Strona główna Wydarzenia Świdnica Przyjazna Szkoła. I Konferencja Świadomej Edukacji w Świdnicy

Przyjazna Szkoła. I Konferencja Świadomej Edukacji w Świdnicy

0

O zmianach w edukacji porozmawiają uczestnicy I Konferencji Świadomej Edukacji “Szkoła przyjazna uczniom, nauczycielom i rodzicom”, która odbędzie się 11 września w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy. To inicjatywa Fundacji Z Innej Bajki, której celem jest inspiracja do zmiany w sposobie edukacji.

Zdjęcie ilustracyjne

Prelegenci, którzy wystąpią podczas wydarzenia przedstawią strategie oparte na swoich własnych doświadczeniach, a będą to nauczyciele, dyrektorzy szkół, metodycy, nazwiska znane w środowisku oświatowym: Anna i Robert Sowińscy, Katarzyna Cieciura, Anna Szulc.

W swoich wystąpieniach zaproszeni goście opowiedzą o planie daltońskim, relacjach jako podstawie procesu edukacji, o nowej szkole. Po bloku wykładowym odbędą się także warsztaty dla nauczycieli, które poprowadzi Anna Szulc.

Będzie można zobaczyć i posłuchać wyjątkowego wykładu nagranego przez Marzenę Żylińską specjalnie dla uczestników tej konferencji, niedostępny nigdzie indziej.  Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy są ważnym elementem placówek oświatowych, a oprócz nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, są to również rodzice. To także oni mają realny wpływ na zmiany w szkole i mogą być ich częścią. Wszyscy, którzy szukają inspiracji do zmian w sposobie nauczania i są zainteresowani alternatywnymi nurtami edukacji są mile widziani na konferencji.

– To czego najbardziej mi brakowało w moim warsztacie nauczyciela, to wiedza, jaką obecnie daje neurodydaktyka, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na rozwój ucznia, nie tłumaczyć każdego zachowania buntem i etykietować dziecko np.’niegrzecznym’. Dzięki neurodydaktyce zrozumiałam, że jedną z najważniejszych rzeczy do zmiany w procesie edukacji jest stworzenie odpowiednich warunki do uczenia się, a nie nauczania, a m.in. dzięki prelegentom, którzy wystąpią na I konferencji Świadomej Edukacji w Świdnicy uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak stworzyć przyjazne środowisko w szkole, które sprzyja rozwojowi ucznia – mówi Agnieszka Wołoszyńska, koordynatorka projektu z ramienia fundacji Z Innej Bajki.

Organizatorki konferencji podkreślają, że zależy im by obudzić w nauczycielach chęć do zmian, dodać im odwagi do działania i do szukania własnej drogi.

– Boimy się zmian. Dlatego tak dobrze sprawdzają się inspiracje, przykłady nauczycieli, którzy już są na drodze zmian. Takie kontakty zmniejszają lęk, pokazują, że można inaczej oraz jak to zrobić. Człowiek, który ma takie wsparcie, ma więcej odwagi. Dlatego konferencję kierujemy, do tych którzy chcą mieć realny wpływ na edukację w Polsce. Wiemy, że to nie nauczyciele wymyślili obecny model szkoły, ale tylko oni mogą go zmienić – wyjaśnia Sylwia Łabuda, prezeska Fundacji Z Innej Bajki.

– I te zmiany muszą nastąpić jak najszybciej i oddolnie, wprowadzając je krok po kroku. Tylko one mogą ulepszyć nasz system edukacji tak, aby stał się przyjazny dla wszystkich, którzy w nim są – dodaje Agnieszka Wołoszyńska.

Konferencja jest bezpłatna, jednak w związku z ograniczoną ilością miejsc – obowiązują zapisy. Można zapisać się online – tutaj. Szczegółową agendę wydarzenia można zapoznać się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Konferencja potrwa od 9.00 do 17.00. Miejsce: sala teatralna ŚOK.

/informacja organizatora/

Poprzedni artykułOd Malucha po autobus Mercedesa z lat 60.XX wieku. Zabytkowe samochody zawitały na świdnicki Rynek [FOTO]
Następny artykułZnika wysypisko w Starym Jaworowie. Uciążliwe zapachy rozpraszają dezodoryzatory powietrza