Strona główna 0_Slider Musiała zapłacić grzywnę za rozdawanie bezpłatnych maseczek. Sanepid ostatecznie odstąpił od wymierzania...

Musiała zapłacić grzywnę za rozdawanie bezpłatnych maseczek. Sanepid ostatecznie odstąpił od wymierzania kary

1

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy odstąpił od ukarania Katarzyny Woźniak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Blisko półtora roku temu nałożono na nią karę finansową w wysokości 10 tys. złotych za zorganizowanie zgromadzenia, w trakcie którego mieszkańcom za darmo rozdawane były ochronne maseczki.

Akcja rozdawania maseczek przed ratuszem w Świebodzicach (fot. UM Świebodzice)

Przypomnijmy, w połowie kwietnia 2020 roku dyrektor oraz pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przystąpili do szycia masek wielokrotnego użytku. Gotowe maseczki, których powstało ponad 1000 sztuk, rozdawane były trzykrotnie na świebodzickim Rynku. To właśnie podczas jednej z akcji przekazywania środków ochronnych miało dojść do naruszenia przepisów związanych z trwającą epidemią. Sprawą zajęła się prokuratura oraz służby sanitarne.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy nałożył na Katarzynę Woźniak karę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych, za “naruszenie w dniu 23 kwietnia 2020 roku zakazu organizowania zgromadzeń ludności w postaci spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w czasie stanu epidemii polegającego na spotkaniu się w dniu 23 kwietnia 2020 roku przed budynkiem Urzędu Miejskiego (…) z innymi osobami zgromadzonymi w tym miejscu, w celu rozdania im maseczek ochronnych wielokrotnego użytku“.

W pomoc szefowej Miejskiego Domu Kultury zaangażowali się mieszkańcy Świebodzic, którzy zorganizowali zbiórkę mającą na celu pokrycie kosztów kary. Potrzebną sumę, z naddatkiem, udało się zebrać w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin. Sama ukarana postanowiła odwołać się od nałożonej grzywny. Interwencję podjął również Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, że nałożenie kary nastąpiło z naruszeniem prawa i zaskarżył decyzję powiatowego sanepidu do Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Ten z kolei uchylił zaskarżoną decyzję i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując między innymi na fakt, że akcję rozdawania maseczek zorganizował Miejski Dom Kultury, a nie osobiście Katarzyna Woźniak.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy podjął ostatecznie decyzję o odstąpieniu od ukarania Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Tłumaczono to znikomą wagą sprawy, a także tym, że osoby uczestniczące w akcji stosowały się do obowiązujących wówczas nakazów i zakazów wprowadzonych w związku z epidemią. Nie stwierdzono przy tym, aby w akcji uczestniczyły osoby przebywające na kwarantannie.

Czeki po 5 tys. złotych przekazane na rzecz potrzebujących, małych mieszkańców Świebodzic (fot. Justyna Gąsior)

W związku ze zwróceniem Katarzynie Woźniak wpłaconej przeszło rok temu 10-tysięcznej grzywny, zgodnie z jej obietnicą środki zebrane za pośrednictwem zbiórki zostały przekazane na cele charytatywne. – Po półtora roku Kasia została uniewinniona, a pieniądze za mandat oddano. Tak jak obiecałyśmy, przekazujemy je na potrzeby dwojga chorych dzieci z naszego miasta, dla których nie organizowaliśmy jeszcze nigdy żadnej zbiórki – poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych Justyna Gąsior, pełnomocnik ds. kobiet w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach. Pieniądze trafiły do rodziców Wiktorii Postawskiej i Antoniego Zarzyckiego.

Michał Nadolski
[email protected]