Strona główna 0_Slider 10 lat scenicznej przygody UTWorków

10 lat scenicznej przygody UTWorków [FOTO]

0

Po zakończeniu aktywności zawodowej nie zaszyli się w domach, ale zaczęli aktywność w innej dziedzinie. Seniorzy – studenci Uniwersytetu III Wieku w Świdnicy już od 10 lat działają w grupie teatralnej UTWorki, zdobywając sympatię widzów i nagrody w konkursach.

9 października zespół zaprosił przyjaciół i sympatyków do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury na spotkanie jubileuszowe pod hasłem „Wspomnień nie zatarł czas”. Zespół postanowił przygotować specjalną próbę generalną, podsumowującą dotychczasowe działania i spektakle. Jubileusz został dofinansowany z projektu „Seniorzy aktywni w kulturze” zadania publicznego z konkursu Prezydenta Miasta Świdnicy.

Instruktorem zespołu i reżyserem jest Teresa Cora – polonistka, autorka scenariuszy, twórczyni spektakli, zasłużona dla świdnickiej  kultury. Grupie lideruje i troszczy się o oprawę muzyczną i opracowania tekstowe Grażyna Kozmowska, która zastąpiła Wandę Karaśkiewicz, inicjatorkę zespołu.

UTWorki obecnie wtorzą: Bogusława Dębska*, Maria Jaksz*, Wanda Karaśkiewicz*,  Grażyna Kozmowska*,  Janina Kupczak*, Teresa Kurczyńska,  Maryla Latkowska, Wiesław Łabęcki, Tadeusz Majewski, Halina Makarowska*, Renata Olejnik, Janina Przybyło,  Ewa Sobolewska, Irena Śmiłek, Danuta Talerzowska*, Zofia Wiszniewska, JózefaWróbel. Wsparcie dźwiękowe i kostiumografia – Ewa Oleśkiewicz. Kronikarz – Danuta Talerzowska. (*osoby należące do grupy od chwili jej założenia)

Zespół UTWorki jest znany dzięki występom w przedszkolach, szkołach i dla osób dorosłych oraz na festynach, przeglądach w mieście i regionie. W projekcie „Lato na podwórku” bawił i edukował dzieci na osiedlach Świdnicy „Rzepką” (2020) i „Kopciuszkiem” w teatrze międzypokoleniowym (2021).

Największym sukcesem UTWorków jest  Nagroda Grand Prix, przyznana na X Juwenaliach III Wieku w warszawskim teatrze „Palladium”  za spektakl „Pamiętam, jakby to było wczoraj” (2017) oraz pierwsze miejsce miejsce w kategorii „teatr” przyznane na XI Juwenaliach III Wieku w Warszawie za spektakl „Baśń o śpiącej Gryzeldzie” (2018).

/opr. red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Poprzedni artykułJubileuszowy finał WOŚP dla okulistyki dziecięcej
Następny artykułZaginęła Elza