Strona główna 0_Slider Świdnicki biskup senior stanął w obronie bp. Janiaka ukaranego przez Watykan za...

Świdnicki biskup senior stanął w obronie bp. Janiaka ukaranego przez Watykan za tuszowanie pedofilii. „Był to biskup szlachetny”

8

W środę we Wrocławiu odbył się pogrzeb bp. Edwarda Janiaka, byłego ordynariusza diecezji kaliskiej. Kilka miesięcy temu został on ukarany przez Stolicę Apostolską za tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Jedna z takich sytuacji dotyczyła pochodzącego ze Świdnicy byłego już księdza Pawła K. Tuż po pogrzebie, w obronie bp. Janiaka stanął świdnicki biskup senior Ignacy Dec.

Biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec (zdjęcie archiwalne)

Edward Janiak był biskupem pomocniczym wrocławskim w latach 1996–2012 oraz biskupem kaliskim w latach 2012-2020. Od 2020 pełnił funkcję biskupa seniora diecezji kaliskiej. Janiak był antybohaterem filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”, w którym poruszono sprawę pedofilii w polskim Kościele katolickim. Twórcy udowadniali, że biskup wiedział o takich przypadkach na podległym sobie terenie, ale nie podejmował odpowiednich działań, ani – pomimo ciążącego na nim obowiązku – nie zawiadamiał o takich sprawach Watykanu. Przenosił za to krzywdzących dzieci księży z parafii do parafii. Biskup Janiak miał być osobą inicjującą przeniesienie pochodzącego ze Świdnicy księdza Pawła K., który przez blisko 20 lat pełnił posługę kapłańską – przede wszystkim w parafiach wrocławskich, bydgoskiej i milickiej – dopuszczając się tam czynów pedofilskich na ministrantach.

bp Edward Janiak (fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska)

W październiku 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Decyzja ta miała związek z postępowaniem prowadzonym przez Stolicę Apostolską po zawiadomieniu złożonym przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, które dotyczyło tuszowania pedofilii wśród księży. Pod koniec marca 2021 roku Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu bp. Janiaka w sprawach “nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją”. Nakazano mu zamieszkanie poza diecezją kaliską, zakazano mu uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach świeckich na terenie diecezji, a także nakazano mu wpłatę zadośćuczynienia na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł 23 września 2021 roku w wieku 69 lat. Jego pogrzeb odbył się w środę, 29 września we Wrocławiu. W pożegnaniu byłego ordynariusza kaliskiego uczestniczył m.in. biskup senior Ignacy Dec, który po zakończeniu uroczystości pogrzebowych zabrał głos i stanął w obronie bp. Janiaka. – Był to biskup szlachetny, człowiek-pasterz, który bardzo kochał, oczywiście na pierwszym miejscu Pana Boga, Pan Bóg był zawsze najważniejszy, ale kochał Kościół jako swoją Matkę i to jest przykre, że doznał od tego Kościoła takiego zranienia, bo nie wszystko, co było powiedziane i zwłaszcza napisane przez dziennikarzy, jest prawdą. Większość to były kłamstwa – stwierdził bp Ignacy Dec, cytowany przez „Radio Maryja”.

Ubolewamy nad tym, co się stało w ostatnich miesiącach i latach jego posługi biskupiej. Jak powiedział ksiądz Krzysztof, jego młodszy brat, kapłan. (…) Wiadomo, że Pan Bóg wszystkich nas ocenia, nasze oceny ludzkie mogą być mylące, bo nie mamy wglądu w tajemnice człowieka – mówił bp Dec, który został następnie zapytany przez reportera „Super Expressu”, czy w takim razie zarzuty Watykanu były nieprawdziwe. W efekcie dziennikarz oraz fotoreporter dziennika zostali zaatakowani przez kilku wiernych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDawne świdnickie Tesco zamienia się w plac budowy. Ruszyły przygotowania do otwarcia sklepu E.Leclerc [FOTO]
Następny artykuł„Fakt, byłem nietrzeźwy”. Adam Ferency po skandalu w Świdnicy