Strona główna 0_Slider 41. rocznica porozumień sierpniowych. Dawni opozycjoniści zapraszają na Rynek w Świdnicy

41. rocznica porozumień sierpniowych. Dawni opozycjoniści zapraszają na Rynek w Świdnicy

1

Świdniccy działacze pierwszej Solidarności po raz kolejny będą wspominać zryw wolnościowy z 1980 roku. Stowarzyszenie “Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980” zaprasza wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie, które zostanie zorganizowane w 41. rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych.

Strajki z lata 1980 roku były inspiracją także dla świdniczan. Akcje protestacyjne przeprowadzono w PKS-ie i MPK. Prace przerwały także niektóre wydziały ŚFUP. W pozostałych zakładach panowała napięta atmosfera, pojawiały się plakaty popierające strajk w stoczni. We wrześniu zaczęły się zawiązywać komitety założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Pierwsze już 4 września powstały w zakładach ZWAP i ZEM, kolejne zawiązały się w w następnych zakładach i instytucjach do początków października. W największych świdnickich fabrykach akces do komitetów założycielskich związku złożyło od 61 do 90% załóg.

Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej stało się podwalinami NSZZ Solidarność.

Stowarzyszenie „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980r ” zaprasza na uroczyste upamiętnienie 41 rocznicy Porozumień Sierpniowych Solidarności w dniu 31 sierpnia o godz 12 w południe przed Teatrem Miejskim w Świdnicy. Wystąpią również przedstawiciele Białorusinów w swoim apelu o wolność na Białorusi. Zapraszamy również wszystkich tych, którzy upominają się o wolne media w naszym kraju – zachęca Bolesław Marciniszyn.

/opr. red./

Poprzedni artykułStrzegomskie święto muzyki klasycznej za nami [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPoseł PiS poprosił księdza o przepędzenie złych duszków i otworzył biuro w dawnej siedzibie Nowoczesnej