Strona główna 0_Slider „Dziewczyny z Gross-Rosen”. Spotkanie z autorką książki już dzisiaj

„Dziewczyny z Gross-Rosen”. Spotkanie z autorką książki już dzisiaj

0

Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina – sześć młodych dziewczyn, które połączył jeden los. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje… lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka. Każda z nich przetrwała piekło Gross-Rosen. O dramacie więźniarek napisała świdnicka dziennikarka i reportażystka Agnieszka Dobkiewicz. Spotkanie autorskie w czwartek, 9 września.

W 2020 roku Agnieszka Dobkiewicz w zbiorze reportaży przypomniała historię niemieckich zbrodniarzy, których tuż po wojnie sądzono w Świdnicy. “Mała Norymberga” była pokłosiem długiej pracy w archiwach m.in. Muzeum Gross-Rosen i sądów. Dziennikarka w najnowszej książce wraca do Gross-Rosen, ale tym razem sięga po historie więźniarek. – KL Gross-Rosen ma tylko męską twarz. To tak jakby nagle wygumkowano z tej historii 26 tysięcy osób, bo właśnie tyle więźniarek przebywało w filiach obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Faktycznie, w samej głównej siedzibie kobiet praktycznie nie było, choć dla wielu był to obóz przejściowy. Jestem naprawdę szczęśliwa, że mogłam przywrócić pamięć o dziewczynach, które tutaj uwięziono i wykorzystywano do niewolniczej pracy, podczas gdy ich rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie ginęli w krematoriach Auschwitz, a ich bracia byli podobne jak one więzieni w innych obozach – mówi autorka.

Książka jeszcze przed oficjalną premierą znalazła się na 10. miejscu bestsellerów Wydawnictwa “Znak”. Od 1 września jest już dostępna w sprzedaży.

Agnieszka Dobkiewicz spotka się z czytelnikami w Świdnicy 9 września 2021 roku. Na wieczór autorski zaprasza Redakcja Swidnica24.pl. Partnerem spotkania jest Hotel Fado. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godzinę 18.00 do sali konferencyjnej Hotelu Fado przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Świdnicy. Podczas spotkania książkę będzie można kupić po promocyjnej cenie i uzyskać autograf autorki. Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk.

Poprzedni artykułMix mastering – co trzeba wiedzieć?
Następny artykułMężczyzna, który spacerował nago po mieście to prokurator [FOTO]