Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Kina plenerowe Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View”, wydarzenia odbywające się w ramach świdnickiego święta fotografii, rowerowy rajd ulicami miasta połączony z piknikiem sportowym z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, koncerty, spektakle i sportowe imprezy, a może wspólne sprzątanie parku Strzelnica? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View” (od piątku)

W ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” odbędzie się kilka filmowych spotkań plenerowych, które zaplanowano od 17 do 26 września w miejscowościach tj: Wierzbna, Żarów, Mrowiny oraz Kalno. Podczas projekcji zewnętrznych organizator festiwalu wyświetli 16 krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych o różnorodnej tematyce, na dużym ekranie kinowym.

12. edycję lokalnego festiwalu zainaugurują bezpłatne kina plenerowe, które odbędą się we Wierzbnej (Restauracja-Hotel „Biały Las” – 17.09), w Żarowie (Park Miejski – 18.09), w Mrowinach (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy – 19.09), w Kalnie (boisko – 25.09) oraz ponownie w Żarowie (Park Miejski – 26.09).

Poza kinami plenerowymi 12. Edycja Żarowskiego Festiwalu Filmowego składa się z kilku wydarzeń towarzyszących, o których można przeczytać na stronie Fundacji Inicjatywa B.

34. Dni Fotografii oraz 30. Świdnicki Fotomaraton (piątek-niedziela)

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (piątek-niedziela)

Już w czwartek, 16 września wystartował Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w ramach którego w Świdnicy odbędzie się szereg wydarzeń.

Od 16 do 22 września w holu dworca kolejowego przy ul. Dworcowej 3 oglądać będzie można wystawę poświęconą historii kolejnictwa. Natomiast w piątek, 17 września o godz. 11.00 odbędzie się prelekcja dotycząca kolei, jako transportu zbiorowego na przestrzeni lat, którą wygłosi kustosz muzeum kolejnictwa na Śląsku, Zbigniew Gryzgot. Tego dnia również na parkingu przed dworcem PKP w specjalnie przygotowanym autobusie podziwiać będzie można prace plastyczne dzieci ze świdnickich szkół. Ich temat to „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”.

Rajd rowerowy po Świdnicy oraz piknik sportowy na terenie OSiR (niedziela)

W niedzielę, 19 września zaplanowano rajd rowerowy. Świdniczanie wystartują o godz. 10.00 spod Urzędu Miejskiego i przejadą ulicami miasta około 10 kilometrów. Rajd zakończy się piknikiem sportowym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (od godz. 11.00 do godz. 14.00).

Zaplanowano ciepły poczęstunek, atrakcje dla dzieci, stanowisko edukacji ekologicznej „Czysta Świdnica” oraz pokazy akrobatyczne. Na terenie OSiR prowadzona też będzie akcja charytatywna dla świdnickiego sportowca, Andrzeja Żumanowa na zakup protezy. Podczas pikniku pracownicy Wydziału Transportu przeprowadzą ankietę preferencji pasażerskich, a dla jej uczestników przygotowane zostaną upominki. Odbędzie się również prezentacja samochodu elektrycznego z salonu Jodko Schiewe oraz nauka udzielania pierwszej pomocy przez Świdnicką Szkołę Ratownictwa. W alkogoglach i narkogoglach będzie możliwość zaobserwowania zachowania się kierowcy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Najmłodszych zapraszamy z kolei na mini paradę, czyli przejazd pojazdami napędzanymi akumulatorami. Zachęcamy rodziców, aby przyjechali ze swoimi maluchami i pozwolili im wspierać zachowania ekologiczne i zaprezentować swoje pojazdy.

Memoriał im. Edmunda Walczaka – Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Kobiet (piątek-niedziela)

Już w ten weekend (17-19.09.2021) odbędzie się Memoriał Edmunda Walczaka – Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Kobiet. To trzecia edycja memoriału. Impreza rozgrywana ku pamięci znakomitego Świebodziczanina, założyciela sekcji piłki ręcznej MKS Victoria Świebodzice gromadzi na trybunach coraz więcej miłośników gry szczypiornistek.

Turniej rozpocznie się w piątek, 17 września o godzinie 15:00 meczem MKS Victoria Świebodzice z MKS Zagłębie Lubin. Finał zaplanowano na godzinę 14:45 w niedzielę.

Festyn „Światło i dźwięk” w Strzegomiu (piątek)

Europejskie Dni Dziedzictwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy (sobota)

„Zasmakuj w tradycji” to wydarzenie, które zaspokoi głodnych kultury i pysznych smaków. – Chcemy zaprosić Państwa w podróż po świdnickiej książnicy, która w swoich zakamarkach kryje niedostępne na co dzień „smaczki”. To doskonała okazja, by poznać tajniki kuchni dolnośląskiej, poznać jej historię, charakterystyczne potrawy, to również możliwość poznania wybranych tajników sztuki kulinarnej pod okiem profesjonalnego kucharza. Wydarzenie wzbogaci swoją obecnością dietetyk, który opowie o korzyściach i trudach zdrowego odżywiania – zapraszają organizatorzy.

Program wydarzenia – 18.09.2021 r. sobota:
godz. 10.00 – spotkanie z Agnieszką Podgórską – dietetykiem
godz. 11.00 – spacer z Cystersem po bibliotece
godz. 12.00 – spotkanie kulinarne z Piotrem Garbaciakiem – zawodowym kucharzem

UWAGA! Na wydarzenie obowiązują zapisy pod nr tel. 74/640-09-37

Żarowski Mundial Piłkarski (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 18 września odbędzie się piłkarskie święto z okazji XX-lecia Żarowskiej Podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

W sportowych zmaganiach udział będą brały drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, KS „Zjednoczeni Żarów” oraz Silesia Żarów. Drużyny reprezentować będą zakłady ulokowane na Żarowskiej Podstrefie Ekonomicznej i wystąpią w koszulkach z logiem zakładów oraz flagą danego kraju, który swoją działalność prowadzi na strefie w Żarowie.

