Strona główna 0_Slider Przebudowa basenu letniego. Po rozbiórce przyszła pora na rozpoczęcie modernizacji

Przebudowa basenu letniego. Po rozbiórce przyszła pora na rozpoczęcie modernizacji [FOTO]

3

Po zakończeniu prac rozbiórkowych, opracowaniu dokumentacji projektowej oraz zdobyciu niezbędnych pozwoleń przyszła pora na rozpoczęcie wyczekiwanej przez wielu świdniczan modernizacji odkrytego kąpieliska przy ulicy Śląskiej. Przebudowa kompleksu basenowego pochłonie około 33 milionów złotych. Niezależnie od trwającej modernizacji, w planach świdnickiego magistratu jest również przebudowa strefy wejściowej oraz budowa sanitariatów. Na ten cel zarezerwowano w budżecie miasta dodatkowe 2,5 mln złotych.

fot. UM Świdnica

Przypomnijmy, rozpoczęcie wyczekiwanej przez mieszkańców modernizacji basenu letniego poprzedziły kilkuletnie przygotowania. W listopadzie 2016 roku Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono przebudowę i administrowanie zespołem basenów odkrytych. W kolejnych latach miejska spółka wodociągowa czterokrotnie ogłaszała przetargi na wykonanie inwestycji. Wszystkie próby wyłonienia wykonawcy prac kończyły się jednak fiaskiem. W kwietniu 2020 roku zdecydowano, że odkryte kąpielisko przy ulicy Śląskiej wróci pod kontrolę miasta. Piąty przetarg zakończył się ostatecznie wyłonieniem firmy, której powierzono przebudowę wodnego kompleksu. Wykonawca zadeklarował zakończenie modernizacji w terminie do 30 grudnia 2022 roku.

Zakres przebudowy basenów obejmuje m.in. budowę stalowych niecek basenów o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. m2 wraz z wyposażeniem, zjeżdżalni, wodnego placu zabaw, tarasów, trybun, altan wypoczynkowych, wieży ratowniczej, budynku technologii basenowej wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą komunikacyjną, małą architekturą oraz nasadzeniem zieleni. Wykonany zostanie także demontaż, oczyszczenie i ponowny montaż dwóch zabytkowych rzeźb. Nowością na kąpielisku będzie wodny plac zabaw z dwoma zjeżdżalniami i wieloma urządzeniami zabawowymi dla dzieci. Znajdą się tam m. in.: armatki wodne, wiadra przelewowe, tryskające dysze w kształcie jeżyków, liści czy też muchomorów. Kolejną atrakcją dla nieco starszych amatorów wodnych kąpieli będzie 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa oraz 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa. Baseny rekreacyjne wyposażone zostaną w platformy dla osób niepełnosprawnych, a wśród urządzeń wodnych znajdą się m.in.: dzika rzeka, kula generująca fale, gejzery powietrzne, ścieka pontonowa czy też przyrządy do masażu. Dla szukających ochłody i cienia przygotowane zostaną drewniane altany – wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W maju na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, a wykonawca zajął się realizacją prac rozbiórkowych. Równolegle zajmowano się przygotowaniem dokumentacji projektowej, po skompletowaniu której wystąpiono o pozwolenie na budowę. 3 września urzędnicy poinformowali, że wykonawca przystąpił do właściwych prac związanych z modernizacją kompleksu, w tym do przygotowania płyty fundamentowej pod wodny plac zabaw, montażu elementów placu i instalacji wodnych, wzmocnienia skarpy stadionu, a także do przygotowań do robót przy niecce pływackiej.

Niezależnie od realizowanej modernizacji kąpieliska, świdnicki magistrat chce przystąpić do kolejnych prac na terenie kompleksu basenowego przy ulicy Śląskiej. W planach jest m.in. przebudowa strefy wejściowej, budowa dodatkowych sanitariatów oraz szatni, a także rewitalizacja zieleni w obrębie kąpieliska. – W ramach zadania wykonawca będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji projektowej, uzyskania decyzji pozwolenia na budowę oraz wykonania przebudowy istniejących pomieszczeń gospodarczych i sanitariatów, remont wieżyczki na budynku wraz z przebudową dachu i kas biletowych. Powstaną dodatkowe przebieralnie i sanitariaty. W ramach prac będzie także wykonane zagospodarowanie terenu przyległego. Pieniądze na realizację tych zadań zostały już zabezpieczone w budżecie miasta. W sumie będzie to kwota 2,5 mln zł. Niedługo miasto ogłosi przetarg w celu wyłonienia wykonawcy inwestycji – informuje rzecznik świdnickiego magistratu.

Realizujemy to zadanie osobno, ponieważ wcześniejszy plan funkcjonalno-użytkowy zakładał jedynie przebudowę niecek basenowych, niezbędnej infrastruktury technicznej oraz budowę budynku technologicznego. Chcemy tym zadaniem dopełnić całość prowadzonej obecnie przebudowy basenów, aby przyszli jego użytkownicy mogli w komfortowych warunkach wejść na obiekt, kupić bilet, przebrać się i w pełni korzystać z jego atrakcji – tłumaczy Jerzy Żądło, wiceprezydent Świdnicy.

/mn/