Strona główna 0_Slider Chciał zazielenić Świdnicę. Zdzisław Chlebicki zostanie upamiętniony?

Chciał zazielenić Świdnicę. Zdzisław Chlebicki zostanie upamiętniony?

3

Zdzisław Chlebicki, orędownik rewitalizacji świdnickich parków oraz promotor zazieleniania Świdnicy, który sprawiał, że w miejskiej szarzyźnie pojawiały się miejsca barwne i zielone, na trwałe zapisał się w historii miasta. Kilka dni temu padła propozycja, aby uhonorować zasłużonego społecznika poprzez ustawienie poświęconej mu tablicy pamiątkowej. – Jest to szczególna postać – potwierdza hm. Piotr Pamuła z hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, popierając inicjatywę upamiętnienia Zdzisława Chlebickiego.

Zdzisław Chlebicki nadzorujący akcję sadzenia drzew w sąsiedztwie Osiedla Słowiańskiego. Obecnie znajduje się tam Park Harcerski

Zdzisław Chlebicki angażował się oraz inicjował wydarzenia związane z zielenieniem miasta. Był twórcą skalniaka istniejącego dawniej na placu Jana Pawła II, a także odpowiadał za zagospodarowanie zielenią przed dawnym urzędem miejskim. Był wielkim orędownikiem sprowadzenia do świdnickich parków wiewiórek, które w pewnym momencie zupełnie zniknęły ze Świdnicy. Marzył o odtworzeniu ogrodu różanego w Parku Centralnym. O wszystko, co udało mu się zrealizować, dbał osobiście.

Jedną z inicjatyw Zdzisława Chlebickiego było zazielenienie terenu sąsiadującego z Osiedlem Słowiańskim. Jego pomysł został zrealizowany dzięki prac i zaangażowaniu harcerzy. – W 2000 roku w Świdnicy mieliśmy olbrzymi zlot chorągwi dolnośląskich. Wówczas posadziliśmy nad zalewem setki drzew. Pan Chlebicki był inicjatorem wykonania nasadzeń, a my wykonawcami jego koncepcji. Tak powstał park, który obecnie nosi nazwę Parku Harcerskiego – wspomina hm. Piotr Pamuła.

Społecznik i promotor zazieleniania Świdnicy zmarł w 2004 roku. – Co roku pamiętamy o panu Chlebickim, zapalając znicz na jego grobie – w dowód pamięci, że jest to szczególna postać – mówi hm. Pamuła. Nie ma przy tym wątpliwości, że Zdzisław Chlebicki powinien zostać równie szczególnie upamiętniony.

Pod koniec sierpnia z propozycją ustawienia tablicy pamiątkowej poświęconej świdnickiemu społecznikowi wystąpiła radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska. – Jest to ważna postać, która pojawiła się w historii Świdnicy. Zdzisław Chlebicki brał udział w zadrzewianiu obszaru między ulicą Polna Droga a ulicą Słowiańską, który obecnie nosi nazwę Parku Harcerskiego, wspomagając świdnickich harcerzy. Brał aktywny udział w stowarzyszeniu inicjatorów dzielnicy Zarzecze, podejmował akcje nasadzeń przy boisku przy ulicy Kilińskiego, próbował reaktywować boisko do tenisa przy ulicy Okrężnej, był prekursorem segregacji śmieci w Świdnicy – wyliczała radna, uzasadniając wniosek złożony do władz miasta.

W swojej interpelacji Skowrońska-Wiśniewska zaproponowała, aby postać Zdzisława Chlebickiego upamiętnić np. w Parku Centralnym. Do zgłoszonego przez radną pomysłu świdnicki magistrat nie zdążył się jeszcze odnieść. O odpowiedzi Urzędu Miejskiego będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]