W programie imprezy zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci i poczęstunek. Doba zabawa gwarantowana. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ambasady Japonii.

Sprzątanie parku Strzelnica w ramach akcji sprzątania świata (sobota)

Spotkajmy się w najbliższą sobotę 18 września o godzinie 12.00 za dawnym marketem Tesco i posprzątajmy „Park Strzelnica”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to dziki zakątek Świdnicy – las w centrum miasta. Zapewniamy: rękawice i worki na śmieci. Prosimy zabrać ze sobą strój terenowy i dobry humor. Spotykamy się niezależnie od warunków atmosferycznych – zachęca organizator akcji, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.

Festyn rodzinny w Bolesławicach (sobota)

Zawody sportowe, warsztaty rękodzieła, dmuchańce dla dzieci i mnóstwo dobrej zabawy – już w najbliższą sobotę, 18 września Koło Gospodyń Wiejskich w Bolesławicach zaprasza na festyn rodzinny. To nie tylko doskonała okazja do wspólnej zabawy, ale też możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson.

Festyn odbędzie się na boisku sportowym, początek od godz. 13.00. W programie przewidziano zawody sportowe na wesoło, mecz piłki nożnej, dmuchańce dla dzieci, warsztaty rękodzieła, mnóstwo pyszności i dobrej muzyki. Dzięki współpracy z MPK Świdnica i przychodnią ESKULAP w Świdnicy, wszyscy chętni będą mogli przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19.

Charytatywne Zawody Strzeleckie (sobota)

Klub Sportów Obronnych Świdnica i Stowarzyszenie Wystarczy Słowo już w najbliższą sobotę, 18 września organizują charytatywne zawody strzeleckie pod hasłem “Obrońcom Ojczyzny Września 1939”.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Dzień Ziemniaka – piknik rodzinny w Milikowicach (sobota)

Dożynki w Świebodzicach (sobota)

W sobotę, 18 września o godzinie 15.30 w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzicach odbędzie się msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. Nabożeństwo uświetni występ góralskiej kapeli Janicki. Po mszy zespół zagra koncert dla publiczności.

Recenzje Muzyczne: LIMBOSKI – koncert w Świdnickim Ośrodku Kultury (sobota)

W niedzielę odbędzie się kolejny koncert w ramach projektu Świdnickie Recenzje Muzyczne. Limboski jest jedną z najbardziej tajemniczych i nietuzinkowych postaci na polskim rynku muzycznym. Autor rozdzierających serce ballad i drapieżne zwierzę koncertowe. Przez długi czas był kojarzony z anturażem i klimatami ála Tom Waits. Potem zwrócił się w stronę analogowego nagrywania i raczej rockowych brzmień, które można znaleźć na płycie „Poliamoria”. Ostatnio natomiast przeniósł się do Berlina i jego najnowsze produkcje zdradzają fascynację nowoczesną elektroniką. To co się nie zmienia to świetne teksty i jeden z najgłębszych męskich głosów w Polsce!

W tym samym czasie, kiedy zamieszkał w Berlinie Limboski zafascynował się kompletnie Davidem Bowie i podczas koncertów Limboski vs. David Bowie gra poza swoimi kompozycjami również wybrane piosenki swojego idola w nowych, czasami zaskakujących aranżacjach. Warto Posłuchać!

Podczas koncertów solo Limboski gra na gitarze, fortepianie, tworzy na żywo pętle, śpiewa, robi beat box, używa sampli, a nawet gra na bębnie taktowym. Jest to wyjątkowe show, gdzie, jak sam twierdzi, najważniejszy jest ultra bliski kontakt z publicznością i całkowita wolność na scenie: „Podczas koncertów z zespołem tworzymy wspólnotę i zatapiamy się w piosence, natomiast podczas koncertów solo jestem sam, ale też dzięki temu jestem zupełnie wolny i czasami idę w nieoczekiwanym kierunku”.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury, za pośrednictwem której można też nabyć bilety na koncert.

Festyn ze szczepieniami przeciwko COVID-19 w Boleścinie (niedziela)

Koła Gospodyń Wiejskich włączają się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Nie inaczej jest w gminie Świdnica, która słynie z aktywnie działających gospodyń. Na niedzielę, 19 września KGW Boleścin zaprasza na festyn podczas którego będzie można skorzystać z darmowych szczepień przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Organizatorzy zapewniają także liczne atrakcje towarzyszące.

Spektakl familijny „Piosenki z kufra” (niedziela)

W niedzielę o godzinie 16.00, w ramach cyklu „Czas na teatr” w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się familijny spektakl „Piosenki z kufra”. Na muzyczne przedstawienie składa się kilkanaście piosenek z różnych spektakli wyreżyserowanych przez wieloletniego dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji — Bogdana Naukę. Bardziej i mniej znane przez dziecięcą publiczność utwory wybrzmią w nowych aranżacjach Jacka Szreniawy. Piosenki zostały zainscenizowane w zabawnej formie, z wykorzystaniem lalek, elementów scenografii i rozmaitych rekwizytów. Aktorzy animujący lalki i występujący w żywym planie przenoszą widza w bajkowy świat. Dzięki teatralnej magii Calineczka może się spotkać z Kotem w Butach, Mała Syrenka z żyjącym na co dzień pod ziemią Kretem, a Kopciuszek z Kaczką Dziwaczką. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 3.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury, za pośrednictwem której można też nabyć bilety na koncert.

/opr. mn/

Poprzedni artykuł10 sposobów na aranżację sypialni – poznaj efektowne dekoracje ścienne
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim