Strona główna 0_Slider Trwa walka z pożarami w Grecji. Z pomocą wyruszyła kolejna grupa strażaków,...

Trwa walka z pożarami w Grecji. Z pomocą wyruszyła kolejna grupa strażaków, w tym zastęp ze świdnickiej komendy [FOTO]

1

Nasi ludzie od 2 tygodni w sposób fenomenalny radzą sobie z pożarami w Grecji. Jedziecie kontynuować ich dzieło. Dziękuję Wam za to i proszę, żebyście o siebie dbali i wrócili cali i zdrowi – mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zwracając się do blisko 150 strażaków, którzy zastąpią ratowników uczestniczących w akcji gaśniczej prowadzonej na południu Półwyspu Bałkańskiego. Jeszcze dzisiaj do kraju wrócą strażacy, którzy do tej pory brali udział w działaniach na terenie Grecji.

fot. KG PSP

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 stopni Celsjusza. 7 sierpnia do walki z pożarami do Grecji skierowano 46 pojazdów oraz 143 ratowników Państwowej Straży Pożarnej. Z terenu Dolnego Śląska do Grecji wyjechało 66 strażaków, w tym pięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. 19 sierpnia poinformowano, że w związku z bardzo trudną sytuacją pożarową misja polskich strażaków zostaje wydłużona.

W poniedziałek o godzinie 6.00 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wzięli udział w odprawie grupy 143 strażaków, którzy dokonają w Grecji podmiany osobowej dotychczasowej zmiany, biorącej od dwóch tygodni udział w działaniach gaśniczych. W nowym składzie działania prowadzić będą strażacy z województw: dolnośląskiego – 69, wielkopolskiego – 64 os., mazowieckiego – 5, małopolskiego – 3 os., łódzkiego – 1 os., śląskiego – 1 os.

Do Grecji udało się również kolejnych pięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. – Są już na pokładzie samolotu. Mogli zabrać ze sobą ograniczoną ilość bagaży. Jeszcze dzisiaj zostanie im przekazany sprzęt wykorzystywany w dotychczasowych działaniach, a także otrzymają wszystkie potrzebne informacje związanymi z prowadzoną akcją – informuje mł. bryg. Łukasz Grzelak, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Misję polskich strażaków w Grecji ma potrwać do 5 września, przy czym ostateczny termin będzie uzależniony od rozwoju sytuacji. Powrót strażaków, którzy do tej pory brali udział w akcji na terenie Grecji zaplanowano jeszcze dziś w godzinach wieczornych.

/KG PSP, MSWiA, mn/

fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Poprzedni artykułMeteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim