Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Letni Festiwal Tajemnic na zamku Książ z podniebnymi pokazami w wykonaniu Grupy Akrobacyjnej Żelazny, spotkanie z „Tomkiem i Przyjaciółmi” w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, piknik rodzinno-patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego na świdnickim Osiedlu Młodych, a może biegi Tropem Wilczym w Świdnicy i innych miejscowościach powiatu? Przypominamy o wydarzeniach planowanych na ten weekend!

Spektakl „Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała” w Świebodzicach (piątek)

W piątek o godzinie 17.00 w ogrodzie Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się spektakl pt. „Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała”. Opowiada on przygody małej dziewczynki, która nie chce więcej słuchać rodziców i postanawia wybrać się w samotną podróż do miasta, aby zdobyć brakujący składnik, potrzebny do wykonania magicznego eliksiru. Spektakl w zabawny sposób wskazuje najmłodszym odpowiednie wzorce zachowań, uczy jak należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach i ostrzega o niebezpieczeństwach jakie mogą spotkać dzieci w czasie wolnym.

Letni Festiwal Tajemnic na zamku Książ (sobota-niedziela)

W najbliższy weekend na zamku Książ odbędzie się Letni Festiwal Tajemnic, nazywany przez organizatorów największym w Polsce spotkaniem poszukiwaczy przygód oraz miłośników historii. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, a także podniebne pokazy w wykonaniu Grupy Akrobacyjnej “Żelazny”.

Letni Festiwal Tajemnic odbędzie się w dniach 14-15 sierpnia. – Na gości festiwalu czekają aż 4 niezwykłe, podniebne pokazy najsłynniejszej w Polsce ORLEN Grupy Akrobacyjnej “Żelazny”. Dzięki codziennym inscenizacjom historycznym „Polscy lotnicy w Anglii” zobaczymy, jak wyglądało codzienne życie lotników na ziemi, a dzięki kilkudziesięciu rekonstruktorom będziemy mieli okazję z nimi porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. Z pewnością uczestnicy festiwalu będą zafascynowani lotniczą wystawą “W chmurach” w największym kompleksie zamkowych sal, gdzie powstanie unikalna ekspozycja kilkudziesięciu modeli samolotów oraz rekwizytów polskich lotników. Specjalnym gościem festiwalu został Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi we wnętrzach zamku powstanie strefa “W gwiazdach”, gdzie czekać na Was będą wróżbici i cyrkowcy, którzy otworzą przed Wami magiczne meandry ezoterycznego świata. Nie zabraknie również silniejszych emocji, których dostarczy Nocne zwiedzanie “Tajemniczy zamek” trasą niepokazywanych przejść w asyście zamkowych… duchów. Każdy z miłośników przygód znajdzie dla siebie coś interesującego. Nie zabraknie widowisk historycznych, pokazów, gier terenowych, atrakcji dla rodzin z dziećmi czy… lotu nad zamkiem świecie wirtualnym – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi Festiwalu można się zapoznać na stronie internetowej Zamku Książ.

Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny na lądowisku w Świebodzicach (sobota-niedziela)

W dniach 14-15 sierpnia Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach oraz Urząd Miejski w Świebodzicach zapraszają do odwiedzenia Gminnego Lądowiska, na którym w godz. 10.00-16.00 będzie stacjonowała Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny. Każdy kto odwiedzi lądowisko będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie i porozmawiać z załogą.

Grupa Akrobacyjna Żelazny jest największą, a zarazem najdłużej i nieprzerwanie działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Została ona założona z miłości do lotnictwa i pasji do latania akrobacyjnego oraz zespołowego. Zainspirowana przedwojennymi pilotami, którzy przetarli podniebne szlaki polskiej zespołowej akrobacji, takimi jak słynna trójka Bajana.

Podczas świebodzickiego wydarzenia zostanie zorganizowana także zbiórka środków finansowych dla Adrianka chorego na białaczkę limfoblastyczną.

„Tomek i Przyjaciele” w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (sobota-niedziela)

W ten weekend do Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej ponownie zawita parowóz Tomek i jego przyjaciele. – W dniach 14 i 15 sierpnia zapraszamy do autentycznej zabytkowej parowozowni na spotkanie z Tomkiem i innymi lokomotywami, które już na wachlarzu lokomotyw przywitają wszystkich uśmiechniętymi buźkami. Dla dzieci zostaną przygotowane stacje, gdzie będą mogły uczestniczyć w warsztatach, a dla najmłodszych czeka strefa zabaw, przejażdżki, dmuchańce, pyszne dania w Kolejowym Bistro, fotobudka, nagrody oraz spotkanie z Grubym Zawiadowcą – zachęcają przedstawiciele muzeum.

Zabawa podczas tego weekendu polegać będzie na odwiedzeniu przez dzieci poszczególnych stacji przygotowanych na terenie całej bocznicy Muzeum. Wydawana w tym celu jest specjalna mapka przy zakupie biletów.

Psi Patrol zawita do Galerii Świdnickiej (sobota)

Już 14 sierpnia, z okazji nadchodzącej premiery pełnometrażowego filmu o brygadzie nieustraszonych piesków, Chase i Marshall odwiedzą Galerię Świdnicką. Wydarzeniu będzie towarzyszyć moc atrakcji.

W godzinach od 11.00 do 18.00 na dzieci czekać będą m.in. zabawy i konkursy z nagrodami, psotny tor przeszkód, strefy interaktywne i edukacyjne, grawerowanie imion Waszych pupili na zawieszkach, malowanie buziek.

To nie wszystko. Psi Patrol przyjedzie też na ratunek dwuletniej Amelce ze Strzegomia, która walczy z SMA i potrzebuje ogromnych środków na leczenie. Odwiedzający wydarzenie będą mogli wesprzeć zbiórkę. Środki można przekazać już teraz przez stronę: https://www.siepomaga.pl/amelka-sma.

Piknik rodzinno-patriotyczny i uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego (sobota)

Z okazji Święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, na szereg wydarzeń zapraszają Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Obywatelski Ruch Patriotyczny.

W sobotę, o godz. 12.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa-seniora Ignacego Deca. Na godzinę 13.30 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości pod tablicą upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Obchody odbędą się udziałem asysty wojskowej oraz wojskowej orkiestry.

Po zakończeniu uroczystości, o godzinie 14.30 na terenie przy kościele NMP Królowej Polski (obok starej plebanii) rozpocznie się piknik rodzinno-patriotyczny, podczas którego przewidziano występy młodzieży z MDK Świdnica, zespołów “Ale Babki” i “Olszaniacy”, a także zespołu tanecznego Świdnickiego Ośrodka Kultury. Na stoiskach zaprezentują się: Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kłodzka, Instytut Pamięci Narodowej z Wrocławia, PHU Arpol z Zielonej Góry, Nadleśnictwo Świdnica, Dolnośląska Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Fundacja Archeologiczna “ARACHNE” oraz Ochotnicza Straż Pożarna ze Świdnicy. W trakcie pikniku będzie wojskowa grochówka i kiełbaski z grilla, przewidziano też atrakcje dla dzieci. Wydarzenie potrwa do godziny 19.00.

Cykl koncertów „Muzyka Mi Leży”: VERDE (sobota)

fot. Jestem Maciek, robię zdjęcia

W najbliższą sobotę na dziedzińcu pod świdnicką wieżą ratuszową odbędzie się szósty z cyklu koncertów plenerowych z udziałem lokalnych artystów. Tym razem na świeżym powietrzu wystąpi Verde, młody artysta pochodzący z Jaworzyny.

Verde muzycznie i wokalnie czerpie zarówno z popu i rapu czego efektem jest alternatywne do głównego nurtu brzmienie. Spośród opublikowanych do tej pory singli, największe uznanie zyskały „Mate” i „Łzy”, które doczekały się też wersji z live bandem. Na żywo towarzyszyć mu będzie muzyk i producent Gracol oraz zaproszeni goście.

14 sierpnia 2021 / godzina 20:00 (wstęp od 19:30)
miejsce: dziedziniec Wieży Ratuszowej (ul. Wewnętrzna)
bilety: 10 zł / 15 zł (przedsprzedaż / w dniu wydarzenia)
Liczba miejsc ograniczona. Bilety do nabycia na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Wyścig kolarski Memoriał Pawła Sosika (niedziela)

Urząd Miejski w Świebodzicach, LKKS Górnik Wałbrzych oraz OSiR Świebodzice zapraszają do uczestnictwa w wyścigu kolarskim pn. Memoriał Pawła Sosika, który odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia. Impreza poświęcona jest świebodziczaninowi Pawłowi Sosikowi – utalentowanemu, odnoszącemu sukcesy młodemu sportowcowi, członkowi kadry narodowej i młodzieżowemu mistrzowi Polski, który 22 lat temu zginął w tragicznym wypadku podczas powrotu ze zgrupowania.

