Strona główna Sport Jeździectwo Emocjonujące mistrzostwa Polski w powiecie świdnickim

Emocjonujące mistrzostwa Polski w powiecie świdnickim

0

Ujeżdżenie uważane jest za jedną z najtrudniejszych i zarazem najpiękniejszą wśród dyscyplin jeździeckich. Zmagania najlepszych zawodników i koni mogliśmy podziwiać w Białym Lesie w Wierzbnej, podczas Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu w kategoriach seniorów, U-25, młodych jeźdźców, juniorów i dzieci.

Ujeżdżenie to najelegantsza i zarazem najtrudniejsza z dyscyplin jeździeckich, uważana za najwyższy stopień wtajemniczenia. Polega na wykonaniu ustalonych figur na placu zwanym czworobokiem. Pod okiem sędziów, którzy oceniają elegancję, płynność ruchów, zgranie jeźdźca i konia oraz ich wzajemne porozumienie, zawodnicy niemal tańczą z niezwykłą gracją wykonując pasaże, piaffy i piruety.

Szyk i elegancję tego sportu dodatkowo podkreśla strój jeźdźca, który jest szczegółowo opisany w regulaminie. Nie ma tu mowy o dowolności, strój zawodnika składa się obowiązkowo z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ze względów bezpieczeństwa młodzi zawodnicy muszą, a starsi mogą nosić – zamiast cylindra – kask. Z kolei jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach. Wówczas zamiast ukłonu obowiązuje salutowanie. Natomiast u konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty, a jego grzywa zapleciona.

Ośrodek Jeździecki Biały Las okazał się świetnym miejscem do rozegrania mistrzostw Polski. Już kilkakrotnie gościł znaczące zawody międzynarodowe. To duży obiekt z profesjonalnym placem konkursowymi i rozprężalnią (miejsce, w którym koń i jeździec mogą wspólnie przed zawodami rozgrzać się), stwarzający dobre warunki zawodnikom i koniom. W zawodach udział wzięli zawodnicy z całej Polski. Uhonorowano zwycięzców w kategoriach dzieci, juniorów, młodych jeźdźców, kategorii U-25 oraz seniorów, którzy nie kryli wzruszenia i radości.

Wyniki: https://zawodykonne.com/zawody/50/1139

/UM Żarów, FOTO: FB Mistrzostwa Polski Biały Las/

Poprzedni artykułPoseł PiS poprosił księdza o przepędzenie złych duszków i otworzył biuro w dawnej siedzibie Nowoczesnej
Następny artykułKabaret Moralnego Niepokoju ponownie zagości w Świdnicy [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]