Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Kolorowe pożegnanie wakacji w Parku Centralnym, podziwianie miniaturowych dzieł sztuki podczas Świdnickiego Biennale Modelarskiego, poszukiwanie skarbów podczas giełdy staroci w Świdnicy, zakupy naturalnych specjałów od lokalnych producentów uczestniczących w Targu Ziemi w Kraskowie, a może udział w wypełnionym atrakcjami Święcie Granitu Strzegomskiego? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Święto kolorów w Parku Centralnym (piątek)

Już w piątek świdnicki Park Centralny opanuje feeria barw! W godzinach 16.00-20.00 odbywać się tam będzie Święto Kolorów – impreza, która pierwotnie miała odbyć się już tydzień temu, jednak została przełożona z uwagi na panujące wówczas warunki atmosferyczne.

Jakie atrakcje czekać będą na uczestników wydarzenia? – Daj się ponieść kolorowemu szaleństwu! Przygotowaliśmy dla Was aż 9 kolorów proszków! Przyjdź ze swoimi znajomymi i wspólnie pokolorujcie się nawzajem w rytm najlepszej muzyki granej przez naszych DJów! Przewidujemy także konkursy z nagrodami, bańki mydlane oraz pokazy taneczne – zachęcają organizatorzy Święto Kolorów. Wstęp na imprezę jest darmowy.

Spektakl „Boży Lew” na letnim basenie w Świebodzicach (piątek)

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza na wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Będzie to pierwsze w Polsce przedstawienie teatralne na terenie otwartego basenu letniego. Widzowie obejrzą spektakl zatytułowany “Boży Lew” autorstwa Mariusza Anniuka i Łukasza Cieloszyka z główną rolą Michała Koseli. Sztuka ta miała swoją premierę 24 czerwca 2021r. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju i cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów.

„Boży Lew’’ to niezwykle sugestywna sztuka sceniczna w formie monodramu. Opowiada o złożoności ludzkich losów – w tej odsłonie na tle tragicznego wydarzenia z przeszłości. W zgodzie z charakterem takiego rodzaju przedstawienia, widzowie stają się jeszcze bliżsi aktorowi, który z kolei nakłania ich do refleksji i interakcji. Cechą charakterystyczną spektaklu jest minimalizm, dedykowana muzyka, oświetlenie oraz tematyka morska łącząca elementy scenografii i miejsca przedstawienia – basenu.

Spektakl będzie można obejrzeć  3 września 2021r. o godzinie 19.30, na terenie basenu letniego przy ul. Rekreacyjnej 1 w Świebodzicach. Cena pojedynczego biletu: 20 zł, grupowy powyżej 10 osób: 15 zł.

Święto Granitu Strzegomskiego (piątek-niedziela)

Już w ten weekend (3-5 września) odbędzie się tegoroczna edycja Święta Granitu Strzegomskiego, w tym m.in. Dożynki Gminne i 35. Giełda Minerałów. Program wydarzenia:

03.09.2021 – piątek

16:00 – CAS „Karmel” – „STRZEGOM Z INNEJ PERSPEKTYWY”- wystawa fotografii Dominika Mielcarka
17:00 – Rynek – Rozpoczęcie ŚGS – Powitanie i otwarcie uroczystości przez burmistrza Strzegomia
17:15 – Rynek – Koncert zespołu PEPE
18:15 – Rynek Koncert zespołu OYA
19:00 – Rynek – Koncert zespołu ŚLAD
20:00 – Rynek – Koncert zespołu SEBASTIAN RIEDEL & CREE

04.09.2021 – sobota

14:00 – Tomkowice – Uroczyste otwarcie strażnicy OSP w Tomkowicach
16:00 – ul. Kościuszki – Uroczyste odsłonięcie pomnika Lilijki Harcerskiej oraz wręczenie tytułu „Młody Aktywny Strzegomianin”
17:30 – Rynek – Gra miejska
18:00 – Rynek – Koncert zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA
19:00 – Rynek – Koncert zespołu GOOSEBUMPS
20:30 – Rynek – Koncert ŁUKASZA ZAGROBELNEGO

05.09.2021 – niedziela

09:30 – CAS „Karmel” – XXXV Giełda Minerałów
09:30 – Plac przed Bazyliką Mniejszą – Zbiórka grup wieńcowych
10:00 – Bazylika Mniejsza – Msza św. dożynkowa
11:30 – Rynek – Rozpoczęcie Dożynek – Ceremoniał przekazania chleba z udziałem zespołu folklorystycznego „Kostrzanie”
12:00 – Rynek – Występ zespołów ludowych
12:00 – Kościół w Rogoźnicy – Msza św. w związku z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej
13:00 – Rynek – Prezentacja artystyczna
17:00 – Rynek – Koncert JANUSZA CEDRO
18:00 – Koncert zespołu THE BACKWARDS
20:00 – Rynek – Koncert zespołu ŁOBUZY.

