Strona główna 0_Slider Dwaj chętni do odbudowy altany w Parku Młodzieżowym. Ceny znów wyższe od...

Dwaj chętni do odbudowy altany w Parku Młodzieżowym. Ceny znów wyższe od możliwości miasta

1

W drugim postępowaniu przetargowym na odbudowę altany w świdnickim Parku Młodzieżowym swoje oferty złożyły dwie firmy. Propozycja, za jaką chcą wykonać zadanie, przewyższa kwotę, jaką zamierza na inwestycję przeznaczyć miasto.

opr. Autorskie Biuro Projektów „A” S.C. Anna Baran Witold Baran

Ze względu na zbyt wysoką cenę zaoferowaną przez wykonawców, Urząd Miejski w Świdnicy w pierwszym przetargu na początku lipca podjął decyzję o unieważnieniu zamówienia na odbudowę zabytkowej wieżyczki stanowiącej centralny punkt Parku Młodzieżowego, a także sąsiadującej z nią parkowej fontanny.

Przypomnijmy, drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej wieżyczki, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym. Na ten cel miastu udało się zdobyć wielomilionowe dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak środki te nie mogły zostać przeznaczone na odtworzenie centralnego punktu parku. Zapowiedziano jednak, że odbudowa zostanie sfinansowana ze świdnickiego budżetu.

W marcu 2019 roku zlecono wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej odbudowę “tarasu widokowego wraz z altaną i fontanną w korpusie tarasu oraz przebudową fontanny wolnostojącej”. Na początku lutego 2021 roku poinformowano o zakończeniu prac projektowych prowadzonych przez Autorskie Biuro Projektów “a”. – Przy okazji rewitalizacji Parku Młodzieżowego będzie odtworzony piękny drewniany belweder, będzie uratowany taras dolny i taras górny, wachlarzowe kamienne schody, wbudowana w mur tarasu fontanna z kaskadą, a także wolnostojąca, neobarokowa fontanna przed tarasem – wyliczała Anna Baran z biura projektowego. W marcu 2021 roku ogłoszono, że Świdnica otrzyma 8 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Zgodnie ze zgłoszonym przez miasta projektem, środki te mają zostać przeznaczone na przebudowę teatru miejskiego, rewitalizację zabytkowej części bloku śródrynkowego, a także na odbudowę altany oraz tarasu widokowego w Parku Młodzieżowym.

Dysponując finansowym wsparciem oraz gotowym projektem, który został wcześniej uzgodniony z konserwatorem zabytków, możliwe stało się ogłoszenie przetargu na odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną, fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także przebudową fontanny wolnostojącej. Przewidziano również montaż oświetlenia, budowę balustrad oraz odbudowę schodów prowadzących do altany. Zakończenie parkowej inwestycji miało według planów świdnickiego magistratu nastąpić do 30 października 2022 roku.

25 czerwca poinformowano, że w przetargu na odtworzenie wieżyczki oferty złożyły dwie firmy. Zakład Ogólnobudowlany REMECO zaproponował realizację prac za ponad 3 mln 13 tys. zł, natomiast Przedsiębiorstwo Wielobranżowe “Stańczyk” gotowe było zająć się obudową za ponad 4 mln 960 tys. zł. Obie oferty znacznie przewyższyły jednak kwotę, którą Urząd Miejski w Świdnicy planował przeznaczyć na inwestycję. Z tego względu postanowiono unieważnić zamówienie.

Do drugiego przetargu stanęły te same firmy, proponując diametralnie inne ceny. REMECO chce odbudować altanę za 3 345 600 zł, a „Stańczyk” za 2 962 900 zł. Tymczasem miasto informuje, że na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 2 200 000 zł. Oferty zostały otwarte 2 sierpnia. Decyzji, co dalej, jeszcze nie ma.

/red./

Poprzedni artykułCzym są wiązary dachowe? Zalety postawienia na elementy prefabrykowane
Następny artykułKoronawirus: Nowe zakażenia w powiecie i na Dolnym Śląsku