Strona główna 0_Slider Powstanie miejska wypożyczalnia rowerów i hulajnóg? Z pomysłem wystąpili młodzi świdniczanie

Powstanie miejska wypożyczalnia rowerów i hulajnóg? Z pomysłem wystąpili młodzi świdniczanie

1

Czy wzorem innych miast w Polsce, w Świdnicy powstanie miejska wypożyczalnia rowerów i hulajnóg? O rozważenie takiego kroku zaapelowała ostatnio jedna ze świdnickich radnych, przekazując władzom miasta propozycję młodych mieszkańców. Do pomysłu jeszcze nie odniósł się świdnicki magistrat, jednak kilka lat temu urzędnicy nie wykluczali zainwestowania w system wypożyczalni rowerowych w przypadku pojawienia się zainteresowania takim rozwiązaniem ze strony mieszkańców.

Obecnie w Świdnicy istnieje wypożyczalnia rowerów prowadzona przez Dom Wycieczkowy OSiR Świdnica, a także wypożyczalnia działająca przy świdnickiej Informacji Turystycznej, która dysponuje czterema nowymi miejskimi rowerami oraz całym niezbędnym dla bezpiecznych przejażdżek sprzętem (kaski, fotelik dla dzieci). W wielu polskich miastach funkcjonują jednak bardziej rozbudowane systemy rowerów miejskich, dysponujące dziesiątkami jednośladów oraz wieloma stacjami rowerowymi. W 2019 roku na uruchomienie takiego systemu zdecydowano się w Strzegomiu, oddając do dyspozycji mieszkańców 48 jednośladów zlokalizowanych w 7 punktach miasta.

Jeszcze kilka lat temu realizacji podobnego projektu nie wykluczały władze Świdnicy. Jak potwierdzała w sierpniu 2018 roku rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy, rozważano realizację systemu miejskich wypożyczalni, a także prowadzono rozmowy z firmami zajmującymi się wypożyczaniem rowerów dla osób niepełnosprawnych oraz rowerów elektrycznych, jednak inwestycję oceniano wówczas jako nieefektywną i nieekonomiczną. – Turyści-cykliści przyjeżdżają do nas najczęściej własnymi rowerami. Mieszkańcy korzystają z własnych pojazdów. Świdnica jest miastem bardzo zwartym, większość jej atrakcji turystycznych oraz miejsc rekreacyjnych takich jak parki, zalew czy obiekty sportowe dostępnych jest podczas krótkiego spaceru – tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Zaznaczała przy tym, że świdnicki magistrat nie jest przeciwny rowerowej inwestycji. – Jesteśmy za takimi rozwiązaniami i podglądamy jak sprawdzają się w innych miastach. Jeżeli w Świdnicy wzrośnie zainteresowanie mieszkańców i turystów takimi systemami, nie wykluczamy zainwestowania w system wypożyczalni rowerowych – wskazywała rzeczniczka.

Kilka dni temu wniosek dotyczący możliwości budowy świdnickiej wypożyczalni rowerów lub hulajnóg, które w ostatnich latach zaczęły podbijać ulice wielu miast, wybrzmiał za sprawą interpelacji złożonej przez radną Zofię Skowrońską-Wiśniewską. – Proszę o rozważenie możliwości stworzenia miejskiej wypożyczalni rowerów i hulajnóg. Jest to propozycja młodzieży świdnickiego liceum. Uważam, że taka wypożyczalnia mogłaby by powstać koło centrum turystycznego i pewnie służyła by wielu mieszkańcom – stwierdziła radna. Do złożonego przez nią zapytania jeszcze nie odniosły się władze Świdnicy. O udzielonej odpowiedzi i stanowisku świdnickiego magistratu będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSłupek znowu oberwał. Kierowca taksówki ukarany mandatem
Następny artykuł30-lecie polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie”. Wystawa i koncert w Krzyżowej