Strona główna 0_Slider 200 tysięcy złotych za kongres turystyki polsko-czeskiej. Co dla czeskiego turysty w...

200 tysięcy złotych za kongres turystyki polsko-czeskiej. Co dla czeskiego turysty w Świdnicy?

3

200 tysięcy złotych przewidzianych zostało na dwudniowy kongres Turystyki Polsko-Czeskiej, zakończony 6 października w Świdnicy. O  współpracy rozmawiali przedstawiciele organizacji turystycznych, urzędnicy, samorządowcy i 15 gości z Czech, nie zabrakło gali z występem gwiazdy. Jaką ofertę na co dzień ma Świdnica dla turystów zza południowej granicy?

Kongres jest częścią realizowanego od 2019 projektu „Turystyka wspólna sprawa” i jak czytamy na stronie projektu: „zyskał dofinansowanie w ramach programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko. Oś Priorytetowa 4. Współpraca instytucji i społeczności. Zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym. Partnerami finansowymi projektu są: Gmina Miasto Świdnica (Partner Wiodący) i Miasto Trutnov. Projekt realizowany jest przy współpracy wielu instytucji i organizacji.”

Uczestników kongresu 5 października w sali teatralnej witała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, przepraszając za opóźnienie, spowodowane przez oczekiwanie na delegację z Czech. – Czesi mają trochę bardziej liberalne podejście do czasu niż my, chyba troszeczkę za późno wyjechali – mówiła ze sceny w świdnickiej sali teatralnej. Jacek Piekunko, dyrektor wydziału promocji UM poinformował Swidnica24.pl, że przyczyną spóźnienia był wypadek samochodowy na trasie, którą jechali do Świdnicy czescy goście.

Rozpoczęcie gali stało się okazją do podziękowań dla osób, które od lat angażują się w działania na rzecz rozwoju współpracy Świdnicy z partnerami z Czech. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska szczególnie dziękowała urzędnikom, Jackowi Piekunko i Elżbiecie Żmijewskiej. Nie wspomniała o Sylwii Osojcy, byłej kierowniczki zlikwidowanego referatu turystyki UM, która na stronie projektu wciąż jest przedstawiana jako menadżer projektu.

Podczas dwudniowych spotkań z udziałem przedstawicieli wyższych uczelni, organizacji turystycznych, blogerów i firm doradczych rozmawiano m.in. o wpływie pandemii na turystykę po polskiej i czeskiej stronie, o tworzeniu transgarnicznych produktów turystycznych i marketingu w mediach społecznościowych.

Deszcz nagród

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień kongresu przyznane zostały liczne nagrody.

Statuetki Przyjazna Gmina 2021 odebrali:

 • w kategorii gmina wiejska – Gminy Hażlach, woj. śląskie  – za skutecznie zabieganie o środki zewnętrzne i inwestowanie ich w innowacyjne projekty
 • w kategorii gmina miejsko-wiejska o charakterze wielobranżowym – Gmina Rzgów za zrealizowane w ostatnim czasie inwestycje infrastrukturalne oraz profesjonalną i kompleksową obsługę inwestorów
 • w kategorii eko-gmina miejska o charakterze przemysłowo-handlowym dla miasta Będzin woj. śląskie za kampanię edukacyjno-ekologiczną „Ochrona różnorodności biologicznej” w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny
 • w kategorii gmina miejska o charakterze wielobranżowym dla Piotrkowa Trybunalskiego za Miejską Bibliotekę Publiczną „Mediatekę” – nowoczesne centrum nauki i kultury
 • w kategorii gmina miejsko-wiejska o charakterze rolniczo-przemysłowym – Miasto Tarczyn za wdrożony program szeregu udogodnień dla przedsiębiorców mających na celu przeciwdziałanie skutkom „covidowych” obostrzeń

Specjalne wyróżnienie – Samorządowy Lider Zarządzania 2021 przyznano burmistrz Tarczyna Barbarze Galicz.

Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2021

Idea nagrodzenia najlepszych produktów i usług dedykowanych uczestnikomi organizatorom turystyki w Polsce powstała sześć lat temu w Świdnicy podczas Kongresu Turystyki Polskiej, kiedy redakcja Forum Biznesu dołączyła do grona partnerów wydarzenia.

Celem programu jest promocja usług i produktów z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy oraz gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie.

Laureatami nagród za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2021 roku, zostali:

– w kategorii Turystyczny Produkt:

 • Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu za wystawę w Centrum Edukacji Ekologicznej
 • Centrum Nauki i Techniki EC1 z Planetarium EC1
 • Farma Iluzji sp. z o.o. z miejscowości Mościska w woj. mazowieckim za realizację programu „Akcja Integracja na Farmie Iluzji”
 • Gminy: Jedlina-Zdrój, Głuszyca i Walim, woj, dolnośląskie, za projekt ROWEROWA 500
 • Dolnośląska Organizacja Turystyczna za portal sprzedażowy www.dolnyslask.travel.pl
 • Biebrzański Park Narodowy za ścieżkę edukacyjną „Szuszalewo – Nowy Lipsk”

– w kategorii Turystyczna Usługa Roku:

 • Centrum nauki Hevelinum w Gdańsku za ofertę historyczną Hevelianum
 • Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu za świadczone usługi edukacyjne
 • Żegluga Ostródzko-Elbląska Sp. z o.o. w Ostródzie za rejs pasażerski statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej po odcinku pochylniowym oraz przez jezioro Druzno między Elblągiem a Buczyńcem
 • Miasto Wałbrzych za EXPLORE WAŁBRZYCH
 • Biebrzański Park Narodowy za usługi Punktu Informacji Turystycznej Biebrzańskiego Parku Narodowego

Nagrody Produkt Turystyczny Polsko-Czeskiego Pogranicza otrzymali:

 • Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym
 • Park Miniatur MiniEuroland z Kłodzka
 • Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej za projekt „Rozwój ruchu turystycznego i geoturystyki w regionie Sudetów Środkowych“
 • Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej za Singletrack Glacensis
 • Trutnov Trails (Trutnowskie Trasy)
 • Rýbrcoul – duch hor, z. s.. Rýbrcoul – duch gór, z. s.)

