Strona główna Artykuł sponsorowany Mimoza wstydliwa – ozdobna roślina, którą warto mieć w swoim domu

Mimoza wstydliwa – ozdobna roślina, którą warto mieć w swoim domu

0

Każde wnętrze potrzebuje potrzebuje ożywienia, a nic tak dobrze go nie wprowadza jak rośliny doniczkowe. Jedną z tych szczególnie pięknych jest mimoza wstydliwa.

  1. W jakich miejscach sprawdzi się mimoza wstydliwa?
  2. Kwiaty, rośliny i krzewy ozdobne do domu

Doniczkowe kwiaty, rośliny zielone czy nawet kwiaty cięte wprowadzają do wnętrz element natury. Mimoza wstydliwa (mimosa pudica) to wyjątkowa roślina z rodziny bobowatych, która przyciąga wzrok różowymi kwiatami i wyjątkowymi liśćmi.

W jakich miejscach sprawdzi się mimoza wstydliwa?

Mimoza w warunkach naturalnych występuje w Ameryce Południowej jako roślina wielosezonowa, jednak w Polsce uprawiana jest głównie jako roślina jednoroczna. Jej cechą charakterystyczną są podwójnie pierzaste liście i fioletowo-różowe kwiaty, uformowane w pąk. To typowa roślina domowa, którą stawia się najczęściej w kuchni lub salonie, a więc w miejscach, w których panuje rozproszone światło oraz stosunkowo wysoka temperatura, sięgająca od 18 do 22 °C. Najlepiej ustawić ją w pewnej odległości od okna południowego. Mimoza wstydliwa źle znosi przycinanie i formowanie; wymaga natomiast regularnego nawożenia nawozami dla roślin kwitnących oraz umiarkowanego podlewania. Nawożenie mimozy może być przeprowadzone jedynie wtedy, kiedy roślina ma wilgotne podłoże. Czułek wstydliwy (tak niekiedy nazywa się mimozę) wziął swoją nazwę od tego, że pod wpływem dotyku zwija liście. Jego uprawa ma więc nie tylko walory ozdobne, ale jest też ciekawa dla dzieci.

Rośliny ozdobne, do których należy mimoza, świetnie wyglądają również w ogrodach zimowych i szklarniach. Panują tam w miarę stałe warunki cieplne oraz odpowiednia wilgotność powietrza i gleby, dlatego rośliny mogą doskonale się rozwijać. Warto jednak pamiętać, aby wsadzać je do większych doniczek.

Kwiaty, rośliny i krzewy ozdobne do domu

Wydaje się, że w domowych warunkach można hodować jedynie kwiaty doniczkowe, natomiast krzewy ozdobne sprawdzają się głównie w ogrodzie. Nic bardziej mylnego – w domu utrzymuje się wiele roślin w doniczce, wystarczy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Warto wybrać rośliny ze sklepu LatwaUprawa, które mają niewielki rozmiar, zwarty kształt i system korzeniowy, który jest odporny na ograniczenia. Dobrze, aby rośliny te wolno rosły, były odporne na suszę i przemarzanie. W tej roli świetnie sprawdzają się rajskie jabłonie, brzozy papierowe i pożyteczne, klony Globosum, śliwa wiśniowa, iglaki szczepione na pniu, kawy, hortensje, irgi, berberysy, pęcherznice czy bzy lilaki.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPlama oleju utrudnia jazdę w centrum Świdnicy
Następny artykułPrace w Parku Młodzieżowym przedłużają się?