Strona główna Wydarzenia 30-lecie polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie”. Wystawa i koncert w Krzyżowej

30-lecie polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie”. Wystawa i koncert w Krzyżowej

0
Już w najbliższą sobotę, 4 września, w Krzyżowej odbędą się kolejne wydarzenia, które wpisują się w obchody 30-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W ramach projektu Fundacji „Krzyżowa” – „8 x pojednanie” – otwarta zostanie wystawa „30 lat sąsiedztwa” oraz odbędzie się uroczysty koncert z udziałem muzyków Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Krzyżowa-Music”. Wśród gości wydarzenia znajdą się przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz Landu Saksonia.

„8 x pojednanie” to hasło, pod którym Fundacja „Krzyżowa” wraz z partnerami, w roku jubileuszu, organizuje 8 wydarzeń, które prezentują i uhonorowują efekty Traktatu o dobrym sąsiedztwie na różnych poziomach. Traktat zawarty między Polską a Niemcami 17 czerwca 1991 roku uregulował wiele spornych kwestii, które dzieliły oba kraje i narody. Umożliwił ogromny wzrost współpracy kulturalnej, naukowej i regionalnej oraz stworzył podstawy do intensywnej współpracy między Polską a Niemcami.

Od maja, w ramach projektu „8 x pojednanie”, odbyły się już spotkania ze świadkami czasu i międzynarodowe dyskusje. W sobotę, 4 września, będziemy mogli zobaczyć kolejną odsłonę cyklu wydarzeń: otwarcie wystawy prezentującej historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej aż do czasów współczesnych, przygotowanej przez Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z miastem Wrocław oraz Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz koncert z udziałem międzynarodowych muzyków Krzyżowa-Music.

Wstęp na sobotnie wydarzenia jest bezpłatny (obowiązuje jedynie wcześniejsza rejestracja mailowa), a koncert Krzyżowa-Music będzie również dostępny LIVE na stronie Fundacji „Krzyżowa” oraz profilach społecznościowych Fundacji „Krzyżowa” [wersja polskojęzyczna – Facebook, wersja niemieckojęzyczna: Youtube.com].

Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji „Krzyżowa”: www.krzyzowa.org.pl.

PROGRAM
17.15 [Dziedziniec]
Uroczyste otwarcie wystawy
„Sąsiedzi w Europie. 30 rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” – dr hab. Robert Żurek, dr Marek Mutor

18.00 [Sala wielofunkcyjna]
Powitanie gości
przez Minister ds. Europy Saksonii – Katję Meier oraz Pełnomocnika Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Kontaktów Międzynarodowych – Krzysztofa Bramorskiego

18.30
Koncert Krzyżowa-Music

• Krzysztof Penderecki:
Cadenza na skrzypce solo 
Viviane Hagner, skrzypce

• Johannes Brahms:
Niemieckie requiem (arr. Ian Farrington)
Natalia Stawicka, sopran
Mikhail Timoshenko, baryton
Zespół Kameralny Krzyżowa-Music
Europa Chor Akademie Görlitz
Jan Hoffmann, dyrygent 

/Informacja i ilustracje Fundacji Krzyżowa/
Poprzedni artykułPowstanie miejska wypożyczalnia rowerów i hulajnóg? Z pomysłem wystąpili młodzi świdniczanie
Następny artykułJak zrobić karmnik dla ptaków?