Strona główna 0_Slider Walczą o prestiżowy puchar. Świdniczanin wśród pilotów

Walczą o prestiżowy puchar. Świdniczanin wśród pilotów [FOTO/VIDEO]

0

W Toruniu rozpoczęła się wczoraj wieczorem rywalizacja o Puchar Gordona Bennetta. W najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodach balonowych na świecie wystartowały trzy polskie załogi, a na czele jednej z nich stoi zawiązany ze Świdnicą Krzysztof Zapart. Postępy drużyn można śledzić online.

fot. Team Poland One Gordon Bennett

Puchar Gordona Bennetta uważany jest w środowisku lotniczym za najbardziej prestiżowe zawody na świecie. To jednocześnie zmagania mające najdłuższą tradycję. Pierwszy start odbył się w 1906 roku w Paryżu przy ponad dwustutysięcznej publiczności. Od początku zasady są takie same i w teorii proste: najlepsi piloci balonów gazowych startują z tego samego miejsca, w podobnym czasie na balonach o jednakowej pojemności. Wszyscy próbują osiągnąć jak najdłuższy dystans w linii prostej od miejsca startu do lądowania w obszarze mapy zawodów przy czym nie wolno lądować na wodzie. Dwuosobowe załogi spędzają ze sobą 2-3 dni w jednym małym koszu pokonując setki kilometrów.

Polska sześciokrotnie tryumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie w latach 1983, 2018. Nazwiska polskich pilotów balonowych Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Maknego i Cieślaka na trwałe wpisały się do historii lotnictwa. W stulecie polskiej niepodległości, w 2018 roku załoga Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła zawody o Puchar Gordona Bennetta zapewniając Polsce przywilej ich organizacji w 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa zawody zostały jednak przeniesione na 2021 rok. Zmianie uległa także lokalizacja startu, który zamiast we Wrocławiu nastąpił w Toruniu.

Postępy załóg można śledzić online

W 64. Pucharze Gordona Bennetta bierze udział 15 załóg z Austrii, Francji, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych. Nasz kraj reprezentują trzy drużyny: POL-1 – Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, POL-2 – Krzysztof Zapart i Adam Ginalski, POL-3 – Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak.

Widzowie mogą podziwiać zmagania załóg online za pośrednictwem strony internetowej Pucharu Gordona Bennetta. Raporty z trasy zdaje również drużyna Krzysztofa Zaparta – Team Poland One Gordon Bennett.

/opr. mn/

fot. Coupe Aéronautique Gordon Bennett, Team Poland One Gordon Bennett, Gasballon Team Eimers

Poprzedni artykułSynoptycy ostrzegają przed burzami
Następny artykuł10 nowych zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w kraju?