Strona główna 0_Slider Co z pracami przy modernizacji basenu letniego w Świdnicy?

Co z pracami przy modernizacji basenu letniego w Świdnicy?

18

Mimo wakacji i sprzyjającej pogody na basenie letnim przy ulicy Śląskiej nie widać postępu prac. Sytuacja zaniepokoiła mieszkańców. Rzeczniczka miasta informuje, że nie doszło do wstrzymania prac, a wykonawca już od 27 lipca ma pozwolenie na budowę.

Decyzja o modernizacji została podjęta ponad 7 lat temu na wyraźne życzenie świdniczan, którzy głosując w ramach budżetu obywatelskiego (zlikwidowanego przez obecne władze miasta) zadecydowali o wyłożeniu ponad 100 tysięcy złotych na projekt. Gdy okazało się, że wykonany za pieniądze podatników projekt to bubel, prezydent miasta lekką ręką zadecydowała o wyrzuceniu go do kosza. Nikt nie poniósł żadnych konsekwencji za marnowanie publicznego grosza, a za fiasko trwających 4 lata starań o zrealizowanie inwestycji posadą zapłacił wieloletni prezes ŚPWiK. To właśnie firmie wodociągowej władze miasta za zgodą Rady Miejskiej powierzyły modernizację basenu, choć z działalnością spółki wspólną miał tylko wodę. Nieudane przymiarki do inwestycji kosztowały milion złotych, a przy okazji sporo zarobiła dyrektorka Miejskiego Biura Przetargów, której ŚPWiK zlecała przygotowanie 4 postępowań przetargowych. Wszystkie zakończyły się fiaskiem, przede wszystkim ze względu na zbyt małe środki, przeznaczone na zaplanowane przez władze z rozmachem zmiany.

wiz. ASPA Pracownia Architektoniczna/mat. UM Świdnica

Po obarczeniu prezesa ŚPWiK Jacka Sochackiego winą za blamaż władz, inwestycję przejęło miasto. I znalazło się tyle pieniędzy, ile miało wystarczyć na kompleksową przebudowę kompleksu wraz z zapleczem. W grudniu 2020 roku ogłoszono piąty przetarg na wykonanie przebudowy wodnego kompleksu, w ramach którego miałyby powstać m.in. dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie. Zamówienie zostało ostatecznie udzielone katowickiej firmie Transcom, która zaoferowała realizację prac za blisko 30 mln 498 tys. złotych oraz zadeklarowała zakończenie modernizacji w terminie do 30 grudnia 2022 roku. Prace ruszyły na początku maja 2021, a tuż przed ich rozpoczęciem miasto zawarło z wykonawcą aneks i dołożyło 2,5 miliona złotych na zmiany, zaproponowane przez wykonawcę. Więcej czytaj TU.

Po efektownym wkroczeniu wykonawcy na teren basenu w maju tego roku, na kilka tygodni zapadła cisza, a góry piachu zarosły chwastami. Wykonawca nie chciał udzielić informacji i wskazał miasto jako adresata pytań. – Prace nie zostały wstrzymane. Przypomnę, że inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj-wybuduj” – na nasze pytania o to, co się dzieje, a raczej nie dzieje przy ul. Śląskiej, 5 sierpnia odpowiedziała rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska. Na pytania uzupełniające dotyczące działań podejmowanych przez wykonawcę rzeczniczka odpowiedziała 13 sierpnia: „Wykonawca przygotował komplet dokumentów projektowych, dotyczących I etapu realizacji. 27 lipca uzyskał prawomocną decyzję pozwolenia na budowę, na podstawie której może przystąpić do pełnego zakresu prac. Roboty przebiegają zgodnie z umową.” Jakie roboty są obecnie wykonywane, nie podała.

Modernizacja powinna się zakończyć pod koniec 2022 roku.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułMeble do restauracji, które zachęcają do ponownych odwiedzin
Następny artykułMinister Czarnek: Dzieci wracają do szkół stacjonarnie