Strona główna 0_Slider Kolejne świdnickie podwórka doczekają się przemiany?

Kolejne świdnickie podwórka doczekają się przemiany? [FOTO]

3

Zabytkowa zabudowa centrum Świdnicy z każdym rokiem odzyskuje blask. Dzieje się to wysiłkiem mieszkańców, wspólnot i zarządców, korzystających z dotacji na wykonanie prac remontowych, a także wraz z realizacją miejskich inwestycji. Zachwyt często kończy się wraz z wejściem na zaplecza pięknych kamienic. Jest jednak szansa, że mniej urzekające zakątki śródmieścia doczekają się zmian. Świdnicki magistrat zamierza zlecić wykonanie prac projektowych związanych z przebudową kolejnych podwórzy.

W 2019 roku modernizacji poddane zostało podwórko zlokalizowane pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną. Kwartał ten zyskał na estetyce i funkcjonalności, powstał tam m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzono nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Miejsce gromadzenia odpadów zostało zadaszone, zamontowano nowe elementy małej architektury, czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz trejaże.

Podobnych podwórek wymagających rewitalizacji jest na obszarze świdnickiego śródmieścia znacznie więcej. Jest jednak szansa, że w najbliższych latach przemianę przejdą kolejne tereny. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej w Świdnicy radni zadecydują o przeznaczeniu środków na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej związanej z przebudową przestrzeni „wewnątrz kwartałów ul. Teatralna – ul. Kazimierza Pułaskiego – ul. Szpitalna” oraz „wewnątrz kwartałów ul. Teatralna – ul. Kazimierza Pułaskiego – ul. Długa – ul. Daleka”.

O rewitalizację obu wskazanych obszarów od kilku lat apelował radny Wiesław Żurek, który składał również wnioski o zarezerwowanie środków na ten cel w świdnickim budżecie na 2020 rok. – Szeroko uzasadniłem potrzebę podjęcia wreszcie przez władze Świdnicy działań, efektem których będzie jeszcze w tej kadencji zrewitalizowanie zaniedbanych od kilkudziesięciu lat przestrzeni publicznych, zlokalizowanych w ścisłym centrum Świdnicy – zwracał uwagę radny.

Na wykonanie prac projektowych z budżetu miasta miałoby trafić ponad 166 tys. złotych. Nie jest jeszcze jasne, jaką wizję zagospodarowania wskazanych terenów mają urzędnicy, a także kiedy na podwórza mogłyby wkroczyć ekipy budowlane. O planowanych zmianach będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]