Strona główna 0_Slider Gminne lądowisko w Świebodzicach doczeka się rozbudowy? Inwestycja może pochłonąć 30 milionów złotych

Gminne lądowisko w Świebodzicach doczeka się rozbudowy? Inwestycja może pochłonąć 30 milionów złotych

0

Od kilku lat trwają przymiarki do rozbudowy istniejącego lądowiska w Świebodzicach. Do tej pory przeszkodą na drodze do realizacji lotniskowej inwestycji stanowił brak środków. Ostatnio jednak władze miasta wystąpiły o udzielenie finansowego wsparcia z rządowego funduszu Polski Ład. – Liczymy na pozytywne rozpatrzenie wniosku i otrzymanie dofinansowania na realizację budowy, gdyż inwestycja ta ma znaczenie ponadregionalne – tłumaczy burmistrz Paweł Ozga.

Obecnie lądowisko gminne w Świebodzicach wykorzystywane jest głównie podczas działań sportowo-szkoleniowych szybowników i spadochroniarzy. Obsługuje ono również ruch małych statków powietrznych, a z trawiastego lądowiska korzystają też służby ratownicze. Kilkukrotnie lądowały tam samoloty gaśnicze PZL M18 Dromader, wykorzystywane podczas prowadzonych w regionie działań ratowniczo-gaśniczych.

Jakie są plany dotyczące rozbudowy lądowiska? W ramach inwestycji przewiduje się budowę utwardzonego pasa startowego w technologii asfaltobetonowej o wymiarach 720 m × 18 m, trawiastej drogi startowej o wymiarach 720 m × 150 m, płyty postojowej o wymiarach 100 m × 40 m wraz z infrastrukturą do obsługi samolotów, kontenerowej wieży kontroli ruchu lotniczego oraz kontenerowego zaplecza techniczno-socjalnego, a także oświetlenia nawigacyjnego i pomocy nawigacyjnych dla pilotów, dzięki którym można będzie prowadzić operacje lotnicze podczas niesprzyjającej pogody oraz w nocy. Planowane jest również wykonanie dróg wewnętrznych, pożarowych i manewrowych na całym terenie lotniska oraz budowa budowa parkingu dla 75 samochodów osobowych, autobusów i pojazdów służb ratunkowych. Teren lotniska zostałby też ogrodzony.

Lądowisko gminne w Świebodzicach (fot. Piotr Strzelecki/Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach)

Docelowo lotnisko miałoby spełniać funkcje sportowe i szkoleniowe oraz obsługiwać ruch turystyczny. – Budowa lotniska pozwoli na szersze wykorzystanie walorów użytkowych terenu lotniska, które będzie mogło obsługiwać nie tylko szybowce oraz lekkie samoloty śmigłowe, ale także małe samoloty transportowe-dyspozycyjne o napędzie tłokowym i odrzutowym – tłumaczą urzędnicy ze świebodzickiego ratusza. – Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie lotnictwem. Młodzież bierze udział w szkoleniach szkółki spadochronowej i szybowcowej. Zwiększa się również ruch samolotów turystycznych zarówno w kraju jak i zza granicy. Na lotnisku odbywają się zajęcia czy zawody, na które przyjeżdżają grupy z całej Polski. Naturalną potrzebą stała się rozbudowa lotniska do funkcji sportowo-dyspozycyjnej. Jego położenie wypełnia lukę pomiędzy lotniskami w Mirosławicach i Jeleniej Górze. Lotnisko może być też bazą dla samolotów i śmigłowców ratowniczych – dodają.

Koszt lotniskowej inwestycji szacowany jest na 30 mln złotych. Do tej pory, pomimo posiadanej dokumentacji projektowej oraz zezwoleń, to właśnie brak wymaganych środków stanowił przeszkodę na drodze do rozpoczęcia prac. W celu uzyskania finansowego wsparcia władze Świebodzic postanowiły ostatnio zwrócić się o dotację z rządowego funduszu. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie ze środków zewnętrznych w ramach Polskiego Ładu. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie wniosku, ponieważ realizacja tej inwestycji ma znaczenie przede wszystkim ponadregionalne – wskazuje burmistrz Paweł Ozga. – Warto teraz podjąć trud inwestycyjny, który będzie procentował możliwościami dla inwestorów stref przemysłowych, turystów i osób uprawiających sporty lotnicze – zaznacza.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł124 km/h na „pięćdziesiątce”
Następny artykuł5 zalet diety pudełkowej