Strona główna Kultura Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” w… autobusie

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” w… autobusie [FOTO/VIDEO]

0

4 września w całej Polsce i poza jej granicami odbywa się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Do inicjatywy przyłączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.

Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Narodowe Czytanie jest organizowane przez prezydenta RP od 2012 roku. Do tegorocznej edycji wydarzenia przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy, której pracownicy postanowili zorganizować akcję czytania „Moralności pani Dulskiej” w tzw. NORWIDbusie – miejskim autobusie specjalnie oznakowanym z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, w którym w maju podczas Tygodnia Bibliotek funkcjonowała mobilna biblioteka z książkowym regałem.

/Kancelaria Prezydenta RP, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMiniaturowe dzieła sztuki w Klubie Bolko. Trwa Świdnickie Biennale Modelarskie [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Pl. Ludowy