Strona główna 0_Slider Od Malucha po autobus Mercedesa z lat 60.XX wieku. Zabytkowe samochody zawitały...

Od Malucha po autobus Mercedesa z lat 60.XX wieku. Zabytkowe samochody zawitały na świdnicki Rynek [FOTO]

0

Dla jednych to relikt przeszłości i zabytek, dla innych miłe wspomnienie z młodzieńczych lat. Samochody, które dzisiaj tuz po godzinie 13.00 zajechały na Rynek w Świdnicy wzbudziły ogromne zainteresowanie. 45 załóg jeszcze dzisiaj i jutro będzie można podziwiać na drogach powiatu świdnickiego i jaworskiego.

Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych “Śladami polsko-niemieckiego pojednania” rozpoczął się w Jaworze. Celem rajdu, którego organizatorami są Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji, Izerokarkonoski Klub Auto Retro oraz Strzegomska Grupa Miłośników Motoryzacji, jest popularyzacja walorów turystycznych i historii regionu, integracja międzynarodowa środowisk pojazdów zabytkowych, a także popularyzacja historii motoryzacji, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale przede wszystkim przypomnienie trudnej drogi, jaką Polacy i Niemcy pokonali od 1945 roku do czasów obecnych.

 Uczestnicy rajdu odwiedzili dzisiaj Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, Strzegom i Świdnicę, a o 16.00 swoje samochody zaprezentują w dawnym majątku rodziny von Moltke, gdzie w czasie II wojny działała antynazistowska organizacja „Krąg z Krzyżowej”, a dziś znajduje się siedziba Fundacji „Krzyżowa”, która od ponad 30 lat propaguje idee pojednania i współpracy między narodami. Rajd zakończy się w niedzielę o godz. 11.00 na Rynku w Jaworze. Na uczestników czekają puchary i nagrody, a pod uwagę będą brane m.in. konkursy rozgrywane na postojach oraz stylizacja załogi.

/asz/

Poprzedni artykułOcalili miejsce pochówku bohatera spod Monte Cassino
Następny artykułPrzyjazna Szkoła. I Konferencja Świadomej Edukacji w Świdnicy