Start i meta podczas imprezy zaplanowane są przy ul. Księcia Bolka na Os. Piastowskim, pierwsza grupa wiekowa wystartuje o godz. 10:00. W wyścigu uczestniczyć będą zawodniczki i zawodnicy w kategorii młodzik (kobiety i mężczyźni), junior młodszy (kobiety i mężczyźni) oraz dzieci w wieku od 6 lat do 10 lat. Zapisy odbędą się w biurze wyścigu, Hala OSiR, od godziny 9.00-9.30, a dla dzieci przewidziane są do godz. 10:15.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żarowie (niedziela)

Po raz czwarty w Żarowie odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Żarowski bieg zaplanowano na 15 sierpnia. Wydarzenie organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu odbędzie się w Parku Miejskim przy ulicy Zamkowej. – Start zaplanowano na godzinę 10:00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek – informują organizatorzy żarowskiego wydarzenia. Udział w biegu jest bezpłatny.

Program:
9.00 – wydawanie pakietów otwarcie biura zawodów, przyjmowanie zapisów
10.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu
12.00 – zakończenie wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym nad zalewem Witoszówka (niedziela)

W niedzielę nad świdnickim zalewem Witoszówka odbędzie się IX edycja Biegu “Tropem Wilczym”, który jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udział w biegu jest bezpłatny. Zgłoszenia i zapisy przyjmowane będą w dniu imprezy od godziny 10.00 w Biurze Zawodów w Bosmanacie. Pierwszych 350 osób otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Organizatorzy zapewnią także wodę i batona.

Start zaplanowano na godzinę 12.00, a do pokonania będzie symboliczny dystans 1963 metrów. Wydarzeniem towarzyszącym będzie program artystyczny przygotowany przez młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury.

Jaworzyna Śląska pobiegnie Tropem Wilczym (niedziela)

Po raz kolejny gmina Jaworzyna Śląska włącza się do ogólnopolskiej akcji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg odbędzie się w najbliższą niedzielę, 15 sierpnia. Na uczestników czeka 200 pakietów startowych i medali.

Zapisy na bieg prowadzone będą na Stadionie Miejskim w dniu biegu w godz. od. 10.00 do 11.40. Uczestnicy podzieleni zostaną na dwie grupy wiekowe, pierwszą stworzą osoby urodzone w roku 2009 lub młodsze. Ta grupa pobiegnie na dystansie 400 m (jedno okrążenie na stadionie).

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Strzegomiu (niedziela)

15 sierpnia w Strzegomiu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Start o godzinie 12.00.

Pakiety do odbioru w biurze biegu w niedzielę, 15 sierpnia 2021 roku na boisku szkolnym Zespołu Szkół w Strzegomiu ul. Krótka 6, od godz.9.00 do 11.00. Start o godz. 12.00 przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w parku przy ul. Kamiennej 5. Trasa: 1963 metry tj. trzy pętle górnej części plantów w Strzegomiu, z metą na boisku szkolonym Zespołu Szkół w Strzegomiu ul. Krótka 6.

XXII Festiwal Pieśni Patriotycznej w Żarowie (niedziela)

III Przegląd Pieśni Ludowych i Folkowych w Żarowie (niedziela)

Miłośnicy pieśni ludowych i biesiadnych zapraszani są do wizyty w Parku Miejskim w Żarowie, gdzie 15 sierpnia od godziny 15.00 odbywać się będzie III Przeglądu Pieśni Ludowych i Folkowych.

Na scenie zaprezentują się zespoły z Żarowa, Kobierzyc, Dobromierza, Bystrzycy Górnej, Strzegomia i Krukowa.

/opr. mn/

Poprzedni artykułStrzegom. Budują nową ulicę Wodną
Następny artykuł15 nowych zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku, trzy przypadki w powiecie świdnickim