Strona główna Wydarzenia Górska Odyseja w Górach Sowich. Sprzątali i promowali nieśmiecenie w górach

Górska Odyseja w Górach Sowich. Sprzątali i promowali nieśmiecenie w górach [FOTO]

2

Szlaki czyste, ale mimo to zebraliśmy kilkanaście worków śmieci – mówi wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, organizator akcji Górska Odyseja, która ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami. W ramach kolejnego etapu tego przedsięwzięcia, w sprzątaniu Gór Sowich wzięli udział m.in. leśnicy z Nadleśnictwa Świdnica, a także turyści i okoliczni mieszkańcy.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów.

W dniach 20-21 sierpnia w ramach 8. etapu Górskiej Odysei ekolodzy zawitali do Gór Bardzkich i Sowich, pokonując trasę z Barda do Przełęczy Jugowskiej. 21 sierpnia odbyło się wielkie sprzątanie Przełęczy Jugowskiej. – Szlaki czyste, ale mimo to zebraliśmy kilkanaście worków śmieci – podsumowuje wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który od stycznia przeszedł i posprzątał już ponad pół tysiąca kilometrów szlaków w ramach comiesięcznych etapów Górskiej Odysei. – Zgodnie z zapowiedzią nie przepuściliśmy żadnemu śmieciorowi. Wszyscy z determinacją walczyliśmy o czystsze szlaki. Wszystko, co nie powinno tam być, trafiło do worków – podkreśla ekolog.

W akcji zawsze, niezależnie od pogody, pomagają wspaniali wolontariusze – tym razem okoliczni mieszkańcy, turyści odpoczywający w Górach Sowich, leśnicy z Nadleśnictw w Świdnicy, Wałbrzychu, Bardzie Śląskim i Jurgowie oraz ekipa schroniska Zygmuntówka. Był też niezawodny Paweł Siodłak z akcji Czysty Wałbrzych i Pan Przewodnik z akcji Polska Górom. – Dzięki takim ludziom przepiękne szlaki stają się przepiękne do potęgi n-tej! – cieszy się Dobrowolski.

/Górska Odyseja, opr. mn/

Poprzedni artykułStroje koszykarskie PEHA – przegląd oferty producenta
Następny artykułRusztowanie aluminiowe – jakie wybrać?