Strona główna 0_Slider Z przytupem w Jagodniku podziękowali za plony

Z przytupem w Jagodniku podziękowali za plony [FOTO]

0

Największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim świętuje dobre plony. Po rocznej przerwie rolnicy, sadownicy i ogrodnicy spotkali się na dożynkach, które w tym roku wspólnie organizują sołectwa Jagodnik i Miłochów. – To był dobry rok, jest za co dziękować. I cieszę się, że nareszcie możemy się spotkać – mówiła do licznie zgromadzonych uczestników święta plonów wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Uroczystości na boisku sportowym w Jagodniku rozpoczął korowód z wieńcami dożynkowymi, który jak zwykle prezentował się imponująco. Własny wieniec przygotowało każde z 33 sołectw gminy Świdnica. Po polowej mszy dziękczynnej połączone siły Zespołu Śpiewaczego „Ale babki” z Witoszowa Dolnego, Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnicy oraz Zespołu Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów” zaprezentowały pełen energii i humoru obrzęd dożynkowy. Tancerzom i zespołowi śpiewaczemu towarzyszyła kapela gminy Świdnica pod kierownictwem Zdzisława Christa. Choreografię przygotowali Maria i Wojciech Skiślewiczowie. Na scenie wystąpiły także Mażoretki Gminy Świdnica, przygotowane przez Annę Trzeciak.

Wójt Teresa Mazurek tradycyjnie przełamała chleb, upieczony z tegorocznej mąki i dziękowała rolnikom, ogrodnikom i sadownikom za ich pracę. Dożynki stały się okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, którymi uhonorowano Józefa Wójcika i Jana Madziara.

Święto plonów w Jagodniku gościło przedstawicieli parlamentu RP oraz parlamentu europejskiego, przedstawicieli gmin powiatu świdnickiego oraz wielu instytucji. Honory gospodarzy pełnili starościna dożynek Anna Huzar i starosta Kamil Gawron.

Tradycyjnie sołectwa prześcigały się nie tylko w stworzeniu najpiękniejszego wieńca dożynkowego, ale także w przygotowaniu najładniej udekorowanego stoiska z przysmakami. Nie brakowało pierogów, ciast, pajd ze smalcem, potraw z grilla i wielu innych przysmaków.Zarówno wieńce, jak i stoiska zostały poddane ocenie jurorów. I tak, nagrody za najpiękniejszy wieniec otrzymały sołectwa: Pogorzała (I miejsce), Jagodnik i Komorów. najładniejsze stoiska przygotowały sołectwa: Komorów (I miejsce), Bystrzyca Dolna i Jagodnik.

Dożynki stały się także okazją do promocji szczepień przeciwko COVID-19. Na miejscu można było się zaszczepić bez wcześniejszej w mobilnym punkcie. Rozstrzygnięty został również konkurs na najliczniej zaszczepioną rodzinę wielopokoleniową. Nagrody otrzymały rodzina Sadeckich i Malik z Bystrzycy Górnej, rodzina Hawryłeczko i Jaroszuk z Opoczki, rodzina Woźniak i Waligóra z Boleścina, a wyróżnienie przyznano rodzinie Pielech i Mróz.

Mimo wiszących nad Jagodnikiem burzowych chmur udało się zrealizować większość planów, a tym m.in. koncert zespołu After Party, który zadziałał jak magnes i rozbawił tłoczących się przed sceną widzów. Jeśli pogoda pozwoli, zabawa potrwa do późnych godzin nocnych.

Uwaga! Ze względu na ogromne zainteresowanie, trzeba się liczyć z utrudnieniami z dojazdem do Jagodnika.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński oraz UG Świdnica

Poprzedni artykułJubileuszowa edycja Domino Streetball Cup za nami [FOTO]
Następny artykułWyścigi drezyn w Jaworzynie Śląskiej [FOTO/VIDEO]