Świdnickie Biennale Modelarskie 2021 (sobota-niedziela)

Ponad stu modelarzy spotka się 4 i 5 września na Świdnickim Biennale Modelarskim. Na twórców miniaturowych dzieł czeka moc nagród, które ufundowali m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Żołnierze XIII zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie. Zwycięzca w kategorii model Leoparda II RP w nagrodę odwiedzi 1. Warszawską Brygadę Pancerną, a twórca najlepszego modelu śmigłowca poleci prawdziwym helikopterem dzięki fundatorowi nagrody, świdnickiej firmie “BEST” Systemy Grzewcze.

Widzowie będą mogli oglądać wystawę 4 września od 9.00 do 18.00 i 5 września od 9.00 do 13.00. Biennale tradycyjnie odbędzie się w świdnickim Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11. Bieżące informacje na temat konkursu na stronie ipmsswidnica.pl.

II Festiwal „Dni Hochbergowskie” (sobota-niedziela)

4 i 5 września w jednej z największych rezydencji Dolnego Śląska – Zamku w Roztoce odbędą się dwa koncerty w ramach II Festiwalu „Dni Hochbergowskie”. W ubiegłym roku odbyła się jego pierwsza, skromna i charytatywna edycja pod nazwą „Muzyczne skarby Zamku Roztoka”.

Festiwal ten pozwala kontynuować trwałość. Jest nią przede wszystkim cykliczność koncertów związanych z propagowaniem muzyki klasycznej oraz wyjątkowe wydarzenia wpisujące się stale w charakterystykę kulturalno-festiwalową Dolnego Śląska i Polski.

Tegoroczna edycja jest szczególna, bowiem w ramach repertuaru koncertowego będzie można usłyszeć w wykonaniu wybitnych artystów dzieła z szerokiego polskiego kontekstu muzycznego, powiązanego chronologicznie i środowiskowo z twórczością patrona festiwalu, kompozytora Bolka von Hochberga (1843-1926).

Bilety do nabycia na stronie bilety.zamekroztoka.pl.

VI Mistrzostwa Witoszowa w Skatetyłkingu (sobota)

Już po raz szósty w Witoszowie Dolnym zorganizowane zostaną zawody w skatetyłkingu, czyli zjeździe na deskorolce pod hasłem Witoszów Cup. Tegoroczna impreza po raz pierwszy odbywa się pod patronatem świdnickiego Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Dyscyplina polega na zjeździe zawodników na specjalnych saniach (zwanych deskorolkami) po specjalnym torze asfaltowym, obecnie o średniej długości 50–200 m i o średnim spadku 4–12%. Tor powinien mieć co najmniej dwa zakręty powodujące spore przeciążenia (na niektórych wjazd z prędkością 130 km/h może spowodować na zawodnika działanie przeciążenia 5G).

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się już w najbliższą sobotę, 4 września od godz. 11.00. Meta, a zarazem biuro zawodów znajdują się w Witoszowie Dolnym niedaleko Szkoły Podstawowej (mapa). Wszelkie informacje odnośnie wydarzenia odstępne są na Facebooku.

Charytatywny piknik rodzinny w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

To będzie prawdziwa gratka dla fanów służb mundurowych. Pokazy wojskowe, konkursy w strzelaniu z broni pneumatycznej, spotkania z przedstawicielami organizacji militarnych. Do tego dmuchańce, słodkości mnóstwo dobrej zabawy. Już w najbliższą sobotę, 4 września stowarzyszenie Jaworzyńska Pozytywka zaprasza na Piknik Rodzinny. Impreza odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1 w Jaworzynie Śląskiej. Początek o godzinie 12:00.

