Strona główna 0_Slider Świdnicki program szczepień przeciwko grypie pod znakiem zapytania. Nie ma chętnych do...

Świdnicki program szczepień przeciwko grypie pod znakiem zapytania. Nie ma chętnych do realizacji projektu

0

W ubiegłym roku, pomimo ogromnego zainteresowania, nie udało się zrealizować świdnickiego programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej sześćdziesiątego roku życia. Doprowadziły do tego problemy z dostępnością szczepionek. Miejska inicjatywa napotkała problemy również w tym roku. Do trzech dotychczas ogłoszonych konkursów nie zgłosił się żaden podmiot zainteresowany realizacją programu szczepień.

Z miejskiego programu szczepień ochronnych mogą korzystać mieszkańcy Świdnicy w wieku powyżej 60 lat, z pierwszeństwem dla osób otrzymujących wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy też osób nieobjętych pełną refundacją – w zakresie szczepień przeciw grypie – z budżetu państwa. Z realizowanego od 2017 roku programu skorzystało do tej pory 836 świdnickich seniorów.

W 2020 roku podczas próby realizacji programu szczepień napotkano problem. – Była to dosyć głośna sprawa i dotyczyła nie tylko Świdnicy, ale również większości miast w Polsce, które prowadzą podobne programy. Szczepionka była niedostępna na naszym rynku – przynajmniej dla miast. Można powiedzieć, że rząd zastosował pewną reglamentację. Dzwoniliśmy i kontaktowaliśmy się z różnymi podmiotami medycznymi, próbując ratować sytuację – niestety bez skutku. Nie dość, że ceny szczepionek poszły znacząco w górę, to były zwyczajnie niedostępne w takich ilościach. Być może w aptekach dostępne były pojedyncze szczepionki – tłumaczył wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski podczas sesji Rady Miejskiej w grudniu 2020 roku.

Pomysł zapewnienia świdnickim seniorom łatwego dostępu do szczepień przeciwko grypie miał jednak być kontynuowany w kolejnych latach. Taką decyzję podjęli miejscy radni, wyrażając zgodę na realizację programu w latach 2021-2023, ustalając, że szczepienia będą prowadzone w miesiącach wrzesień-październik każdego roku, a rocznie na ten cel będzie trafić 25 tys. złotych.

Przystąpienie do programu przeciwgrypowego w roku 2021 stanęło jednak pod znakiem zapytania. Do trzech kolejnych konkursów mających na celu wyłonienie realizatora akcji szczepień, ogłaszanych przez Urząd Miejski w Świdnicy 14 czerwca, 8 lipca oraz 2 sierpnia, nie wpłynęła żadna oferta. Szacowano, że w 2021 roku szczepieniami objętych zostanie około 500 osób w wieku powyżej 60. roku życia, zamieszkałych na terenie Świdnicy. W planach na bieżący rok było również przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej. Tegoroczna akcja miała zostać zrealizowana do 13 grudnia.

O dalszych planach związanych z realizacją miejskiego programu szczepień będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSpotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz, autorką książki „Dziewczyny z Gross-Rosen”
Następny artykułPechowa awaria i utrata prowadzenia w mistrzostwach kraju [FOTO]