Strona główna Artykuł sponsorowany Patelnie żeliwne – czy warto je kupować?

Patelnie żeliwne – czy warto je kupować?

0
Każdy kto jest zwolennikiem dobrej kuchni a gotowanie traktuje jako pasję, dobrze zna naczynia żeliwne. Starsze pokolenie z pewnością pamięta i ceni wyjątkowy smak potraw z garnków żeliwnych. Obecnie w dobie zdrowego gotowania, garnki oraz patelnie żeliwne stały się bardzo popularne. Naczynia żeliwne wymagają jednak specjalnego traktowania, dlatego warto się zastanowić czy każdy smakosz powinien posiadać je w swojej kuchni.

Jaką patelnię wybrać do smażenia i gotowania?
Garnek, wok, brytfanna czy patelnia żeliwna są produktami, które z pewnością posłużą na lata. Są niezwykle trwałe, odporne na zużycie, ale tylko w przypadku odpowiedniego ich użytkowania.

Patelnie żeliwne, bardzo cenione przez konsumentów, uznawane są za jedne z najtrwalszych na rynku. Jedną z głównych zalet żeliwnych naczyń jest ich przewodnictwo cieplne. Oznacza to, że patelnia żeliwna rozgrzana jest równomiernie na całej powierzchni. Dzięki temu, takie patelnie nie wybrzuszają się ani nie odkształcają wraz z jej użytkowaniem. Patelnia żeliwna długo się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej temperatury potrawy, bez konieczności jej dodatkowego podgrzewania.

Kolejną zaletą używania tego rodzaju patelni jest nieprzywieranie. Smażenie na patelni żeliwnej odbywa się praktycznie bez tłuszczu. W praktyce oznacza to, że nową patelnię wystarczy umyć, wysuszyć, posmarować lekką warstwą oleju i zagrzać, aż produkt zadymi. Dzięki temu patelnia wchłonie olej a składniki spożywcze nie przykleją się ani nie będą przywierać do jej powierzchni. Takie gotowanie jest z pewnością zdrowsze, a przygotowane danie będzie posiadało lepsze walory smakowe.

Jak dbać o patelnię żeliwną?
Istotnym zagadnieniem jest konserwacja patelni żeliwnej. Przede wszystkim rozgrzewanie patelni powinno być na niewielkim ogniu, a jej wystudzenie powinno nastąpić samoistnie. Zalewanie zimnym strumieniem wody rozgrzanej patelni żeliwnej może doprowadzić do jej mikrouszkodzeń, a w rezultacie do pęknięcia. Należy także unikać przygotowywania i przechowywania na tego rodzaju patelni kwaśnych potraw. Żeliwo jest też podatne na korozję, dlatego po każdym użyciu powinno się naczynie ręcznie umyć i starannie wysuszyć.

Dodatkową zaletą produktów żeliwnych jest ich uniwersalność, jeżeli chodzi o rodzaj kuchenki, na której można je stosować. Patelnie żeliwne sprawdzają się zarówno w kuchni gazowej, elektrycznej oraz płycie indukcyjnej. Użycie patelni żeliwnej na płycie indukcyjnej wzbudza wiele kontrowersji. Płyta indukcyjna bardzo szybko nagrzewa żeliwo, a gotowanie można zacząć już po 15-20 sekundach. Dobrze wykonane patelnie żeliwne na płytę indukcyjną nie będą rysowały jej powierzchni i są dla nich bezpieczne.

Tajemnica żeliwa znana jest od lat. Gwarantuje ona głęboki smak, aromat i soczystość przyrządzanych potraw. Patelnie żeliwne będą doskonałym wyborem dla osób, które cenią tradycję.Całkiem solidne i konkretne patelnie żeliwne kupimy na  sklepie Orion AGD Jeżeli odpowiednio zadbamy o naszą żeliwną patelnię, z pewnością odwdzięczy się nam wspaniałymi daniami.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPonad 1500 hospitalizowanych w kraju. Najnowsze dane resortu zdrowia o sytuacji epidemicznej
Następny artykułSpecjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ze Świdnicy rośnie w siłę