Strona główna 0_Slider Prace w Parku Młodzieżowym przedłużają się?

Prace w Parku Młodzieżowym przedłużają się?

0

Zgodnie z pierwotnymi umowami, prace w rewitalizowanym Parku Młodzieżowym w Świdnicy powinny zakończyć już kilka dni temu, tymczasem nadal nie ma tu latarń ani małej architektury, a teren wciąż przypomina plac budowy.

Prace rozpoczęły się półtora roku temu. Rewitalizacja parku przy ul. Spacerowej i Armii Krajowej od początku budziła duże emocje. – Park Młodzieżowy wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym było uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru – zapowiadał magistrat. W zapowiedzi dotyczące zachowania “leśnego charakteru” Parku Młodzieżowego powątpiewała grupa świdniczan, apelując o umiar w zakresie planowanej wycinki. Ich obawy wynikały m.in. z wniosków zawartych w jednej z wykonanych na zamówienie miasta inwentaryzacji dendrologicznych, w której wskazano na konieczność usunięcia aż 717 drzew. Dzięki staraniom społeczników decyzja została zmieniona. W oparciu o przygotowaną na nowo dokumentację wałbrzyska delegatura Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyraziła zgodę na usunięcie 194 drzew (na podstawie decyzji z 1 lipca oraz 19 sierpnia 2020 roku), samosiewów o powierzchni około 4371m², a także na wykonanie cięć sanitarnych i wiązań linowych w koronach drzew, czy też odtworzenie zieleni na terenie parku – wraz z wprowadzeniem nowych nasadzeń.

Na tej podstawie ogłoszone zostało zamówienie na realizację dalszych prac w Parku Młodzieżowym, obejmujące – oprócz wspomnianej wycinki – m.in. zasadzenie 149 nowych drzew, wykonanie nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonanie łąki kwietnej. Za kwotę około 2 mln 918 tys. złotych realizację tych robót powierzono konsorcjum firm FHU “Borowski” ze Świdnicy oraz “OGRODY” ze Świebodzic, które w styczniu 2021 roku przystąpiły do wykonania zleconych prac. W wielu miejscach istniejące runo zastąpiły zupełnie nowe rośliny. Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się 2 września.

Jeszcze wcześniej, bo do 31 sierpnia, powinno się zakończyć zadanie pn. „Rewitalizacja Parku Młodzieżowego w Świdnicy w zakresie remontu ciągów komunikacyjnych, budowy infrastruktury technicznej i małej architektury” za kwotę prawie 3,5 miliona złotych. Nadal jednak nie widać, by prace w tym zakresie były na ukończeniu. Z pytaniami o dalsze losy rewitalizacji zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego i czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że w Parku Młodzieżowym zostanie także odbudowana zabytkowa altana. Koszt tego zadania wzrósł z planowanych 2,2 miliona złotych do 3,35 miliona złotych. Inwestycja ma być realizowana w latach 2021/2022.

Park Młodzieżowy, stan na 6 września 2021:

Fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMimoza wstydliwa – ozdobna roślina, którą warto mieć w swoim domu
Następny artykułNowe zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim. Jaka sytuacja w województwie i kraju?