W czasie wydarzenia nie zabraknie wojskowego sprzętu i wszelkich militariów, spotkań z aktywnymi żołnierzami, weteranami i członkami służb specjalnych. Będzie można skorzystać z symulatora wypadku, alkogogli i symulatora jazdy samochodem, obejrzeć sprzęt ratowniczy. Odbędą się konkursy w strzelaniu z broni pneumatycznej, konkurs w skoku w dal z mistrzem Polski Mateuszem Jopkiem. Będzie można także spróbować swoich sił na rowerowym torze przeszkód.

Dzieci zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie polegającej na wykonywaniu zadań i zbierania punktów do „dyplomu komandosa”. W trakcie imprezy dzieci, za zgodą rodziców, będą mogły wykonać sobie kolorowe pasemka lub warkoczyki. Ponadto wszystkie dmuchane urządzenia rozrywkowe na terenie imprezy będą dostępne nieodpłatnie. Dla trzech wylosowanych pań podczas imprezy stylistka paznokci Alicja Knysak wykona na miejscu piękne „hybrydy”. Miłośników przysmaków zapraszamy na kiermasz ciast i słodkości oraz do skorzystania z doskonałego cateringu. W trakcie imprezy zagrają na scenie Natalia Widuto z zespołem oraz Verde. Podczas pikniku będzie okazja dopełnić obowiązku spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym. Przeprowadzimy także licytację darów, której największą atrakcją będzie książka historyczna o Powstaniu Warszawskim z podpisami powstańców – zachęcają organizatorzy.

Swój udział w pikniku zapowiedzieli: Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”, 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Wrocławia, Wydział Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu, RIDER Świdnica, Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993, Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzynie Śląskiej, GLKS w Jaworzynie Śląskiej – sekcja kolarska, Fighter Klub Kaczmarek Grodowski Fighter Klub Jaworzyna Śląska, International Centre of Special Training Polska, Inicjatywa Społeczna OGROMna pomoc., Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe, Rota św. Barbary, klasa mundurowa Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu.

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym.

Festyn ze szczepieniami w Mokrzeszowie (sobota)

Gmina Świdnica zaprasza na festyn, który odbędzie się 4 września na boisku sportowym w Mokrzeszowie. Festyn zorganizowany będzie w ramach Narodowego Programu Sczepień. W trakcie imprezy będzie możliwość skorzystania w mobilnym punkcie szczepień bez uprzedniej rejestracji z jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson – wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty.

W programie festynu znajdą się również: występy artystyczne, kurs pierwszej pomocy oraz szkolenie z obsługi defibrylatora AED, strefa dla dzieci, a w niej gigantyczne klocki, ogromne bańki mydlane, malowanie twarzy, strefa gastronomiczna, zabawa taneczna.

Akcja czytelnicza „Moralność pani Dulskiej” (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida włącza się w Narodowe Czytanie 2021. Na 4 września zaplanowano czytanie „Moralności pani Dulskiej” w NORWIDbusie podczas regularnego kursu autobusu, który pojawi się o godzinie 11.19 na placu Św. Małgorzaty. –  Wspólnie z naszymi zaprzyjaźnionymi czytelnikami wsiądziemy do autobusu i podczas przejazdu odczytamy fragment „Moralności Pani Dulskiej” w formie swoistego happeningu – opisują przedstawiciele świdnickiej biblioteki.

W rolach głównych: Aniela Dulska – Wanda Karaśkiewicz, Felicjan Dulski – Zbyszek Polak, Zbyszko Dulski – Wojciech Poznański, Hesia Dulska – Julia Krzyżanowska, Mela Dulska – Zuzanna Pawlak, Juliasiewiczowa z Dulskich – Sylwia Pawlak, Hanka – Weronika Połczyńska, Tadrachowa – Katarzyna Seweryn.

Festyn z okazji 100-lecia powstania Białej Laski (sobota)

(3836) Lem – widowisko multimedialne (sobota)

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza na multimedialny spektakl poświęcony twórczości Stanisława Lema. Widowisko multimedialne ma na celu przedstawienie życia i twórczości tego wybitnego pisarza gatunku SF w roku, w którym przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane w bardzo ciekawej formie fakty z życia i twórczości pisarza. Całość będzie przeplatana muzyką i animacjami komputerowymi specjalnie stworzonymi na potrzeby spektaklu. Wszystko to przeplatane będzie, światłem, muzyką i obrazem. Autorski scenariusz został szczegółowo stworzony w takiej formie, aby trwające godzinne przedstawienie było pełne wątków fantastycznych, jak na twórczość Lema przystało. – Chcemy przedstawić to wydarzenie głównie w oprawie audio-wizualnej, by było ciekawe nie tylko dla znawców twórczości Lema ale także dla osób, które zetkną się z tym pisarzem po raz pierwszy – mówi Dariusz Miziarski, autor projektu.

