Strona główna 0_Slider Rolnicy z gminy Marcinowice dziękują za plony

Rolnicy z gminy Marcinowice dziękują za plony [FOTO/VIDEO]

0

Po raz pierwszy malownicza miejscowość Biała u stóp Ślęży jest gospodarzem dożynek gminy Marcinowice.

Dożynki w Białej rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Białej, po której na boisko przeszedł uroczysty korowód dożynkowy. Licznych gości witali starościna i starosta, Dorota i Adam Wilkowie oraz wójt gminy Stanisłąw Leń.  Tradycyjnie podczas Święta Plonów wręczone zostały honorowe odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Jubilat z regionalnymi tańcami oraz świdnickie mażoretki. Na scenie zaprezentował się również zespół ludowy Akacjowe Śpiewule. Muzyczną rozrywkę już od godziny 17.00 zapewnią artyści w trzygodzinnym programie z największymi przebojami muzyki disco polo. Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych zagwarantuje zespół Walter Band.

W malowniczej scenerii każdy znajdzie coś dla siebie. O podniebienia uczestników zadbają sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z Gminy Marcinowice. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniej zaaranżowane stoisko” oraz „Przydomowa dekoracja dożynkowa w Białej”. W strefie zabawy na dzieci czekać będzie siedem dmuchanych zamków i zjeżdżalni, stoisko z zabawkami, lody, gofry, a także stanowiska edukacyjne Nadleśnictwa Miękinia i Świdnica. Swój historyczny sprzęt rolniczy zaprezentuje Pan Zbigniew Walczak z Marcinowic, który udostępni do zwiedzania odrestaurowane ciągniki, w tym słynnego Lanz Bulldoga.

Dla rolników uruchomiona zostanie strefa agro, gdzie porad i konsultacji udzielać będą przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zaprezentują się również firmy z produktami branży rolnej.

Na miejscu wydarzenia stanie mobilny punkt szczepień, w którym każdy chętny będzie miał możliwość zaszczepienia się bez rejestracji jednodawkowym preparatem. Organizacją Mobilnego Punktu Szczepień zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich w Białej. Mieszkańcy Gminy Marcinowice będą mieli także okazję do skorzystania z Punktu Spisu Powszechnego, na którym pracownicy urzędu gminy pomogą dokonać wszelkich formalności.

Zabawa potrwa do późnych godzin nocnych.

Dzisiaj świętują także rolnicy z gminy Dobromierz oraz Jaworzyny Śląskiej.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułZnika wysypisko w Starym Jaworowie. Uciążliwe zapachy rozpraszają dezodoryzatory powietrza
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Wałbrzyska