Strona główna Polityka Wojciech Murdzek opuszcza Porozumienie i zostaje w klubie parlamentarnym PiS

Wojciech Murdzek opuszcza Porozumienie i zostaje w klubie parlamentarnym PiS

13

Wiceminister edukacji i nauki, dotychczasowy poseł Porozumienia Jarosława Gowina, podjął decyzję o pozostaniu w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. – Chcę dalej wspierać projekt Zjednoczonej Prawicy – zadeklarował poseł wybrany z okręgu wałbrzyskiego, były prezydent Świdnicy.

Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta z wnioskiem o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Odwołany wicepremier oświadczył w odpowiedzi, że jego dymisja oznacza zerwanie koalicji rządowej i koniec Zjednoczonej Prawicy. W tej sytuacji pod znakiem zapytania znalazła się dalsza obecność w rządzie Wojciecha Murdzka, członka Porozumienia Jarosława Gowina i sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. – Osobiście liczyłem na znalezienie kompromisu. Zobaczymy, jak będzie się to układało w najbliższych dniach. Osobiście nie chcę pogodzić się z takim zakończeniem projektu Zjednoczonej Prawicy. Do PiS jako partii nie wybieram się – komentował wówczas Murdzek, dodając, że jego dalsze kroki zależeć będą od decyzji władz Porozumienia.

W środę poinformowano, że zarząd krajowy ugrupowania Jarosława Gowina podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy, odejściu parlamentarzystów Porozumienia z klubu PiS i utworzeniu przez nich własnego koła parlamentarnego. Również w środę Wojciech Murdzek zapowiadał, że złoży dymisję z zajmowanej funkcji wiceszefa resortu edukacji i nauki. Niezależnie od tej deklaracji, podczas środowych prac w Sejmie wiceminister głosował zgodnie z wolą klubu PiS, w tym w sprawie ustawy medialnej nazywanej też „lex TVN”.

W czwartek Wojciech Murdzek poinformował, że opuszcza on Porozumienie i zostaje w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. – Uważam, że dalsze funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy jest konieczne dla rozwoju Polski i zawsze otwarcie prezentowałem to stanowisko. Dlatego nie mogę się zgodzić z decyzją Zarządu Krajowego o opuszczeniu koalicji rządzącej i budowie odrębnego projektu politycznego – napisał w liście do Jarosława Gowina.

To głęboko przemyślana przeze mnie decyzja, którą zakomunikowałem już koleżankom i kolegom z Porozumienia. Moją decyzję odzwierciedlają też wczorajsze głosowania w Sejmie. Nie było to łatwe, jeśli chodzi o relacje z Porozumieniem, ale mam nadzieję, że zachowamy dobre relacje. Jednak mój polityczny wybór jest taki, że chcę dalej wspierać projekt Zjednoczonej Prawicy – stwierdził z kolei w rozmowie z „Polska Times”. Potwierdził przy tym, że chociaż oddał się do dyspozycji premiera, to w dalszym ciągu chciałby „kontynuować swoją misję w Ministerstwie Edukacji i Nauki”.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNa stadionie przy „Mechaniku” powstaną trybuny dla kibiców
Następny artykułPrace przy sieci ciepłowniczej zakończone. Kolejne roboty planowane na wrzesień