Strona główna 0_Slider Chcą przeznaczyć dodatkowe 2,5 miliona na zieleń w Parku Młodzieżowym

Chcą przeznaczyć dodatkowe 2,5 miliona na zieleń w Parku Młodzieżowym [FOTO]

0

Świdnicki magistrat planuje przeznaczyć 2,5 mln złotych na dodatkowe nasadzenia zieleni w Parku Młodzieżowym. Nowa roślinność ma pojawić się w rejonie odbudowywanej w tej chwili altany oraz w okolicy łąki kwietnej. Zlecono już przygotowanie dokumentacji projektowej. Planowane dodatkowe nasadzenia mają zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi.

Prace związane z rewitalizacją Parku Młodzieżowego rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku. W ramach odnowy zielonego terenu zlecono wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych drzew, przeznaczając na ten cel blisko 1 mln 78 tys. złotych, prowadzone są prace związane z remontem i przebudową parkowych alejek, montażem 50 ławek i 50 śmietników, budową toalety w okolicy wieżyczki, ustawieniem poidełka dla zwierząt i ludzi, jak również z ustawieniem 77 latarń – w tym 25 z czujnikami ruchu i jednej z modułem WiFi, a także 15 kamer monitoringu, na co trafi ponad 3,5 mln złotych, a także zajęto się zagospodarowaniem parkowej zieleni w zakresie wycinki blisko 200 drzew, zasadzenia 149 nowych drzew, wykonania nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonania łąki kwietnej, przeznaczając na to blisko 3 mln 208 tys. złotych. W toku prac związanych z rewitalizacją Parku Młodzieżowym okazało się, że konieczne jest wykonanie robót dodatkowych. Ostatecznie na renowację parkowego terenu przeznaczono 9 mln 29 tys. złotych.

Na tym jednak nie zakończą się prace związane z rewitalizacją. – Po rozstrzygnięciu postępowań na zagospodarowanie zieleni w parku okazało się, że koszt wykonania tych prac jest niższy od początkowo zaplanowanego i pozostało ok. 2,5 miliona złotych niewykorzystanych środków. Zwróciliśmy się więc z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o możliwość zmiany terminu realizacji projektu „Rewaloryzacja terenów zieleni w Świdnicy”. Otrzymaliśmy zgodę na przedłużenie terminu do 31 października 2022 roku. Miasto przeznaczy te środki na działania, które zwiększą różnorodność biologiczną parku oraz podniosą jakość i walory środowiska przyrodniczego – mówi Renata Kogut, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.

Park Młodzieżowy ma charakter leśny i jest wpisany do rejestru zabytków. – Odtworzono w nim historyczne aleje drzew, podkreślono linie nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczono istnienie byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogacono warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełniono runo. Struktura gatunkowa szaty roślinnej parku powinna być zgodna z okresem końca XIX w., dlatego w doborze gatunkowym wykorzystano gatunki rodzime z istniejącej szaty roślinnej i jako uzupełnienie – gatunki introdukowane, ale o podobnej formie i charakterze do całego założenia. Nasadzono: lipy szerokolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce białe, dęby szypułkowe, modrzewie pospolite, czereśnie ptasie i graby pospolite. Wśród parkowej roślinności znalazły się również takie gatunki jak: mahonia pospolita, suchodrzew tatarski, jaśminowiec wonny, cis pośredni, kalina koralowa, bez koralowy, leszczyna pospolita, hortensje, śnieguliczki, dzwonki, barwinek pospolity, zawilce, liliowce, konwalia majowa, bodziszki, fuksja, narecznica samcza, śmiałek darniowy, pióropusznik strusi czy też bluszcz pospolity – wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Obecnie, w ramach II etapu parkowej inwestycji, trwają prace związane z odbudową tarasu widokowego wraz z altaną oraz fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także przebudową fontanny wolnostojącej. Przewidziano również montaż oświetlenia, budowę balustrad oraz odbudowę schodów prowadzących do altany. Roboty pochłoną przeszło 3 mln 345 tys. złotych i mają zostać zakończone do 30 października 2022 roku.

/mn, UM Świdnica/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułZa nami gala rozdania nagród 7. edycji Festiwalu Spektrum. Znamy zwycięskie tytuły! [FOTO]
Następny artykułKomunikacja we Wszystkich Świętych. Jak dojechać? Gdzie parkować?