Strona główna 0_Slider Morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Wkrótce ruszy proces oskarżonego Jakuba A.

Morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Wkrótce ruszy proces oskarżonego Jakuba A.

5

W czerwcu minęły dwa lata od zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. Za dwa tygodnie w Sądzie Okręgowym w Świdnicy ruszy proces Jakuba A., oskarżonego o dokonanie morderstwa. Mężczyźnie grozi kara dożywotniego więzienia.

Przypomnijmy, do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych dziewczynka nie wróciła do domu. Rodzina zgłosiła policji jej zaginięcie i przystąpiła do poszukiwań, do których następnie włączyła się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowa osoba odnalazł ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni 24-latek został zatrzymany 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. – Prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie zabójstwa w typie kwalifikowanym, tj. ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, Jakub A. usłyszał zarzuty podżegania innej osoby do dokonania zabójstwa 10-letniej Kristiny. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie. W trakcie eksperymentu procesowego Jakub A. w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa – informował Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

W ramach prowadzonego przez prokuraturę postępowania, na zlecenie śledczych opinie przygotowali biegli psycholodzy i psychiatrzy. Sprawą Jakuba A. zajmował się m.in. seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, który stwierdził, że podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna nie miał zaburzeń. Śledczy zlecili również przygotowanie opinii dotyczących motywacji podejrzanego. Chcąc ustalić wszystkie okoliczności zabójstwa, świdnicka prokuratura zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej. Śledczy chcieli zapoznać się z danymi pochodzącymi z serwisu społecznościowego Facebook – w tym z korespondencją prowadzoną przez Jakuba A. za jego pośrednictwem.

21 maja 2021 roku prokuratura skierowała do świdnickiego sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A. w sprawie dokonanego ze szczególnym okrucieństwem zabójstwa 10-latki. – W toku śledztwa uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych dziedzin, w tym 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii. Według opinii sądowo-psychiatrycznej, Jakub A. w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych, stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości – wyjaśniał Orepuk.

Pierwsza rozprawa w procesie Jakuba A. odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Świdnicy za dwa tygodnie. 24-latek cały czas pozostaje w areszcie. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

/mn/

Poprzedni artykułDziało się wiele, pracowity weekend biało-zielonej młodzieży
Następny artykułPlama oleju utrudnia jazdę w centrum Świdnicy