Strona główna 0_Slider Fotomaratończycy na mecie. Pracownicy ŚOK z podziękowaniami za udzielenie pomocy pogorzelcom

Fotomaratończycy na mecie. Pracownicy ŚOK z podziękowaniami za udzielenie pomocy pogorzelcom [FOTO]

0

Złożenie podziękowań pracownikom Świdnickiego Ośrodka Kultury, którzy w sobotę w Galerii Fotografii zaopiekowali się mieszkańcami z płonącej kamienicy Rynek 25, poprzedziło ogłoszenie wyników jubileuszowego 30. Fotomaratonu Świdnickiego.

W sobotę w wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległ dach zabytkowej kamienicy Rynek 25, tzw. Pałacu Hochbergów. W działaniach gaśniczych uczestniczyło dziewiętnaście zastępów straży pożarnej. Mieszkańcy budynku, a także sąsiednich kamienic, które zagrożone były rozprzestrzenieniem się pożaru, zostali ewakuowani.

Przy okazji ogłaszania wyników Fotomaratonu Świdnickiego, kończącego tegoroczne Dni Fotografii, do dramatycznych zdarzeń z soboty odniosła się dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury. – Wczoraj w Rynku wybuchł pożar, który strawił jedną z najstarszych i najpiękniejszych kamienic w Świdnicy. Bardzo serdecznie chciałam podziękować pracownikom Świdnickiego Ośrodka Kultury, którzy pełnili wieczorem dyżur w związku z Fotomaratonem. Dzięki temu, że Galeria Fotografii była otwarta, można było na szybko zorganizować miejsce, gdzie ewakuowano mieszkańców tej kamienicy. Ogromne podziękowania dla pana Mariusza, pana Krzysztofa i pana Roberta, za to, że zaopiekowali się mieszkańcami – mówiła dyrektor Anna Rudnicka. Galeria Fotografii stanowiła również bazę dla służb uczestniczących w akcji ratunkowej.

Na starcie jubileuszowego 30. Fotomaratonu Świdnickiego stanęło 37 miłośników fotografii. Zadaniem uczestników było zrealizowanie 12 zadanych tematów fotograficznych w ciągu 12 godzin, otrzymując kolejne dwa hasła co dwie godziny. Śmiałkowie musieli zmierzyć się z następującymi tematami: 1. Autoportret w plenerze, 2. …Trzydzieści lat minęło…, 3. Z betonu, 4. Kruchy, 5. Żółcienie i zielenie, 6. Chmury, 7. Spokój, 8. Wieża, 9. Trójkąty, 10. …Gdziekolwiek będziesz…, 11. Refleksy świetlne, 12. …Do zobaczenia. Liczyła się kreatywność, indywidualny sposób patrzenia na otaczający świat, a także wytrwanie do końca fotograficznego maratonu. Przygotowane przez uczestników zestawy fotografii oceniało jury w składzie: Andrzej Protasiuk – Es.FIAP, prof. Segiusz Sachno – WSSiP w Łodzi, dr Kamila Sammler – WSSiP w Łodzi, współpracująca ze Szkołą Filmową w Łodzi.

Jury postanowiło przyznać: I nagrodę w wysokości 3000 zł – Karolinie Szmajduch, II nagrodę w wysokości 1500 zł – Olegowi Pietrzykowi, III nagrodę w wysokości 500 zł – Michałowi Fedorowskiemu. Zwyciężczyni tegorocznej edycji imprezy w Fotomaratonie Świdnickim wzięła udział już po raz trzeci. W 2019 roku zajęła III miejsce. – Przede wszystkim bardzo gratuluję wszystkim, którzy wystartowali w Fotomaratonie i go ukończyli. Mam nadzieję, że była to wspaniała przygoda. Wyniki są ważne, ale najważniejsza jest świetna zabawa – mówił Andrzej Protasiuk, zwracając się do uczestników.

Tegoroczna edycja niczym nie różniła się od poprzednich Fotomaratonów. Formuła jest taka sama – liczy się przede wszystkim dobry pomysł, kreatywność. Jedynie pogoda była w tym roku dość kapryśna. Niemniej jednak fotomaratończycy dali radę, prace są interesujące. Jest wielu nowych, młodych fotomaratończyków, co bardzo mnie cieszy. Jest też stara ekipa, która uczestniczy co roku i również tym razem zaprezentowała interesujące prace – podkreślał Protasiuk.

Zobacz prace uczestników 30. Fotomaratonu Świdnickiego:

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, mn