Strona główna 0_Slider Polscy strażacy dotarli do Grecji. Z pożarami walczyć będzie również zastęp ze...

Polscy strażacy dotarli do Grecji. Z pożarami walczyć będzie również zastęp ze świdnickiej komendy [FOTO/VIDEO]

2

W poniedziałek wieczorem kolumna 46 pojazdów ze 143 polskimi strażakami dotarła do Grecji, która od kilku dni walczy z ogromnymi pożarami. Jeszcze dzisiaj strażacy mają przystąpić do działań gaśniczych na greckiej wyspie Eubea, gdzie obecnie panuje najgorsza sytuacja pożarowa.

fot. KW PSP Wrocław

Jak wynika z doniesień sytuacja w Grecji jest bardzo trudna i dynamiczna. Na Peloponezie trzeba było zarządzić ewakuację. Pożar wybuchł tam między innymi w zachodniej części półwyspu, w pobliżu miejscowości Olimpia. Jest to miejsce niezwykle cenne, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tu bowiem w starożytności odbywały się igrzyska olimpijskie. Równocześnie jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Grecji. Obecnie, na skutek gwałtownego ataku żywiołu, zarówno bezcenne zabytki, jak i liczni turyści oraz mieszkańcy znaleźli się w ogromnym niebezpieczeństwie – wyjaśnia Lech Lewandowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

W odpowiedzi na prośbę Grecji, skierowaną poprzez Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (Emergency Response Coordination Centre), 7 sierpnia do walki z pożarami Polska skierowała 143 ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz 46 pojazdów, wśród których znalazły się samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy. Z terenu Dolnego Śląska do Grecji wyjechało 66 strażaków, w tym pięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy: 4 ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy i 1 ratownik z JRG Świebodzice. Do Grecji skierowano również średni samochód ratowniczo-gaśniczy z JRG Świdnica, który został uprzednio przygotowany do prowadzenia długotrwałych działań.

W poniedziałek wieczorem Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu przekazała, że strażacki konwój dotarł do Grecji. We wtorek strażacy mają dotrzeć na wyspę Eubeę. Przewiduje się, że pobyt w Grecji polskich strażaków potrwa do 23 sierpnia 2021 roku. W odpowiedzi na ogromne pożary w Grecji, z pomocą pospieszyły także inne kraje. Do walki z ogniem przybyły posiłki m.in. z Cypru i Francji, a ze Szwecji skierowano dwa samoloty gaśnicze. 

/KW PSP Wrocław, mn/

Poprzedni artykułJechał autem pomimo zakazu, dodatkowo był nietrzeźwy i miał przy sobie narkotyki
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim