Strona główna 0_Slider Lodówka, opony i kilkanaście worków śmieci. Uprzątnęli okolice kładki nad Jeziorem Bystrzyckim...

Lodówka, opony i kilkanaście worków śmieci. Uprzątnęli okolice kładki nad Jeziorem Bystrzyckim [FOTO]

0

Jezioro Bystrzyckie jest jednym z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez mieszkańców Świdnicy oraz Wałbrzycha na weekendowe wypady. Urok tego zakątka psują jednak śmieci porozrzucane na brzegach lub pływające na powierzchni wody. Z takim stanem rzeczy próbują walczyć społecznicy, którzy zapowiadają przeprowadzenie kolejnej dużej akcji sprzątania akwenu. Ostatnio za usuwanie odpadów ze zbiornika zabrali się też strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzu Śląskim.

fot. OSP Zagórze Śląskie

W ubiegłym roku społecznicy ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych podjęli się organizacji i koordynacji wspólnego wysiłku różnych instytucji i podmiotów, którego celem było sprzątnięcie lub znaczne usunięcie śmieci z Jeziora Bystrzyckiego. – Posprzątaliśmy ułamek śmieci z tak pięknego jeziora, w którym pływają ludzie, wędkarze łowią i jedzą ryby, a mieszkańcy okolic Dzierżoniowa pobierają wodę – mówili członkowie stowarzyszenia Czysty Wałbrzych, wskazując na ogrom czekających ich prac.

Dążąc do realizacji postawionego celu, w 2021 roku społecznicy zorganizowali kolejne dwie akcje sprzątania Jeziora Bystrzyckiego, do udziału w których zapraszano wszystkich tych, którym zależy na przyrodzie. W planach jest też kolejna akcja mająca na celu uprzątnięcie zbiornika. – Już 6 września duże sprzątanie jeziora Bystrzyckiego z Fundacją Nasza Ziemia i Fundacją Leroy Merlin – zapowiadają członkowie stowarzyszenia. O szczegółach akcji będziemy informować.

W działania związane z porządkowaniem akwenu regularnie angażują się też strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzu Śląskim, którzy w tym tygodniu również przystąpili do sprzątania jeziora. – Ostatnie obfite opady deszczu spowodowały napłynięcie do Jeziora Bystrzyckiego śmieci z górnych partii rzeki. Zorganizowaliśmy małe sprzątanie jeziora w okolicach kładki, gdzie śmieci było najwięcej. Udało nam się zebrać 15 worków śmieci, dwie opony i lodówkę. Śmieci jednak wciąż jest bardzo dużo – przekazali w czwartek druhowie OSP w Zagórzu Śląskim, zachęcając do udziału w kolejnych akcjach organizowanych przez „Czysty Wałbrzych”.

/mn/

fot. OSP Zagórze Śląskie

Poprzedni artykuł20 lat od wpisania Kościoła Pokoju na listę UNESCO. Wkrótce jubileuszowe wydarzenia. Zobacz wnętrza świdnickiej perły architektury!
Następny artykułKoncert Natalii Widuto przeniesiony pod dach