Strona główna 0_Slider Szykuje się podwyżka opłat za pobyt dziecka w żłobku. Radni zajmą się...

Szykuje się podwyżka opłat za pobyt dziecka w żłobku. Radni zajmą się propozycją magistratu

0

Wzrostem wydatków ponoszonych na utrzymanie placówek tłumaczona jest konieczność podniesienia opłaty za pobyt dzieci w miejskich żłobkach. Decyzję w sprawie wprowadzenia podwyżki świdniccy radni podejmą już w piątek, podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej.

Miesięczna opłata za pobyt dziecka w prowadzonych przez miasto żłobkach uzależniona jest od ustalanej przez rząd wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynosi 10% minimalnej pensji. Oznacza to, że aktualnie rodzice muszą płacić 280 złotych miesięcznie za pobyt malucha w świdnickim żłobku – trwający do 10 godzin dziennie. Opłata za opiekę trwającą powyżej 10 godzin dziennie wynosi 28 złotych za każdą rozpoczętą godzinę.

Od 1 stycznia 2022 roku wysokość tych opłat wzrośnie. Wpłynie na to decyzja Rady Ministrów, która ustaliła wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku na poziomie 3010 złotych. Oznaczać to będzie automatyczne podniesienie miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku do 301 złotych. Na tym jednak mogą nie zakończyć się podwyżki, bowiem świdnicki magistrat chciałby, aby od przyszłego roku miesięczna opłata wynosiła nie 10 a 11% minimalnego wynagrodzenia. Wraz z przyszłorocznym wzrostem minimalnej pensji oznaczałoby to podwyższenie miesięcznej opłaty do 331,1 zł.

Obecnie obowiązująca opłata za pobyt dziecka w żłobku, ustalona uchwałą nr XIX/194/20 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 18 czerwca 2020 roku, jest miesięczną opłatą stałą za pobyt dziecka w żłobku w wymiarze do 10 godzin dziennie w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. Podniesienie opłaty stałej do poziomu 11% pozwoli pokryć wzrost wydatków na utrzymanie żłobka – tłumaczy Izabela Siekierzyńska, dyrektor wydziału polityki społecznej i spraw socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, w uzasadnieniu do przedłożonego radnym projektu uchwały w sprawie zmiany wysokości opłat za pobyt dzieci w miejskich żłobkach. Jak dodaje Siekierzyńska, bez zmian pozostanie wysokość opłaty za wyżywienie. Według aktualnych stawek dzienny koszt wyżywienia malucha to 8 złotych, co we wrześniu oznaczało dla rodziców wydatek rzędu 176 złotych.

W przypadku przyjęcia przez radnych uchwały, nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTerapia biorezonansem skuteczna na alergię u dzieci
Następny artykułPotrącenie dziecka w Żarowie