Strona główna 0_Slider Zapomniany pomnik?

Zapomniany pomnik?

0

Kto opiekuje się pomnikiem bitwy o Śląsk w 1745 r., w której zginęli również polscy ułani? – pyta czytelnik Swidnica24.pl i przesyła zdjęcia, na których widać uszkodzoną tablicę informacyjną i stopnie. Nie widać za to  śladów zabiegów pielęgnacyjnych.

Skromny obelisk na polach pod Strzegomiem (okolice Godzieszówka) ustawiono w 2000 roku. Wcześniej w tym miejscu stał niemiecki obelisk. “W 1910 roku na polu pod Strzegomiem (w kierunku Godziszówka), w 165. rocznicę zwycięskiej bitwy, oficjalnie poświęcono pomnik, zwany wówczas Guhledenkmal upamiętniający Austriaków i Saksończyków poległych w tej bitwie. Granit na wykonanie pomnika pochodził z kamieniołomu roztoczańskich Hochbergów w Borowie.” – napisali Bogdan Mucha i Andrzej Dobkiewicz w Świdnickim Portalu Historycznym. Ten obelisk został wysadzony po 1945 r. przez saperów rozminowujących okoliczne pola.

Jego miejsce kilkadziesiąt lat później zastąpiła skromna tablica, upamiętniająca polskich ułanów, którzy brali udział w bitwie z 1745 roku. Pomnik pozostaje pod opieką Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Dziękuję serdecznie za przesłanie nam tej informacji i zgłoszenie problemu. Przedstawione przez czytelnika zdjęcia niestety pokazują pewne zaniedbania, które w miarę możliwości zostaną usunięte – deklaruje burmistrz Zbigniew Suchyta. – Informuję, że gminni pracownicy w ciągu roku koszą teren wokół pomnika i tam sprzątają. Niestety, niektórzy mieszkańcy i turyści nie potrafią zachować czystości, rozrzucając śmieci i inne nieczystości. Pragnę podkreślić, że liczba pomników i miejsc pamięci historycznej na terenie gminy Strzegom świadczy o tym, że lokalnemu samorządowi zależy na szerzeniu postaw patriotycznych wśród mieszkańców. Urząd Miejski robi wiele, by przekazywać wiedzę historyczną – szczególnie młodemu pokoleniu, niestety – tak jak wszędzie – zdarzają się przypadki wandalizmu i zaśmiecania takich miejsc, nad czym szczerze ubolewam.

/asz/
Zdjęcia nadesłane przez czytelnika.