Strona główna Artykuł sponsorowany Jak wesprzeć dziecko w powrocie do szkoły?

Jak wesprzeć dziecko w powrocie do szkoły?

0

Powrót do szkoły po wakacjach może być trudny dla wielu dzieci. Z kolei powrót po okresie lockdownu wywołanego przez epidemię Covid-19 może stworzyć jeszcze większe problemy. Część dzieci na co dzień niezbyt dobrze się odnajduje w szkolnej rzeczywistości, dlatego tak ważne jest wspólne szukanie rozwiązań w tym nietypowym, dla wszystkich, czasie. Istotną sprawą będzie więc tutaj stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla naszych dzieci, które ułatwią im ten trudny ale niezbędny krok w przyszłość.

Jak wesprzeć dziecko w powrocie do szkoły?
Co możemy zrobić, jako rodzice oraz opiekunowie dzieci, by dziecko pozytywnie odnalazło się w szkole, po tak długim okresie przebywania poza nią? Kluczową sprawą będzie tutaj na pewno pozytywna motywacja ze strony rodzica, podkreślająca dobre aspekty chodzenia do szkoły. Dzieci, tak jak i inni ludzie, potrzebują czasu by przystosować się do zmienionych okoliczności i sytuacji. Nie warto mieć wobec nich wygórowanych oczekiwań, np. w kontekście ocen, czy też wzorowego zachowania na terenie szkoły, bo to może dodatkowo stresować je w obecnej sytuacji. Oczywiście w skrajnych przypadkach niechęci do pójścia do szkoły może się przydać pomoc pedagoga szkolnego albo sięgnięcie po pomoc psychologa. Jeśli więc wydaje nam się, że z takiej pomocy nasze dziecko musi skorzystać, to powinniśmy mu w tym pomóc. Wystarczy wpisać więc w wyszukiwarkę hasło, np. „psycholog Wrocław” albo „psycholog Gdańsk” i spróbować pozytywnie załatwić tę skomplikowaną sprawę.

Co zrobić, by dziecko nie przeżywało nadmiernego stresu w tym trudnym czasie
Warto więc na początku skupiać się na małych celach, które dziecko jest w stanie zrealizować. Także pozytywne wzmacnianie osiągnięć ma tutaj wielkie znaczenie. Dziecku trzeba zapewnić wsparcie na tyle mocne, żeby wiedziało, że zawsze ma w nas oparcie. Istotną rolę odgrywa tutaj zwykła rozmowa, która pomoże nam w ustaleniu tego, jak nasza pociecha się czuje oraz co myśli o szkole i rówieśnikach, z którymi ma się spotkać.  Empatia pomoże nam zrozumieć położenie w jakim może się obecnie znajdować dziecko. Do nowych warunków trzeba się więc przystosować, ale pamiętajmy, że zwłaszcza młodszym dzieciom poznawanie nauczycieli, rówieśników, czy też pójście do szkoły, itp., może sprawić naprawdę wiele kłopotu. Trzeba więc być gotowym na różne emocje: pozytywne oraz negatywne. Niechęć do pójścia do szkoły, gorsze oceny, czy też problemy w grupie rówieśniczej, powinny nas skłonić do tego, by jak najszybciej pomóc naszemu dziecku.

CONSILIA CENTRUM PSYCHOTERAPII I SZKOLEŃ
Komuny Paryskiej 49-51/piętro I, lokal 2, 50-452 Wrocław
WWW: Psycholog Wrocław
Telefon: 690 002 218

Rejestracja telefoniczna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00

E-mail: [email protected]

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUpadek z 3 stopni schodów zrujnował mu zdrowie. Trwa zbiórka na rehabilitację Łukasza Tkaczyka, będzie festyn charytatywny
Następny artykułJuż w środę powitają swojego mistrza!