Nagrody Usługa Turystyczna polsko-czeskiego pogranicza przyznano:

 • Biuro Podróży Eltur z Wrocławia
 • Rekreační areál Dolce (Teren rekreacyjny Dolce)
 • Informační centrum Veselý Výlet v Peci pod Sněžkou a v Temném Dole (Centrum Informacji Veselý Výlet w Temném Dole i Pecu pod Sněžkou

Miasta Świdnica oraz Trutnov w Czechach otrzymały nagrodę Turystyczny Produkt Roku 2021 za realizację projektu Turystyka Wspólna Sprawa, w tym cyklu konferencji dotyczących rozwoju polsko-czeskiego pogranicza.

Jak poinformował portal Swidnica 24.pl Jacek Piekunko, dyrektor wydziału promocji Urzędu Miejskiego, na organizację samego kongresu w Świdnicy zarezerwowane było 200 tysięcy złotych, z czego 85% to dofinansowanie z UE, a reszta pochodzi z budżetu miasta. Ostateczne koszty mają być znane pod koniec tego tygodnia. W tych środkach mieści się także organizacja gali w Klubie Bolko, z kateringiem, barem z alkoholami oraz koncertem gwiazdy, którą był zespół Pectus. Koncert kosztował netto 19 tysięcy złotych.

Świdnica wita turystę z Czech

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska podczas kongresu podkreślała, jak wiele wspólnych wydarzeń było organizowanych w ciągu kilkunastu ostatnich w oparciu o partnerstwo z Czechami. – Ogrom projektów, które dotyczą nie tylko turystyki, ale które dotyczą wymiany kulturowej, które aktywizują mieszkańców miast pogranicza, bo nie zawsze tylko Świdnica i Trutnow, ale także wiele innych miast pogranicza uczestniczy w tych projektach. Są one kierowane do dzieci, do młodzieży. To, co jeszcze mnie cieszy, do naszych polskich i czeskich seniorów, którzy wcześniej może przez lata nie mieli okazji uprawiać czynnej turystyki, dzisiaj poznają nawzajem mniejsze, większe miejscowości, poznają nawzajem zabytki. To jest bardzo praktyczny wymiar i tej współpracy, i tych realizowanych przez Urząd Miejski w Świdnicy projektów – mówiła prezydent.

Co czeka na czeskiego turystę, który przyjedzie do Świdnicy indywidualnie, zachęcony tak licznymi działaniami włodarzy miast partnerskich? Gdyby chciał zapoznać się z ofertą turystyczną miasta, powinien przede wszystkim poznać język polski, ewentualnie angielski lub niemiecki, jednak informacja dostępna na stronie Urzędu Miejskiego w dziale turystyka w tych dwóch ostatnich językach jest bardzo ograniczona. Dotyczy głównych zabytków miasta i funkcjonowania Informacji Turystycznej, nie ma bazy restauracji czy noclegów ani tras turystycznych. Zakładka pn. „interesting places” jest pusta.

Screen ze strony głównej UM w Świdnicy, wykonany 7 października 2021r.

Po tylu latach kontaktów z południowym sąsiadem i wartych setki tysięcy złotych projektów unijnych nie udało się stworzyć na miejskiej stronie tłumaczenia działu poświęconego turystyce na język czeski, nie wspominając już o tym, że zakładka poświęcona turystyce nie jest aktualizowana. Ostatni wpis w „aktualnościach” pochodzi z sierpnia 2020 roku.

W samej Informacji Turystycznej, przeniesionej do komfortowych pomieszczeń w Rynku 39/40, czescy turyści mogą zaopatrzyć się 6 bezpłatnych ulotek. Dwie z nich dotyczą realizowanego ze środków unijnych projektu polsko-czeskiego „Szlakiem kamienia”, jedna dotyczy Muzeum Dawnego Kupiectwa, kolejna to mini przewodnik po najważniejszych zabytkach z mini planem centrum. Pani obsługująca punkt informacji na pytanie, czy jest przewodnik po mieście i plan miasta po czesku, rozkłada ręce. Pytana o turystów z Czech zapewnia, że w informacji Turystycznej pojawiają się, ale tylko indywidualni. Zorganizowanych grup nie ma.

Gdyby czeski turysta chciał skorzystać z mobilnej aplikacji z trasą turystyczną, również najpierw powinien poznać język polski. Ale nawet ta umiejętność nie przyda mu się, gdyby chciał bez użycia map googla dotrzeć do zabytków i atrakcyjnych miejsc w Świdnicy. Świdnica nie dorobiła się drogowskazów i tablic informacyjnych, nie ma żadnej informacji, nawet z kodem QR, na kamienicach, wreszcie – nie ma planów miasta (poza jednym na pl. Grunwaldzkim), przy których w takich miastach jak np. Kraków chętnie przystają turyści, mimo że są wyposażeni w całą gamę narzędzi wirtualnych w swoich telefonach. Poznawanie Świdnicy w niezorganizowanej grupie bez przewodnika i bez znajomości języka polskiego ma walor ekscytującej niespodzianki.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułFunkcjonariusz Krzem z wizytą w świdnickim żłobku
Następny artykułStrażacy, wojskowi i przedstawiciele resortu kultury na zaporze Jeziora Bystrzyckiego. Prowadzono ćwiczenia [FOTO]