Strona główna 0_Slider In vitro w Świdnicy: Dwie pary oczekują potomstwa. Rada Miejska zwiększa środki...

In vitro w Świdnicy: Dwie pary oczekują potomstwa. Rada Miejska zwiększa środki na dofinansowanie

3

38 par wystąpiło w tym roku o dotację ze świdnickiego programu in-vitro, z czego dwie świdniczanki oczekują już przyjścia na świat swoich maluchów. Nie jest wykluczone, że z miejskiego programu będą mogły skorzystać w tym roku kolejne pary. Radni zwiększyli w poniedziałek kwotę przeznaczoną na dofinansowanie zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

Przypomnijmy, 11 lutego 2020 roku do Urzędu Miejskiego w Świdnicy skierowana została petycja dotycząca wdrożenia miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro, pod którą podpisało się 842 mieszkańców. – Leczenie bezpłodności jest coraz większym zjawiskiem. Osoby dotknięte tą chorobą mogą korzystać jedynie z leczenia komercyjnego, które jest dla wielu mieszkanek i mieszkańców zbyt kosztowne. Osoby te czują się osamotnione w swoim problemie, pozbawione wsparcia, a przede wszystkim realnie nie mają szans na powiększenie rodziny. Dlatego uzasadnione jest wdrożenie programu, który zapewni równy dostęp mieszkanek i mieszkańców Świdnicy do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności i wsparcie niepłodnych par dofinansowaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego – tłumaczyła Anna Gromek, inicjatorka wprowadzenia miejskiego programu in-vitro.

Według różnych źródeł, problem niepłodności dotyczy ok 10-15% populacji kraju. Można więc przyjąć, że w analogicznych proporcjach problem ten dotyka populację Świdnicy. Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, dla populacji mieszkańców Gminy Miasto Świdnica w wieku 25-40 lat w liczbie ok. 12500 osób (dane GUS na 30 czerwca 2019 r.), wielkość niepłodnej populacji można szacować na ok. 15% (tj. 1875 osób). Z tego, około 2% par będzie kwalifikowało się do podjęcia leczenia metodami wspomagania rozrodu IVF/ICSI, czyli jest to około 38 par. Możliwość skorzystania z Programu będą miały osoby posiadające miejsce zamieszkania na terenie Gminy Miasto Świdnica (są zameldowane na terenie Gminy Miasto Świdnica od min. 12 m-cy w chwili zgłoszenia do Programu) – wyliczono w programie polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”.

Jak stwierdzono w dokumencie, jego głównym celem jest „zapewnienie w latach 2020-2023, mieszkańcom Świdnicy, dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, u których zdiagnozowana została niepłodność, poprzez wsparcie finansowe procesu leczenia. Skuteczne wdrożenie leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego w oparciu o obowiązujące standardy postępowania i procedury medyczne u maks. 38 par będących mieszkańcami miasta Świdnicy w latach 2020-2023”. Wśród szczegółowych celów programu wymieniono: obniżenie wskaźnika bezdzietności wśród mieszkańców Gminy Miasto Świdnica, zwiększenie o 20% skuteczności leczenia par zgłoszonych do programu, z zastosowaniem metody zapłodnienia pozaustrojowego, u których stwierdzono niepłodność i wyczerpały się inne dostępne metody jej leczenia.

25 września ubiegłego roku Rada Miejska w Świdnicy większością głosów opowiedziała się za przyjęciem programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”, z kolei 2 listopada rozstrzygnięty został konkurs na wybór realizatora programu odpowiadającego za m.in. przeprowadzenie kwalifikacji par chcących skorzystać z programu, wykonanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, zapewnienie pomocy i wsparcia psychologicznego uczestnikom programu, czy też prowadzenie dokumentacji medycznej i finansowo-księgowej z realizacji programu.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej, świdniccy radni przyjęli uchwałę w sprawie dokonania zmian w budżecie miasta, w tym zwiększenia kwoty przeznaczonej na realizację miejskiego programu polityki zdrowotnej. – Zwiększamy w tym roku środki na in-vitro. Dokładamy 25 tys. złotych na realizację tego celu – potwierdzał Kacper Siwek, skarbnik miasta.

Jak poinformował z kolei wiceprezydent Świdnicy, w tym roku do miejskiego programu in-vitro zgłosiło się już 38 par. – Może się zdarzyć, że do końca roku jeszcze ktoś się pojawi – mówił Szymon Chojnowski. – Program się sprawdza. Mamy już informację o wielu parach, które wchodzą w procedurę. Mamy informację o dwóch przypadkach ciąży. Trzymamy kciuki – wskazywał wiceprezydent.

Świdnicki program wspierania in-vitro ma być prowadzony do grudnia 2023 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułBari wegetuje w samotności
Następny artykułMamy srebro Igrzysk Paraolimpijskich!