Strona główna Artykuł sponsorowany Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

0

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Wbrew pozorom to bardzo nieskomplikowane zadanie, które nie powinno nastręczyć trudności nawet początkującemu majsterkowiczowi. 

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Każda zima, nawet jeżeli jest dość łagodna, sprawia, że ptakom bardzo trudno jest zdobyć pożywienie. Aby im pomóc możesz zbudować drewniany karmnik czy karmnik, do którego stworzenia wykorzystasz… plastikowe butelki. Możesz go wykonać w pełni samodzielnie lub z pomocą dzieci, co jest świetnym pomysłem na wspólną zabawę. Dzięki zbudowaniu karmnika zaś nie tylko pomożesz ptakom przetrwać trudny okres, ale również – jeśli postawisz go w okolicy dom – będziesz mógł obserwować ptaki. W dzisiejszym wpisie doradzamy jak wykonać trwały, drewniany rodzaj karmnika, będący doskonałą bezpieczną przystanią dla okolicznych ptaków a także… ozdobą każdego ogrodu. Zanim rozpoczniesz pracę pamiętaj, iż rozmiar budowli powinien mieć odpowiedni dla ptaków rozmiar, zaś sama konstrukcja nie powinna posiadać żadnych niebezpiecznych elementów- wystających gwoździ czy wkrętów, które mogłyby zagrażać ptakom.

Jakie materiały są potrzebne do budowy drewnianego karmnika?

Najprostszy model karmnika powinien mieć klasyczny dwuspadowy dach i wysuwaną listewką, dzięki której czyszczenie ptasiego budynku będzie proste. Aby go wykonać, potrzebujesz: deski z drewna sosnowego o długości 120 cm i szerokości 25 cm, kantówki szerokiej na 2 cm i długiej na 120 cm a także dwóch kątowników. Oprócz tego, zaopatrz się w niewielkie gwoździe, młotek, papier ścierny, wkrętarkę i wkręty do drewna a także impregnat do malowania drewna i pędzel.

Przygotowanie poszczególnych elementów

Najlepiej rozpocząć pracę od stworzenia podstawy, czyli podłogi karmnika a także dachu. Przytnij sosnową deskę na trzy odcinki- ten przeznaczony na podłogę powinien mieć 35 cm, natomiast te na połacie dachu- 42,5 cm długości i kolejno 25 oraz 23 cm szerokości. Kolejnym krokiem jest przycięcie kantówek na 4 części- dwie powinny mierzyć 18 cm długości, a dwie kolejne 21 cm. Następnie należy je ściąć na końcach pod kątem 45 stopni. Krawędzie wygładź papierem ściernym i skręć ze sobą części przy pomocy kątownika.

Mocowanie kantówek do podłogi

Pora na zmontowanie wszystkich elementów. Najpierw złącz kantówki – przy pomocy kantówki o długości 21 cm skręć ze sobą wkrętami dwie kantówki o długości 18 cm. Po powtórzeniu czynności uzyskasz konstrukcję pod dach, którą można przymocować do podłogi. Następnie wykonaj jeden otwór w każdym narożniku przy pomocy wiertarki i przy pomocy wkrętów przykręć w otworu połączone ze sobą kantówki.

Montaż daszka i listewek bocznych

Kolejno musisz zamontować daszek karmnika. Zanim jednak do tego przejdziesz, zamontuj boczne listwy, które zabezpieczą pokarm przed wypadnięciem z konstrukcji. Przytnij je tak, aby dwie z nich miały długość 26 cm a dwie pozostałe 35 cm. Trzy z listew przybij gwoźdźmi do konstrukcji. Czwartą nawierć wiertłem, a z drugiej strony zrób nacięcie mniej więcej do połowy. W otwór wkręć wkręt, podobnie zrób z drugiej strony. Efektem będzie listewka podnoszona do góry, która ułatwi utrzymanie karmnika w czystości. Następnie wkrętami przymocuj do konstrukcji daszek.

Malowanie

Prawie gotową konstrukcję karmnika musisz odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Warto zdecydować się na wybór środków naturalnych, które nie będą szkodliwe dla ptactwa. Karmnik możemy pomalować np. lnianym pokostem nieposiadającym barwy, będącym w pełni naturalnym i tradycyjnym podkładem stosowanym do impregnowania drewna. Nie tylko świetnie zabezpiecza on naturalne surowe drewno, ale także sprawia, iż nie nasiąka ono wilgocią. Pora przejść do zawieszania karmnika na drzewie lub zamontowania go na stojaku w ogrodzie. Polecamy także lekturę porad odnośnie montażu karmnika: https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zrobic-karmnik-dla-ptakow-poznaj-nasze-porady.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł30-lecie polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie”. Wystawa i koncert w Krzyżowej
Następny artykuł„Kursantka” kierowała autem mając prawie 2,5 promila. Na widok strażników zaczęła uciekać