LEM 3836
Gminne Centrum
Kultury i Sportu
ul. Piastowska 10a
4 września 2021
godzina 19.00
sala kameralna I piętro

wstęp wolny

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Giełda staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Giełda odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

Wrześniowy Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela)

Kooperatywa 124 zaprasza w najbliższą niedzielę, 5 września, na wrześniowy Targ Ziemi do przypałacowego gospodarstwa Bzowa Ostoja w Kraskowie. Na gości czekać będzie moc ekologicznych produktów, owoce, warzywa, a także rękodzieło. Targ potrwa od 11.00 do 15.00.

Z listą wystawców można się zapoznać w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Zawody łucznicze i spotkania ze średniowieczem w Wierzbnej (niedziela)

Zawody łucznicze, pokaz mody sprzed 1000 lat, walki wojów i dobre jedzenie czeka uczestników zabawy, organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego oraz DUX i Przyjaciele. Wydarzenie zostało zaplanowane na niedzielę, 5 września na terenie kompleksu pocysterskiego w Wierzbnej.

W programie:

  • Pokaz mody średniowiecznej: opowieść o strojach z czasów dawnych na pokazie średniowiecznej mody.
  • Walki wojów i rycerzy: dzielni Słowianie, bezlitośni wikingowie i szlachetni rycerze ku Waszej uciesze, walczyć będą na ubitej ziemi pokazując, który z nich czempionem z Wierzbnej zostanie!
  • Gry i zabawy: rzut oszczepem, ścinanie głów, przeciąganie liny, kręcioł, polowanie na dziką świnię – tak się kiedyś ludzie bawili! Śmiałkowie wykażą się siłą, sprytem i zręcznością, a zwycięzcy zazdrość wzbudzać będą pośród tłumów!
  • Walka z wojem: jeżeli czujesz, że męstwa Ci nie brakuje, to spróbować możesz sił swoich w walce z naszymi najlepszymi wojownikami!
  • Rzemieślnicy i kupcy: rzemieślnicy, w swych sztukach biegli i szkoleni, opowiedzą o swoim fachu, narzędziach i materiałach. Nabyć też będzie można wytwory ich rąk. Spotkacie tam Annę Lamparską ze Stowarzyszenia Leśniczówka Kamionna, która pokaże techniki tworzenia witraży, a także opowie o historii szkła w architekturze. Wiedzą swą podzielą się także Diana i Rafał Jakubowscy z Praźródła snując swe gawędy o wierzeniach Słowian. Z drewnianymi zabawkami wystawi się niezastąpiony Marcin Pultowicz!
  • Gawędy historyczne: o broni i o monetach będziemy snuć nasze opowieści. Żelazo i srebro.
  • Stanowisko łucznicze: pod okiem doświadczonego łucznika strzelać będziecie do celu!

Start o godzinie 12:00. Pokazy walk: 12.30, 14.00 i 16.00.

#SzczepimySię z KGW” w Imbramowicach (niedziela)

Koło Gospodyń Wiejskich w Imbramowicach zaprasza w najbliższą niedzielę, 5 września na festyn rodzinny „Szczepimy się z KGW”.

Organizatorzy zaplanowali dla uczestników wiele atrakcji. Wśród nich: możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19 w godz. 13.00-18.00, atrakcje dla dzieci, strefa gastronomiczna (grill, produkty lokalne, ciasto), pokazy rękodzieła ludowego, warsztaty bibułkarstwa, pokaz ratownictwa medycznego przeprowadzonego przez OSP Imbramowice, familijne zawody sportowe.

Festyn odbędzie się na boisku sportowym w Imbramowicach, w godz. 14.00-18.00.

V Letni Festyn Parafialny u Mikołaja (niedziela)

W poszukiwaniu historii Świebodzic (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułW sierpniu przywitali ponad setkę dzieci
Następny artykułWrześniowy Targ Ziemi w Kraskowie